Медия без
политическа реклама

Съгласие няма и по третия закон за хората с увреждания

Защо ни е нова административна структура за социалните услуги, питат работодателите

21 Ноем. 2018ИСКРА ЦЕНКОВА
Илияна Кирилова
Тристранката беше председателствана от социалния министър Бисер Петков заради оставката на вицепремиера Валери Симеонов.

Въпреки критиките и забележките от страна на социалните партньори Националният съвет за тристранно сътрудничество даде път на третия закон от пакета за хората с увреждания - за социалните услуги. Категорично несъгласие с предложените текстове изказаха от Българската стопанска камара, с въздържал се гласуваха Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и КТ "Подкрепа". Въпреки че подкрепиха проекта, КНСБ предупредиха, че на 1 януари трите закона може да влязат в сериозен конфликт помежду си и ще създадат доста проблеми в работата на агенциите, ангажирани с политиката по уврежданията (всъщност обсъденият вчера проект влиза в сила от 2020 г.).

Законът изобилства от пожелателни текстове, за които не е сигурно, че ще бъдат осъществени, тъй като изискват сериозно финансиране. Той предвижда хора, които полагат грижа за зависими членове на семейството, независимо дали деца или възрастни, да имат право на заместваща грижа, като тя ще е безплатна само в някои случаи. Регламентирани са и всякакви видове социални услуги, асистентска подкрепа за хора, които нямат ТЕЛК, консултации и т.н. Създава се и нова агенция - за качеството на социалните услуги.

От БСК подчертаха, че проектът не оправдава очакванията им за реформи в социалната сфера и отново няма да определи за кои социални услуги ще има осигурено финансиране. Бизнесът настоява да се ограничи достъпът до социални услуги, както и броят на доставчиците им, които в момента са над 1800. Това според работодателите ще демотивира много хора да се включат в пазара на труда и ще повлияе върху икономиката на страната. Организацията настоява и законопроектът да даде ясна рамка на т.нар. дългосрочна грижа.

От АИКБ се обявиха против създаването на нови административни органи, в случая Агенцията за контрол на качеството на социалните услуги, като смятат, че контролните функции могат да се поемат от Агенцията за социално подпомагане.

"Държавата е в състояние и сама да се справи с услугите, не е нужно да привлича толкова широк кръг от допълнителни участници в този процес. Достатъчно е да се подкрепи капацитетът на Агенцията за социално подпомагане", коментира пък президентът на "Подкрепа" Димитър Манолов. КНСБ подкрепи проекта, но иска част от текстовете му да бъдат доработени и прецизирани, понеже са писани под натиск на "част от  протестиращите, лели, вуйни, стринки и други заинтересовани среди" по думите на Ася Гонева.

 

Бъдеще далечно

 

От камарата не са съгласни и с разсрочването на реформата в домовете до 2035 г., когато е крайният срок за закриването на домовете за възрастни хора. Няма аналог на други случаи, при които да се дава толкова дълга рамка за промени, които могат да се осъществят с по-бързи срокове, коментира зам.-председателят на БСК Димитър Бранков.