Медия без
политическа реклама

Необитаваните жилища също ще плащат за вода

Омбудсманът отчита двоен ръст на жалбите за Общо потреблениe

26 Септ. 2018РУМЯНА ГОЧЕВА
Илияна Кирилова
Новата ВиК наредба няма да реши проблемите, смята омбудсманът Мая Манолова, която вчера откри дискусия, посветена на формирането на сметките за вода.
Празните апартаменти също ще плащат сметки за вода - дори и за тях да е декларирано, че нямат потребление. Това предвижда предложена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) нова наредба, която вчера бе обсъдена за първи път. Проектът предвижда сметката за потреблението в общите части да се разпределя поравно между всички, а не както досега - това да става пропорционално. 
В същото време недобросъвестните потребители, които нямат водомер или не пускат инкасатора да го отчете поне веднъж годишно, ще поемат плащането на общото потребление на вода в блока, предвижда още наредбата. "Сега приемаме, че добросъвестният потребител ще плаща това, което е потребил. Когато всички в етажната собственост са си инсталирали индивидуални метрологично годни водомери и са осигурили достъп на инкасатор поне веднъж годишно, ако има общо потребление - а винаги в големите кооперации има общи нужди - миене, поливане, то ще се разпределя поравно между добросъвестните. Но ако има недобросъвестни, които не осигуряват достъп или са без водомери или с предписание за подмяна на водомер, те ще се разглеждат като недобросъвестни и допълнителното количество ще се разпределя поравно на тях", обясни зам. -министърът на регионалното развитие Малина Крумова пред БНТ.
"Аз съм привърженик на пропорционалното разпределение, но надделяха мненията за разпределение поравно. Дискусията по въпроса продължава", коментира вчера председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов. Той обясни, че често пъти разликите идват от това, че някои апартаменти не предоставят достъп, а други нямат водомери. Понякога разминаването идва и от разликите в точността на измерването на различните уреди, смята той. "Етажната собственост би трябвало да бъде малко по-ангажирана. Възникването на големи разлики идва и от предумишлено манипулиране на водомерите. Досегашната наредба даваше възможност за проверка", отбеляза Иван Иванов пред БНР.

Според омбудсмана Мая Манолова новата наредба няма да реши проблемите. "На практика отново ще се начислява допълнителна сума за общо потребление. Променя се само начинът на преразпределение на водата. Продължава порочната практика нито гражданите, нито етажните собствености да могат да сключват индивидуален договор с ВиК дружествата, а продължава да се работи с публично оповестени общи условия, които са публикувани на страниците на водните оператори", заяви тя.

Данните на омбудсмана показват увеличение на броя на жалбите "общо потребление". През 2017 г. те са скочили двойно в сравнение с 2015 г.  За първите 8 месеца на тази година са постъпили 313 жалби, от които 142 касаят този проблем", обясни тя. "Няма как поравно да се дели похарчената вода от петчленно семейство и самотно живеещ човек в гарсониера", изтъкна Манолова.

Новата наредба предвижда и монтирането на нови електронни уреди, които да бъдат отчитани дистанционно. Те обаче ще трябва да се купят от самите собственици на жилищата. Това трябва да става за сметка на ВиК дружествата, опонират граждани. "Не виждам какви санкции се налагат на операторите, ако не си изпълнят задълженията, наказания има само за потребителите. При отчитането на общите водомери трябва да се включи представител на етажната собственост, а не това да се прави от двама отчетници, за да има свидетел", коментира Цветанка Илиева, която бе от "страната" на потребителите.

 

ПОСКЪПВАНЕ

Възможно е водата да поскъпне, ако се вдигне цената на електроенергията, допусна вчера зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова. Дали ще има по-високи цени на водата зависи от КЕВР и това ще стане ясно до края на годината, посочи тя. По-конкретен в прогнозите си беше шефът на Асоциацията по водите Иван Иванов. От 28 ВиК оператори половината са заложили поскъпване в петгодишния си бизнес план. При забавяне в приемането на плановете ще последва още по-голямо оскъпяване, изтъкна той. Причината е, че водните дружества трябва да предвиждат не само инвестиции, но и заплати на служителите си.