Медия без
политическа реклама

Застраховката "Гражданска отговорност" скоро пак ще поскъпне

КФН благослови увеличението - нямало пари за покриване на щетите при леките коли

Архив СЕГА
През 2016 г. в цялата страна имаше протести срещу поскъпването на "Гражданска отговорност".

Задължителната застраховка "Гражданска отговорност" отново ще поскъпне в близките месец-два, въпреки че през последната година това вече се случи. От началото на годината тя се увеличи с около 25%, а застрахователите няколко пъти завишиха тарифите си. Средната премия за лек автомобил отдавна надхвърля 200 лв., но това се оказва недостатъчно. 

Анализ на Комисията за финансов надзор (КФН) дава картбланш за нов скок, от което застрахователите няма да пропуснат да се възползват. Според него събраните премии за 2017 г. за автомобилите, камионите и автобусите не били достатъчни, за да покрият разходите на застрахователите. Финансовият регулатор не дава препоръки за увеличаване на задължителната "Гражданска отговорност", но това се чете между редовете.

В началото на годината КФН поръча анализ на Световната банка за размера на застраховката и дали той е достатъчен, за да покрива щетите. Досега изводите не са обявени. М.г. и МВФ обяви, че застрахователните премии у нас са ниски. Не така мислят шофьорите.

Изчисленията на КФН показват, че има риск от значителна загуба за 2017 г. - 65 млн. лв. може да не стигнат, за да се покрият предявените претенции за леки автомобили и лекотоварни до 5 т. В предишните 5 г. обаче не е имало недостиг.  За сравнение - при камионите и влекачите загубите варират от 7 до 47 млн. лв. от 2013 г. до сега.

Финансовият регулатор от години залъгва шофьорите с обещания за въвеждане на системата Бонус-малус, с която добросъвестните шофьори ще плащат по-ниски премии от нарушителите. В началото на септември отново се очаква КФН, МВР и транспортното министерство да изберат един от 11-те варианта, предложени от наетия преди година консултант.

Недостигът на пари според застрахователите е заради по-големите суми, които се изплащат за щети в чужбина, причинени от автомобили с българска регистрация, и по-големите суми, които съдилищата у нас присъждат като обезщетения на пострадалите. От анализа на КФН става ясно, че средната сума на неимуществена претенция при смърт или телесна повреда през 2017 г. е 51 067 лв. През 2017 г. по това перо са платени 232.680 млн. лв. Година преди това сумата е била 217.660 млн. лв.

 

ПРОЕКТ

Всяка година застрахователите трябва да преминават през специализирано обучение, така че да се гарантират минимални нива на знания и компетентност при продажбата на застрахователни продукти, предвижда проект за промени в Кодекса за застраховането на финансовото министерство. Посредници, които предлагат застраховки като допълнителна дейност, няма да могат да предлагат застраховки "Живот" и "Гражданска отговорност", въпреки че ще подлежат на регистрация.