Медия без
политическа реклама

Съдът не видя престъпна група в ТЕЛК във Варна

22 Февр. 2019АНА АТАНАСОВА
Илияна Кирилова

Поредната гръмка акция на прокуратурата катастрофира в съда. Специализираният съд освободи четирима лекари от общо шестимата задържани в понеделник във Варна заради схеми за източване с фалшиви ТЕЛК решения. Съдът счита, че няма доказателства за организирана престъпна група. Под домашен арест остават само двама задържани - братя сирийци с българско гражданство. Според съда те не са опасни за обществото и няма да се укрият. Прокуратурата ще обжалва решението на 28 февруари.

При спецакцията бяха задържани две жени и четирима мъже, петима от тях лекари, а единият - сочен за посредник при уреждането на ТЕЛК решения. При акцията във Варна, по време на която бяха задържани общо 45 души, разследващите откриха 1.7 млн. лв. в касети. От прокуратурата и полицията твърдяха, че са плащани от 1500 до 2000 лв., за да се издадат документи за инвалидност на здрави хора или на болни, но за по-висок процент, който да им осигури пенсия. "Ние считаме, че има организирана престъпна група и прочитът на доказателствата, който ние сме направили, е наистина диаметрално различен", коментира прокурорът Лидия Манолова.

"Няма нито един свидетел, който да твърди, че е дал пари на някой от тези лекари, а още по-малко от комисиите на ТЕЛК", каза адвокатът Марияна Тодорова.

РАЗСЛЕДВАНЕ

Над 200 фалшиви ТЕЛК решения са издадени само за четири месеца чрез разбитата схема във Варна, твърди и директорът на ГДБОП главен комисар Ивайло Спиридонов. Най-големите суми в схемата са вземали двамата братя с българско и сирийско гражданство, които са били посредници. "Най-слабо заплатеното звено от цялата схема са лекарите. Сумите се разпределят по цялата верига и най-големите са намерени в посредниците”, поясни Спиридонов пред Би Ти Ви.