Медия без
политическа реклама

Лекари искат НЗОК да не финансира болници с малко дейност

Във Виена и Берлин има по 2 кардиохирургии, в София са 6

Илияна Димитрова

Здравната каса да не финансира отделения и болници, които извършват прекалено малък обем от дадена дейност, призоваха водещи специалисти в ортопедията и кардиохирургията при представянето на Индекс на болниците. В него са анализирани данни от тези две специалности, които показват сериозни диспропорции в работата на различните лечебни заведения. Индексът е проект на сайта clinica.bg и "Галъп".

Индексът показва, че малка част от болниците, които се финансират от НЗОК, осигуряват комплексни грижи в областта на кардиохирургията и ортопедията и поемат тежки и трудни случаи. Други пък работят избирателно само по добре финансирани клинични пътеки и отчитат по няколко операции годишно, което дори не отговаря на медицинските стандарти за осигуряване на безопасност и качество.  

Според данните на здравната каса, цитирани в индекса, през 2017 г. 241 болници са сключили договори с НЗОК по клинични пътеки в ортопедията. Например лечебните заведения с договори за оперативни процедури с много голям обем сложност на таза, тазобедрената и коленната става са 39. 13 от тях обаче имат до 5 операции на година, а шест - само по една годишно. 31 болници имат договор за оперативни процедури при множество счупвания, но 13 от тях реализират само по 1 операция годишно. Лечение по всички пътеки в ортопедията, т.е. комплексна грижа, осигуряват едва 28 болници. В кардиохирургията пък само 4 от общо 10 болници с договори с НЗОК осигуряват комплексна грижа.

"Във Виена и Берлин има по 2 кардиохирургии, в София са 6, като една от тях е с 110 операции годишно, при положение че по стандарт те трябва да са поне 250", коментира проф. Генчо Начев, директор на "Св. Екатерина" и председател на Българското дружество по кардиохирургия.

Затова специалистите призоваха догодина НЗОК да не сключва договори с болници, които извършват по една операция годишно по дадена пътека. 

 

СЪМНЕНИЕ

"Ако в национален мащаб съотношението между евтини и скъпи пътеки в кардиологията е 50 на 50, то в две болници има драматична разлика - 3% евтини, а останалото скъпи пътеки. Това ни кара да се усъмним, че има нещо, което подлежи на проверка", каза доц. Стоян Лазаров от Българското дружество по кардиология. Двете болници са "Сърце и мозък" в Плевен и "Св. Анна" в София.