Медия без
политическа реклама

БСП внася отново искането си за проверка на пътищата

Опозицията в червената партия се отказа да иска промени в устава

12 Ноем. 2018ЕМИЛ ВАСИЛЕВ
БГНЕС
По повод на обвиненията, че БСП се превръща в авторитарна партия от лидерски тип, Корнелия Нинова отговори: „Всеки е свободен да изразява позиция, оценка и мнение. Всички са тук - да заповядат. Вратата е отворена. Всеки да си направи предложението и каквото реши мнозинството. По-голямо доказателство за демокрация не мога да дам”.

БСП ще внесе втори път искането си до Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ) за независима експертиза на качеството на пътното строителство, съобщи председателят на партията Корнелия Нинова. Този път под искането ще стоят подписите не само на четиримата депутати, които го внесоха в петък първия път, а на всички 79 членове на парламентарната група. Така социалистите искат да защитят Елена Йончева, Крум Зарков, Георги Свиленски и Христо Проданов от намерението на Камарата на строителите да организира "граждански протести", с които да се попречи на депутати, "уронващи престижа на бранша", да влязат в парламента.

Националният съвет на БСП прие вчера единодушно декларация, според която "заявеното намерение от корпоративни организации за препятстване на дейността на народни представители се намира в разрез с основни принципи на конституционно установения ред, каквито са свободата на убеждение и неговото изразяване, както и свободният мандат на парламентаристите".

Изпълнителният директор на Камарата на строителите инж. Мирослав Мазнев заяви пред Би Ти Ви вчера, че не се отказват от искането си за оставки на четиримата депутати. По-рано миналата седмица и от Агенция "Пътна инфраструктура" отказаха независима проверка на пътищата, защото за това нямало законово основание. От строителната камара поискаха и среща с директора на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Виле Итала заради "подвеждаща информация, свързана с изразходването на европейски средства".

ОБРАТ

На срещата вчера вътрешната опозиция в БСП не внесе искане за промени в устава на партията. Очакванията бяха недоволните от политиката на Корнелия Нинова да предложат да се върне старият начин за избиране на председател - от делегатите на конгреса, а не от всички членове на БСП, както стана на последния конгрес. Заседанието реши още новият конгрес да се проведе на 26 януари догодина и  на него да се обсъдят четири точки. По първата Нинова ще представи доклад „България и Европа днес. Визия за утрешния ден. Задачите на БСП". След това делегатите ще обсъдят „Визия за България“ и отчет за дейността на евродепутатите. Под номер четири конгресът ще приеме предизборна платформа за участието на БСП на евровота догодина.