Медия без
политическа реклама

Нено Димов предизвика нова буря - за "Натура"

Университети, институти и природозащитници предупредиха, че промените в управлението на защитените зони са опасни

06 Февр. 2019ЯНА НИКОЛОВА
Илияна Кирилова
Нено Димов изпълнява коалиционните си ангажименти срещу природата с нов законопроект.

Екоминистърът Нено Димов е отново инициатор на вредни за околната среда законови промени. На прицел е управлението на "Натура 2000" - мрежата от защитени зони, която е трън в очите на предприемачи, "Патриоти" и местно население по морето. Преди месец ведомството на Димов публикува за обществено обсъждане промени в Закона за биологичното разнообразие, чиято основна задача е да регламентира създаването на органи за управление на защитените зони. Срокът за становища изтича в петък, а вчера се състоя и дебат на живо.

Голяма част от текстовете целят да съсредоточат власт в ръцете на министъра. От обявяването на защитени зони и промени в мрежата е отстранен Националният съвет по биологично разнообразие, където имаше широко и гарантирано представителство на учени. Той се заменя с Национален консултативен съвет към министъра, в който превес ще имат различните органи на администрацията и местните общности. Самият министър си гласува правомощие да изготвя национална приоритетна рамка за действие по "Натура" и широки други правомощия.

Някои от текстовете звучат като писани специално в полза на строителните апетити. Занапред например в административните актове, с които се обявяват защитените зони от "Натура" няма да има забрани, ограничения, мерки или препоръки за постигане на целите на защитената зона. Такива ще бъдат включвани само по необходимост и по преценка на министъра на околната среда.

"Директивата за местообитанията не изисква от държавите членки въвеждането на забрани за дейности в защитените зони. Практиката показва, че подобна политика по-скоро създава негативно отношение в заинтересованите страни, към природозащитата. В други държави, членки на ЕС, този подход не се прилага", мотивира се Нено Димов.

Другояче мислят от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН - една от няколко големи организации, които настояват проектът да се оттегли за преработване. "Заповедите за обявяване на защитените зони са най-важният документ за функциониране на зоните. Как ще се гарантира, че при дефинитивно доказани унищожителни въздействия ще последва ефективно, своевременно и целесъобразно решение на министъра за въвеждане на подходяща забрана, още повече че е твърде вероятно такава забрана да бъде наложена post factum, когато засегнатите видове/местообитания вече са увредени", посочват учените.

С остро възражение излезе и коалицията "За да остане природа в България". От там настояват законопроектът да бъде оттеглен и внимателно преработен поради съществени противоречия с конституцията и европейското законодателство. Според коалицията премахването на научното начало при обявяването, промените и управлението на защитените зони противоречи на изискванията на Директивата за природните местообитания и със сигурност ще доведе до следваща процедура срещу България.

Отрицателни становища по законопроекта дадоха и Националният природонаучен музей към БАН, Биологическият факултет на СУ, както и факултет "Горско стопанство" към Лесотехническия университет. Сред основните възражения на учени и еколози е странното изискване всички данни от проучвания на "Натура" да се предоставят първо на министерството, безплатно и в първичен вид. Какво означава това, обясняват от екокоалицията: "Нека погледнем настоящата ситуация с докладването за състоянието на видовете и местообитанията от Натура 2000. Две фирми, избрани с обществени поръчки на стойност 18 млн. лв., ще изготвят за 6 месеца доклади без никаква теренна работа. Ако идеята на МОСВ беше вече факт – тези фирми като трети лица щяха да получат от министерството резултати от труда на учени и НПО, изработен благодарение на финансиране, което сами са организирали и привлекли".

ДЕБАТ

След вчерашното обществено обсъждане стана ясно, че законопроектът няма да се оттегля, но може да бъде подобрен. „Ще се опитаме да прецизираме текстовете, така че да може да защитим както работата на хората, които се занимават с наука, така и работата на всички останали, които по един или друг начин са свързани с управлението на „Натура 2000“, увери министърът. „Една трета от територията на държавата всъщност ще бъде управлявана по начина, който се опише в този закон. А това е много голям ресурс и местните общности, местният бизнес, синдикатите, общините имат право да бъдат включени в това управление. Надяваме се, че ще им дадем най-подходящия инструмент“, каза той.