Медия без
политическа реклама

НЗОК продължава да плаща за излишни болнични легла

Здравната каса отказала финансиране на кибернож и на детска кардиология

Илияна Кирилова
НЗОК не плаща за легла, а за отчетени клинични пътеки.

Здравната каса упорито отказва да се съобрази със закона и да спре да финансира всяка болница, която поиска. Договорите на лечебните заведения и за 2018 г. не са съобразени с националната здравна карта, която посочва до колко легла от всяка специалност и във всяка област може да получават пари от НЗОК. Прилагането й е задължително по закон.

"Финансираните легла тази година са колкото през миналата и колкото бяха, преди да влезе в сила рамковият договор за 2018 г.", признаха от здравната каса. Причината да няма никакви промени е, че лекарският съюз е отказал да подпише анекс за съкращения.

Така вече трета година България има здравна карта, чието прилагане е задължително по закон, но НЗОК не се съобразява с нея. През 2016 г. касата сключи договори само за определените от картата легла, но не отказа договор на нито едно отделение или болница и не намали бюджетите на болниците - въпреки че уж леглата на някои бяха редуцирани по договор. М.г. пък картата падна в съда и нямаше актуална, по която да се работи.

Действащата в момента здравна карта предвижда касата да редуцира парите за 6000 болнични легла за активно лечение. Публикуването й обаче се забави и когато касата сключваше договорите за 2018 г., тя още не бе официален документ. Затова се сключиха договори без промени спрямо 2017 г., когато карта нямаше, тъй като беше отменена от съда. Идеята на касата беше допълнително да се подпишат анекси, чрез които "излишните" легла да бъдат изключени от финансиране, но несъгласието на лекарския съюз е блокирало тези намерения.

Здравната каса е затегнала разходите, но по друга линия. Тя е отказала да се договори с 23 болници за плащане на допълнителни дейности. Става дума и за държавни, и за частни заведения. Например "Св. Анна" в София е получила отказ за пътеки за лечение на алергични реакции и на ставни болести, тъй като това се явява нова дейност. Законът за тазгодишния бюджет на касата позволява да се отпускат пари за нови дейности само ако са нови за цялата област. В София обаче има достатъчно други болници, които се занимават с алергология и ревматология. Отказ има и "Св. Екатерина" - за лечение на сърдечносъдови заболявания за деца, което според НЗОК е нова дейност, тъй като кардиологичната болест лекува основно възрастни. На педиатрията в София пък са отказани пътеки за интензивни грижи, тъй като няма достатъчно анестезиолози на трудов договор. Касата е отказала договор и на болница "Св. Иван Рилски" по пътека за роботизирана радиохирургия, известна като кибернож, тъй като това се явява нова дейност. Болницата има договор с касата за роботизирана радиохирургия, но по друга по-евтина пътека.

 

НАКЪДЕ

Според актуализираната програма на правителството за реформи от догодина се предвижда селективно договаряне, т.е. касата реално да отказва договори там, където предлагането превишава потребностите. Не е ясно как  ще стане това. Според настоящата карта от общо 38 803 легла за активно лечение 5892 са ненужни. Излишните са основно в София и Пловдив. Очаква се здравният министър Кирил Ананиев да предложи нови модели за функциониране и финансиране на здравната система, които да включват и промени в здравната карта. Той самият обяви, че има забележки към сегашната система.