Медия без
политическа реклама

ТЕЛК вече ще проследява цялата история на пациента

Системата обаче ще стане прозрачна най-рано в края на годината

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Пакет от строги мерки за прекратяване на корупционните практики с издаване на фалшиви ТЕЛК решения и постигане на повече прозрачност в системата смята да въведе здравното министерство. Съгласно новите правила лекарските комисии ще си казват експертната дума само на база на цялата история на пациента, от явяването му при общопрактикуващия лекар до поставянето на диагнозата, определяща процент загубена работоспособност. Това заяви вчера пред БНТ заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева на въпроса какви конкретните стъпки обмисля ведомството на министър Кирил Ананиев за справяне с престъпното източване на пари за инвалидни привилегии.

Пълният пакет от мерки ще бъде оповестен от Министерството на здравеопазването на 4 февруари. Министър Начева каза в аванс, че ведомството готви промени в нормативната уредба, с които ще бъдат засилени контролът и наблюдението на пътя, който пациентът извървява, преди да бъде освидетелстван от Териториалната експертна лекарска комисия. На този етап за лицето, кандидатстващото за инвалидна пенсия, експертите в ТЕЛК разполагат само с информация, базирана на медицинските документи, издадени от лечебното заведение, лекувало последно лицето.

За да стане ясно обаче кой от какво боледува и за какво здравните заведения го лекуват, изследват и наблюдават състоянието му и по този начин източват и пари от здравната каса, всички страни в здравеопазването трябва да са информационно свързани. Така ще е ясно и какво е състоянието му след явяването пред ТЕЛК комисия. Това обаче няма как да стане, преди да се въведе Национална здравноинформационна система, в противен случай пациентите с увреждания ще трябва да обикалят с месеци всички здравни заведения, в които са изследвани и лекувани.

СИСТЕМА

Въпреки че през последните десет и повече години електронното здравеопазване е приоритет на всички правителства, ефективна система за осигуряване на нужната информация и обмен на данни липсва и до днес. В края на миналата година Министерството на здравеопазването обяви обществена поръчка за разработването й с краен срок 28 декември 2019 г. Редица обжалвания обаче спряха част от обществените поръчки и забавиха административното им изпълнение в срок. Вчера във Варна министър Ананиев изрази надежда, че до края на тази година или най-рано в началото на 2020 г. ще имаме напълно готова електронна здравноинформационна система. Пред радио "Фокус" Ананиев посочи, че системата има 13 компонента, а за повечето от дейностите са обявени обществени поръчки, включително и за електронната карта, електронното досие и електронната рецепта. „Повечето от тях няма да бъдат обжалвани, поради което документите ще бъдат отворени в близките дни“, каза министър Ананиев.