Медия без
политическа реклама

Депутатите коригират част от хаотичните предложения в бюджета на НЗОК

Болниците няма да се прелицензират под строй, облекчава се изискването един лекар да е само на 1 договор

Илияна Кирилова
Даниела Дариткова

Очаквано част от нелепите поправки в законодателството, предложени от здравното министерство с преходни и заключителни разпоредби на закона за бюджета на здравната каса, ще бъдат преправени от депутатите от мнозинството. Ще има промени между първо и второ четене, обяви при приемането на проекта на първо четене вчера председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова от ГЕРБ.

„В непрекъснат диалог с екипа на МЗ и НЗОК поемаме ангажимент между първо и второ четене да ревизираме предложенията, които смятаме за неприемливи“, обяви тя. Една от основните промени ще е свързана с прелицензирането на всички лечебни заведения. В проекта на Министерския съвет се предвижда агенциите по трансплантация и за медицински одит да се обединят в агенция за медицински надзор. След като МЗ напише в рамките на 3 месеца нови медицински стандарти за всички специалности, в следващата 1 година всички 14 хиляди лечебни заведения в страната - лекарски и зъболекарски кабинети, медицински центрове и болници, ще трябва да се пререгистрират в новата агенция, за да удостоверят, че отговарят на стандартите.

„Смятам, че ще бъде изключително тежко административно натоварване, ако новата агенция „Медицински надзор“ изисква задължително прелицензиране на всички лечебни заведения“, коментира обаче Дариткова. Според нея агенцията няма да има капацитета за една година да извърши прелицензирането, затова по-добрият вариант за болниците е да се даде възможност за електронен обмен на нужните документи между агенцията и лечебните заведения и да се позволи те да не са активната страна при прелицензирането. Дариткова смята, че вместо да се прелицензират болниците, могат да се правят проверки дали отговарят на новите стандарти. От МЗ вече обявиха пък, че ще има по-лек режим за прелицензирането и на лекарските практики.

Ще има поправка и на текста, според който НЗОК няма да плаща дейност на болница, ако тя е извършена от лекар, който не е на основен трудов договор. "Защото в много региони в страната има такива практики и може да се помисли за изключение в интерес на пациентите“, обясни Дариткова. От лекарския съюз вече предупредиха, че подобна промяна може да остави общински и областни болници без редица дейности.

ГЕРБ ще се съобразят и с друго искане на лекарския съюз и ще коригират текста, според който Надзорният съвет на НЗОК трябваше да има правомощия да прехвърля средства между различни пера в бюджета на касата. "Готови сме да внесем предложения, които ще дадат възможност да се ограничат правомощията на Надзорния съвет на НЗОК по отношение на прехвърлянето на средства от един параметър на бюджета в друг“, обяви д-р Дариткова.

 

СТАТУКВО

Сред идеите за поправки засега не фигурират други две спорни промени - прехвърлянето на Фонда за лечение на деца към НЗОК и въвеждането на т.нар. разходна ефективност при плащането на лекарствата. От касата обаче уточниха, че правилото да се плаща само за най-евтиният медикамент от група препарати с еднакво действие ще важи само за новорегистрирани пациенти, които получават медикаменти по определен тип протоколи - тези, които се одобряват от комисия в централното управление на НЗОК. Повечето от тях са за т.нар. биологични терапии - за ревматоиден артрит, псориазис, болест на Крон. От касата уверяват и че няма да има санкции за лекари, които не са предписали най-разходно ефективния препарат.

 

НОНСЕНС

"Вече се явява и трети здравноосигурителен модел, дебатът в работните групи е много сериозен", обяви пък здравният министър Кирил Ананиев. МЗ предложи два варианта за промени в системата - пълна демонополизация на здравната каса и навлизане на частните застрахователи, които да се конкурират за 8-процентната вноска на всички граждани, или запазване на НЗОК като основен платец и въвеждане на задължително допълнително застраховане, с което да се покриват част от настоящите разходи на касата за лечение. За лечение над определена сума - например 700 лв., ще плащат и частните фондове. В момента идеите се обсъждат в работни групи в МЗ, но според участници в тях напредък няма.