Медия без
политическа реклама

Съдбата на детската болница става все по-неясна

Премиерът се разпореди: "Лозенец" да си остане, както е сега

МЗ
Въпросът с промените в Правителствена болница не е обсъждан със Софийския университет предварително. След решението на кабинета министър Кирил Ананиев се опита да успокои студентите и ръководството на СУ за бъдещето на Медицинския факултет, но безуспешно.

Все по-неясно става дали и къде ще бъде създадена националната педиатрична болница, в която да се осигурява комплексно лечение на деца. Решението на кабинета беше тя да е на мястото на настоящата болница "Лозенец", популярна като Правителствена. Но след като Министерският съвет беше бламиран миналия четвъртък от здравната комисия в парламента, лично премиерът Бойко Борисов се намеси и се разпореди болница "Лозенец" да си остане така, както е сега.

"Държат да остане такава, каквато е, нека остане. Ще сменим нашето решение да не е детска болница", обяви Борисов от Брюксел в края на миналата седмица. "Болница на властта с гръмкото име Правителствена. Мислех, че ако я направим детска, каквато нямаме, това е едно добро решение. Но срещнах такава яростна съпротива, каквато не съм очаквал. Да приемем, че има някакви аргументи - студентите, преподавателите, затова - окей", каза премиерът. Той допълни, че все пак ще настоява болницата да премине към здравното министерство, а не както е в момента - към кабинета, тъй като "не считам, че Министерски съвет или администрацията на МС, или инспекторатът към МС е компетентен да управлява болница“.

Досега от Министерството на здравеопазването (МЗ) не са дали точен план за преструктурирането на Правителствена болница в детска, но министър Кирил Ананиев обяви, че постепенно отделенията, които не се занимават с педиатрия, ще бъдат закрити или преместени в други здравни заведения. Освен това настоящатата база няма да побере всички детски клиники, които трябва да съществуват в националната педиатрия, и затова ще се наложи да се строи още една сграда в двора. След това там ще бъдат преместени всички детски отделения, които в момента се намират в няколко столични болници. Ако обаче "Лозенец" остане с настоящата си структура, не е ясно къде ще е детската болница.

Миналата седмица от Софийския университет, чиято клинична база е "Лозенец", обявиха протестна готовност, тъй като от СУ смятат, че това ще е краят на Медицинския им факултет, който ще загуби акредитацията си заради липса на преподаватели и база. От МЗ обясниха, че факултетът има бази в още 4 столични болници, може да се сключат договори и с още. Дори да се смени базата, преподавателите си остават към СУ, затова от министерството не смятат, че има опасност за факултета. Според ректора Анастас Герджиков обаче преподавателите ще се разпръснат и това ще е краят на акредитацията на факултета.

От Националната пациентска организация пък се притесняват какво ще стане с трансплантационния център на "Лозенец", където има най-голям потенциал у нас за белодробни трансплантации. Засега в България такива трансплантации не се правят. 

Заради спора между СУ и МЗ и поради липсата на представен ясен план как ще изглежда, как ще се изгради и колко ще струва новата педиатрия коалиционният партньор "Обединени патриоти" не гласува за промяната в закона, в резултат на което тя беше отхвърлена от здравната комисия. Все пак предстои и гласуване в пленарната зала. 

 

СПЕШНО

Една от причините за изненадващото решение на кабинета Правителствена да стане детска болница е тежкото финансово състояние на "Лозенец", която има 33 млн. лв. дългове. Заплатите на персонала се бавят, има и наложени запори. Ако към промяната не се пристъпи бързо, след това и преструктурирането, и съществуването на Медицинския факултет на СУ ще са под въпрос, обясни Кирил Ананиев. Затова премиерът Борисов обяви, че ще проведе среща с финансовия министър Владислав Горанов, за да се намерят решения за погасяване на част от дълговете на лечебното заведение.