Медия без
политическа реклама

БАН даде частичен развод на синоптиците

Академиците прехвърлиха на правителството преструктурирането на НИМХ

Илияна Кирилова

Сагата с извеждането на синоптиците от Българската академия на науките навлезе в нова, по-заплетена фаза. Вчера общото събрание на БАН даде съгласие за частично извеждане на Националния институт по метеорология и хидрология от академията, но не взе решение за закриването или преструктурирането на института, каквито правомощия има. Така окончателното решение остана в полето на правителството. В решението си академиците посочват, че при определяне на бъдещия принципал на новата структура, общото събрание ще създаде работна група, която съвместно с работна група от приемащата институция ще разработи процедура и правила за извеждането на НИМХ.

Засега за отделяне се говори само за "цялостната оперативна дейност, изпълнявана от НИМХ, както и учените и служителите, които са декларирали намерение за напускане на БАН". В решението умишлено не се споменава научноизследователската дейност. Председателят на ОС проф. Евелина Славчева коментира за "Сега", че за качествената оперативна дейност на синоптиците наистина се изисква и извършване на определена научна дейност. Или с други думи - двете дейности в НИМХ са неделими. Идеята на БАН обаче е учените, които искат да се занимават само с научна дейност - климатология, води и т.н., да останат към академията, а останалите, които желаят - да отидат към новата структура и да вършат предимно оперативна дейност.

Проф. Христомир Брънзов, който беше уволнен от шефското място в НИМХ за уронване престижа на БАН, се възмути от решението, което според него е неработещо. "Както виждате, няма нито срокове, нито нищо… Институтът от 12 дни е без всякакво ръководство, така че дейността вече заглъхва, хората ще останат без аванс и заплата, защото няма кой да им подпише документите", коментира той пред БНР.  С Брънзов напуснаха и много от шефовете на дирекции в института. Затова, според него, правителството трябва бързо да вземе някакво решение, защото в следващите дни институтът ще спре да работи и ще започне "пълен разпад на структурите му“. Брънзов се притеснява и къде ще останат станциите и цялата инфраструктура, без които не може да се осъществява оперативната работа на института. От БАН обаче са спокойни, че няма да има проблеми, освен това председателят на академията акад. Юлиан Ревалски обеща метеоролозите да получат станциите си при раздялата.

Просветният министър Красимир Вълчев, който бе на посещение в Кюстендил, приветства решението на общото събрание на БАН. От думите му обаче се подразбра, че за излизане от заплетената ситуация най-вероятно ще е нужно ново решение на академията. „Трябва или да се закрие институтът в рамките на БАН, преди ние да го открием, или той да бъде разделен, за да може ние да изведем цялата тази съвкупност от права и задължения, договори, които има в НИМХ. Уверявам ви, че институтът ще продължи да работи като национална хидрометеорологична служба, ние ще го подкрепим в максимална степен. Тепърва ще решаваме къде да бъде ситуиран и какъв точно да бъде организационно-правният му статут”, заяви още Вълчев. Той апелира час по-скоро да се определи временен директор на НИМХ, въпреки че определи предсрочното прекратяване на мандата на директора на института като неуместно.

 

ЧЕРНО-БЯЛО

Вътрешният финансов одит на НИМХ, започнат от ръководството на БАН, е прекратен, стана ясно вчера при дебатите в общото събрание. Одиторите твърдят, че са били възпрепятствани. Според представители на НИМХ обаче това не отговаря на истината, а в момента тече одит на Министерството на образованието. В момента тече и конкурс за НИМХ, който няма да бъде прекратен въпреки предстоящата раздяла. Кандидати за него няма.