Медия без
политическа реклама

Фандъкова ще връща 16 500 домакинства към парното и тока

Кметът отчете дейност за чистотата на въздуха - 10 филтъра на комини, при това дарени

Илияна Кирилова
Филтър е поставен на комина на общинското предприятие БКС в район "Красна поляна".

Настъпилото през последните дни по-студено време накара столичния кмет Йорданка Фандъкова да демонстрира активност срещу мръсния въздух в София. До 2021 г. 16 500 домакинства се очаква да преминат от отопление на твърдо на екологично гориво - ток, парно или екопечки, обяви вчера тя. Съобщението на Фандъкова идва, след като през септември доклад на Европейската сметна палата посочи, че София няма проекти за намаляване на замърсяването на въздуха от битово отопление, а именно то е най-големият му източник през зимата.

Според данни на общината 55 000 домакинства в София се отопляват на дърва и въглища, като от "Московска" смятат, че немалка част от тях имат финансовата възможност да го правят и с алтернативно гориво. Идеята на местната власт е да подпомогне на 30% от тези домакинства, като за целта те трябва да докажат, че не могат да си позволят инвестиция в подмяната на отоплителната система, която ползват. Финансирането идва по два проекта. Единият вече е подкрепен от Европейската комисия и е отреден за всички общини. От него Столичната община ще може да подкрепи пилотно 140 домакинства - нищожен брой пред мащабите на проблема. Фандъкова не пропусна вчера да спомене и единствения пилотен проект, за който е известно в София - станалите нарицателни 30 печки на пелети, предоставени на социално слаби домакинства. Уредите бяха доставени в домовете на хората след отоплителния сезон и тепърва ще бъде отчетен ефектът им. Част от получателите се оплакаха, че предоставените им пелети няма как да стигнат за цял отоплителен сезон. 

Много по-бързи резултати за подобряването на атмосферния въздух в София може да даде поставянето на филтри на комините. Вчера самата Фандъкова се увери, че при горенето на дърва за отопление филтрите могат да спестят много голяма част от отделящите се в процеса вредни емисии. С пилотен проект по дарение от "Системи за чист въздух ДЗЗД" в един от районите с най-мръсен въздух през зимата - "Красна поляна", общината е поставила 10 филтъра. По думите на управителя на гражданското дружество Даниел Дамянович с предоставените устройства могат да бъдат спестени до 93% вредни емисии във въздуха. По думите на кметицата обаче все още не е ясно дали общината ще може да финансира и поставянето на филтри за комините. От общината вероятно разчитат хората сами да си ги закупуват, тъй като инвестицията е еднократна и в много по-нисък размер - в случая става въпрос за 3500 лв. за филтър.