Наказателното право страда от популизъм и фрагментарни промени, законодателят е неадекватен, а законодателният процес порочен. Това са изводите от конференцията по повод 50 години от приемането на Наказателния кодекс, организирана от Катедрата по наказателноправни науки в Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Пазете правото от неадекватния законодател. Не ставайте част от един порочен законодателен процес, това ще тежи и на вашата съвест впоследствие", обърна се към представителите на науката председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Той перифразира покойния доц. Кристиан Таков, преподавател в СУ, който през 2014 г. призова: "Пазете правото. Включително от закона."
Според Панов гласовете не учените не се чуват в работни групи и комисии. "За съжаление тяхното участие е по-скоро алиби за законотвореца, когато действа така, че да застраши правото, а не да го защити", заяви той.
"Популизмът навлезе съществено в наказателното право, а това има неблагоприятни последици, които не винаги се разбират веднага", обяви ръководителят на катедрата проф. Пламен Панайотов. Именно той през последните няколко седмици разкри какви скрити опасности и колко много популизъм има в разглежданите в момента 8 законопроекта за промени в НК - включително и в проекторазпоредбите за т.нар корупция в частния сектор, домашното насилие и случаите на малозначителност. "Прекомерно се разширява и увеличава тежестта на наказателната репресия. На наказателното право не се гледа като на последно, а като на първо средство за решаване на проблемите", предупреди Панайотов и вчера.
Трябва да се извърши цялостен преглед на специалната част на НК, промените да са обмислени и след широко обществено обсъждане, а не с оглед конкретен инцидент и казус, каза председателят на Висшия адвокатски съвет Ралица Негенцова.
ВОПЪЛ
"Помагайте, ние нямаме нито високомерието, нито дръзновението да отсичаме, че знаем всичко", призова председателят на правната комисия Данаил Кирилов. Не стана ясно как учените трябва да помагат, след като депутатите изобщо не зачитат мнението на сформирания специално Съвет по законодателство.