Медия без
политическа реклама

Опозицията иска референдум за горенето на боклука в ТЕЦ "София"

БГНЕС
Протест срещу проекта през 2016 г.

Опозицията в Столичния общински съвет внесе доклад с искане за провеждане на местен референдум относно бъдещото изграждане на инсталация за изгаряне на РДФ гориво в ТЕЦ "София". Документът, подкрепен от 15 общински съветници от БСП, "Група 5", ДСБ и "Нормална държава", включва три въпроса към столичани: Съгласни ли сте Столична община да изразходва 157 млн. евро, от които 68 млн. евро заем за изграждане на инсталацията за изгаряне на РДФ/отпадъци; Съгласни ли сте инсталацията за изгаряне на РДФ/отпадъци да се построи в центъра на София, район Сердика, бул. "История Славянобългарска", на територията на ТЕЦ "София"; Съгласни ли сте инсталацията за изгаряне на РДФ/отпадъци да се построи до Завода за механично и биологично третиране на отпадъци в местността Садината до с. Яна.

Решението на СОС за изграждане на инсталацията е взето през 2011 г., но в края на май след оспорвана дискусия и без политически консенсус ГЕРБ прокара решение проектът да се финансира със заем от Европейската банка за възстановяване и развитие. Мнозинството вече успя веднъж да блокира друго предложение за свикване на референдум по въпроса. "Крайно време е по такъв важен за града въпрос, който касае над 1 млн. софиянци, хората да бъдат питани какво биха предпочели, най-вече на фона на високите нива на замърсяване на въздуха", заяви Калоян Паргов от БСП. Левите настояват инсталацията да се прави при завода за боклук, за да не се замърсява допълнително центърът и да се спестят средства от транспортирането на боклука. Опозицията освен това се опасява, че "Топлофикация" няма да може да върне тегления кредит заради огромната си задлъжнялост. Симеон Славчев от "Група 5" допълни, че мотивите за провеждането на референдума са стъпили и на експертни мнения, че подбраната технология не отговаря на никакви мерки за опазване на околната среда и ще бълва фини прахови частици в и без това мръсния въздух.

От мнозинството

Управляващите отвърнаха на тези притеснения с познатите вече приказки, че ТЕЦ "София" е най-подходящото място за такава инсталация, че технологията е много екологична и стотици домакинства ще усетят ползата от нея. Лорита Радева, председател на комисията по околна среда, отново изтъкна, че в центъра на Виена има същата инсталация (където обаче има и надежден контрол над нейните филтри и замърсяването на въздуха за разлика от София, където ГЕРБ е доказала, че не може да даде такива гаранции).

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?