Медия без
политическа реклама

Над 7800 чужденци работят легално у нас

Хотелиерите ще обучават безработни за нуждите си

13 Ноем. 2018ИСКРА ЦЕНКОВА

Над 7800 сезонни работници от държави извън ЕС са работили легално у нас с 3-месечно разрешително, а внесената работна ръка от Украйна и Молдова през този летен сезон е отбелязала почти двоен ръст спрямо миналия. Вече има и неколкостотин удължени разрешения за работа по новия режим, който дава възможност за сезонна заетост до 9 месеца. Тези данни бяха обявени вчера на среща на министрите Николина Ангелкова и Бисер Петков с туристическия бранш и работодатели. Статистиката сочи, че за първите 6 месеца на годината броят на регистрираните свободни работни места от работодатели в туризма е над 20 хиляди, подчерта министър Петков.

България е подписала с Украйна и Молдова споразумения за намиране на работа на желаещите да работят у нас. Украинците и молдовците обаче не решават нито изцяло, нито дългосрочно проблема на туристическия бранш, а кризата с работната ръка се изостря чувствително, особено в разгара на летния и зимния туристически сезон. Чужденците заемат свободните работни места за камериери, кухненски работници, помощници на рецепцията, пикола. Покрай езиковата бариера обаче работодателите не могат да разчитат само на тях, а българите не искат да започнат работа дори след като са вдигнали с 20% заплатите, оплакват се от бранша. В същото време украинци и молдовци се съгласяват да работят за доста по-малко от българите.

Занапред обаче хотелиерският бизнес ще може да отглежда сам нужните му кадри сред търсещите работа с регистрация в бюрата по труда. За да реши дългогодишния проблем на сектора, държавата отпуска двугодишно финансиране за квалификация и обучение на кадрите, нужни на туризма. Това става възможно с подписано през септември споразумение между Министерството на туризма и Министерството на труда и социалната политика с Българо-германския център за професионално обучение. "Планът за действие е насочен към работодателите, които по желание могат да си набавят нужните им кадри, като квалифицират и преквалифицират безработни", обясни Ангелкова. След края на обучението служителите, които са се сдобили с конкретни умения, няма да са завързани с определен срок за същия работодател и ще могат да го напуснат когато пожелаят. С финансиране по програмата вече наетите в сектора пък ще могат да повишават квалификацията си.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?