Медия без
политическа реклама

Извънредната обстановка в България ще бъде удължена до края на юни

Само 7 смъртни случая от COVID-19 бяха отчетени за вчера, а делът на положителните тестове падна под 3%

16 Май 2021Обновена
Графика Coronavirus.bg
Заболеваемост по дни

С още месец ще бъде удължена извънредната епидемична обстановка у нас - до края на юни. Плана разкри главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред bTV.

"С обявяването на тази обстановка са свързани доста от мерките, които се прилагат, така че без нея те не могат да действат. Вероятно ще е необходимо поне с един месец тя да се удължи", обясни той.

Зелените коридори за ваксинация срещу COVID-19 няма да се закриват, облекчава се раздаването на ваксини за личните лекари - те ще ги получават от РЗИ-тата и от ДКЦ-тата, които ще бъдат определени в заповед. Целта е да се избегнат струпвания и напрежение, каквото имаше пред Столичната здравна инспекция, подчерта доц. Кунчев.

"Да засили ролята на общопрактикуващите - т. е., те да получават ваксини толкова, колкото заявят. От края на май доставките на "Пфайзер" се увеличават двойно, което ще даде възможност да удовлетворим почти на 100% техните заявки и да останат количества за електронната система и зелените коридори", заяви държавният здравен испектор.

Обмислят се промени и в правилата за влизане в България - децата до определена възраст да не се тестват за коронавирус. Обсъждат се два варианта за такава възрастовата граница - до 2-годишна възраст или до 5-6 г., като най-вероятно ще се приеме второто предложение.

"Според мен е по-удачно да е 5-6 г., вземането на проба от по-малките деца е по-неприятно, по-трудно особено в условия на граница или някъде другаде. Има минимален риск, но е приемлив, не е толкова голям процентът на децата под 5 г., които пътуват, влизат в България, така че може да определим възраст такава, която да улеснява пътуванията на хората", уточни Кунчев.

Планира се и разширяване на списъка с производители на бързи тестове, които да се признават, за да се премахне карантина при влизане у нас. Ще се разшири и списъкът с държави, от които влизането е забранено заради разпространението на индийския вариант на вируса на територията им.

 

СТАТИСТИКА

203 новозаразени (от направени 7281 теста) и 7 жертви на коронавируса са отчетени на уеб страницата на Еднинния информационен портал към 0:00 ч. на 16 май. Вече сме свикнали, че данните от почивните дни са по-ниски, но миналата събота при приблизително същия брой тестове, заразените бяха над два пъти повече - 466. Така делът на положителните случаи е паднал от 6.21% към 9 май, на 2,78% към 16 май. 

Съответно за същия период активните случаи са намалели от 44 503 на 34 464, вирусоносителите в болнични заведения - от 5882 са останали 4839, а в интензивни отделения са настанени 501 болни, като преди седмица са били с 65 повече, а вчера бяха паднали дори под 500.

Най-много нови случаи са отчетени в столицата София - 44, и областите Варна - 31, Пловдив - 21, София - 12, Добрич -11 и Бургас - 10. Всички останали области съобщават за едноцифрен брой нови случаи, с изключение на Ловеч, Стара Загора и Шумен, откъдето не съобщават за новозаразени.

Националната информационна система показва, че медицинските служители, при които е доказан коронавирусът у нас, са общо 13 335. Регистрираните през последното денонощие нови случаи са два - на медицинска сестра и друг медицински персонал.

Сред седемте починали лица е и мъж на 52 г., за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания. 

Ключови думи:

България, коронавирус, COVID-19

Още по темата