Медия без
политическа реклама

И Харманли е на водоноски заради уран във водата

Проблемът на Хасково втора година не е решен

Снимка: Архив

От вчера 25 хиляди жители на Харманли и три села в общината ползват само вода от водоноски, след като водата от водоснабдителната мрежа се оказа с уран и алфа-активност над нормата. Детските заведения, болницата, социалният патронаж и бежанският център ще бъдат снабдявани с минерална вода, купена от общината, уточнява БНР. "Направили сме организация, дезинфекцирали сме три броя водоноски, пълнят се с чиста вода. Трябва да се вземе проба от РЗИ, да покаже хубава микробиология и ги носим в Харманли", поясни Тодор Марков, управител на ВиК–Хасково пред общественото радио. 

В сряда стана ясно, че водата в Харманли е със завишени норми на уран - 1.5 пъти над допустимото и над пет пъти алфа-активност. Тя е забранена за пиене и готвене, а един от кладенците, който е с най-високо съдържание на уран, е спрян. Ограничителният режим е и за три села в общините Бисер, Надежден и Остър камък. "Ще информираме хората и ще търсим информация какво се прави, защото в момента въпросът не е, че отреагираме, въпросът е, че трябва да се вземе трайно решение за проблема", коментира пред БНР кметът на Харманли Мария Киркова. Само за ден общината харчи по 600 лева за бутилирана вода. "Поне за момента не е толкова голяма сумата, но от септември... Надявам се, че наистина ще има решение на проблема", допълни Киркова.

"В понеделник или вторник съвместно с РЗИ ще вземем проби от града и от тези кладенци ще ги занесем в сертифицирана лаборатория. Мисля, че до 10-12 дни ще излязат резултатите", обясни Тодор Марков какво следва. 

В областния център Хасково беше открит подобен проблем през пролетта на миналата година и понастоящем още не е решен, а водата в града продължава да е забранена за пиене и готвене. Преди дни стана ясно, че и последните изследвания сочат отклонение в нормите на уран и алфа-активност в началото на тази година.

Очаква се новите дублиращи кладенци да бъдат готови на 30 ноември. От Федерацията на потребителите в Хасково обаче предупредиха, че готвят протестни действия и дори гражданско неподчинение, ако до 30 септември не се разпише пътна карта с конкретни действия и ангажименти за решаване на проблема.