Медия без
политическа реклама

Бюджетът платил 20 000 паунда за изложба на Рашидов в Лондон

06 Авг. 2018ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
СНИМКА : ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Вежди Рашидов в интервю: "Винаги съм казвал, че светът и сцената на един голям творец не свършват до родните му граници, защото публиката на голямото изкуство е 7.5 милиарда - хората, които обитават земното кълбо. И всеки творец трябва да се стреми към тази сцена. Затова често казваме, че изкуството няма граници. За съжаление успехите на едни се оказват добра храна за завистниците и бездарниците. Също за съжаление личността винаги се бори за своето оцеляване сама, докато посредствеността е обединена и агресивна, тя живее на групи. Това е нейният път да се чувства равна на можещите“.

20 340 британски лири е платила българската държава, за да има възможността Вежди Рашидов - депутат от ГЕРБ и шеф на парламентарната комисия по култура, да изложи свои скулптури и рисунки в прочутата лондонска галерия „Галиарди“. Това обяснява министърът на културата Боил Банов в отговор на парламентарно питане на Стоян Мирчев от БСП. Оправданието за разхода е, че изложбата била част от официалната програма на българското европредседателство.

Според Банов инициативата за изложбата била на „Галиарди“, а Българският културен институт в Лондон бил съорганизатор. „Високото ниво на събитието допринася за популяризиране и повишаване на имиджа на българската култура във Великобритания, поради което изложбата е включена в официалната програма на европредседателството“, обяснява министърът. 

По думите му лондонската галерия се е задължила да организира и да бъде домакин на откриването на изложбата на 10 юли, да предостави безвъзмездно своите зали за периода на изложбата (до 21 юли), както и кураторски услуги за подготовката на събитието, включително „изготвянето на мейлинг лист, включващ известни представители на арт средите и на представители на елита на английското общество“. Българският културен институт поел останалите разходи по реклама на изложбата - отпечатване на покани, дизайн на каталог за публикуване от Международната конфедерация на арт критиците, принтиране на пет каталога с твърди корици за откриването на изложбата. Институтът е платил и за коктейла при откриването.

Българската дипломатическа служба също е била впрегната да работи за Вежди Рашидов. Външният министър Екатерина Захариева признава, че посолството ни в Лондон е подкрепило събитието с "оказване на съдействие за популяризиране и привличане на голям брой гости и участие при официалното откриване“. Захариева посочва, че „пропагандиране на постиженията на българските творци“ е сред функциите й на външен министър.