Медия без
политическа реклама

Семейството на обвинен в САЩ българин зове да бъде спасен

51-годишен търговец на биткойни ще бъде предаден на американците по обвинение за пране на пари и измама

.btvnovinite.bg
Обвиняемият със семейството си.

Семейството на 51-годишния търговец на биткойни Росен Йосифов пусна в социалните мрежи петиция до българските власти с искане да спрат неговата екстрадиция в САЩ. Причината е, че Софийският апелативен съд взе окончателно решение за предаването на Йосифов на американската прокуратура, за да бъде разследван и съден за пране на пари и измама в съучастие с румънски граждани. Семейството настоява за спиране на процедурата - "дали чрез отмяна на решението на съда, дали чрез преговори със САЩ за оттегляне на иска (както в случая с Желяз Андреев) или по друг начин, който институциите намерят за адекватен".

За случая разказа дъщерята Виктория Йосифова-Кънева на сайта на фирмата на баща си - RgCoins. Там освен надписа "Уважаеми клиенти, фирмата преустановява работа за неопределено време" има публикувано обръщение към журналистите. "Казвам се Виктория Йосифова-Кънева и ви пиша относно поредния случай на екстрадиране на български гражданин в САЩ. Както всички останали случаи, за които чухме в последните години, и този път човекът е невинен. Гражданинът е мой баща и аз се чувствам длъжна да разкажа неговата история, защото, както каза приятелката на Желяз Андреев преди по-малко от година, всеки един български гражданин може да е на негово място", разказва дъщерята. Тя посочва, че баща й е бил задържан на 11 декември м.г. по искане на САЩ. 

Виктория разказва, че баща й е регистрирал търговско дружество в България с основна дейност търговия с виртуални валути още през 2015 г. Той имал хиляди клиенти. "Според българското законодателство въпросната дейност е нормална, легална и не изисква лицензиране", пише Виктория. Тя разказва, че на 11 декември в 6.30 ч сутринта на вратата им се позвънило. Отворил баща й. "Още преди да му кажат каквото и да било, полицаите му слагат белезници и започват да се държат с цялото ми семейство, все едно са най-страшните престъпници. Не позволяват на майка ми и сестра ми да излязат от стаята дори, не разрешават на никой да се обади по телефона, камо ли на адвокат", твърди Йосифова.

Според нея българските следователи били придружавани от агенти на тайните служби, които си позволявали да претърсват жилището. Никой не връчил нито на Йосифов, нито на семейството му заповед за арест, обиск или какъвто и да е друг документ, даващ им правото да влязат. Последвали близо 5 часа претърсване. Били иззети всички компютри, мобилни устройства и пари (лични спестявания на семейството), дори кредитни и дебитни карти. "След като извеждат Йосифов от жилището, същото се повтаря и в офиса му, откъдето изземат всички компютри, цялата касова наличност на фирмата, заплатите на служителите и пари на клиенти", твърди жената. В офиса е показана заповед на Върховната касационна прокуратура за задържане и претърсване, както и протоколи за иззетите вещи.

На следващия ден семейството разбрало, че Йосифов е обвинен от прокурор на щата Кентъки. В американските материали били описани криминалните деяния на 14 румънци. Оказало се, че един от тях е бил клиент на фирмата на Йосифов и затова било прието, че той е съучастник. Според обвинителния акт румънците са измамили американци, като са публикували фалшиви обяви за продажба в интернет аукциони. С придобитите пари купили биткойни в САЩ.  Един от румънците се появил в офиса на българската фирма и продал биткойни. "Имайки предвид, че фирмата има клиенти от цяла Източна Европа, това не се струва подозрително нито на собственика й, нито на служителите. Румънският клиент започва да пише имейли до фирмата, че иска да продава още биткойни, и от фирмата му отговарят така, както на всеки клиент", разказва Йосифова. Пред близките си баща й казал, че не помни румънския клиент, разследван от американските служби. Фирмата му имала над 1000 клиенти през последните 4 години и половина.

Софийският градски съд (СГС) решава Йосифов да бъде предаден на САЩ. Според Виктория съдиите обяснили, че тях ги интересува единствено дали е спазена процедурата по искането за екстрадиция. Тя твърди, че баща й не говори английски, не може да се защити, не може да разбере защо го съдят и какво искат от него. След обжалване на 24 януари Софийският апелативен съд потвърдил решението на СГС. Прокуратурата отказва коментар, няма позиция и на външното министерство или на правителството.

 

ДЕЖАВЮ

Вече два пъти имаше скандали с опит за екстрадиране на български граждани в САЩ и те не бяха предадени. И двамата работеха в български офиси на международни компании. Първия път бе поискана Гергана Червенкова по обвинение за участие в престъпления, свързани с наркотици и измама. След сериозна обществена дискусия и протести САЩ оттеглиха искането си. Сходно бе положението и с Желяз Андреев, който бе арестуван по обвинение в САЩ за нарушаване на ембаргото срещу Сирия. След обществен натиск и разговори между българските и американските власти искането и за него бе оттеглено.