Медия без
политическа реклама

Гърция удължи забраната за влизане от Турция, РС Македония и Албания

Израел е първата държава в света с над 1/2 ваксинирано население

08 Февр. 2021Обновена
В САЩ ще ползват стадионите за ваксинации.

Гръцкото правителство удължи решението за затваряне на сухопътните граници със Северна Македония, Албания и Турция, както и забраната за влизане на граждани на трети страни в Гърция до 22 февруари 2021 г., предаде БГнес. За туристите и чуждестранните граждани, за които няма забрана, влизането е разрешено само през България, т.е. през граничния пункт Промахон (Кулата) и само с отрицателен молекулярен тест за Covid-19, направен 72 часа преди пристигането, но и с отрицателен резултат от тест, направен на входа на Гърция. Новото решение за „въвеждане на мерки за временно ограничаване на сухопътните, въздушните и морските връзки на страната, и за забрана на влизането в страната на граждани на трети страни, различни от държави от ЕС и Шенген“, вече е публикувано в официалния вестник на Гърция и влезе в сила тази сутрин.

Първият член на решението се отнася до сухопътните граници на Гърция, т.е. временното ограничаване на всички сухопътни (автомобилни и железопътни) връзки към и от Гърция, както и забрана за влизане на лица на гръцка територия, освен ако те отговарят на специфични предпоставки. 

През останалите отворени гранични пунктове влизането в Гърция е разрешено само за определени категории, а също и с потвърждение на предишен отрицателен PCR тест и отрицателен резултат от бърз тест на граничния пункт, направен от гръцките власти. Тези гранични пунктове са отворени от 7:00 до 23:00 часа.

Забраната за влизане в страната не се прилага за гръцки граждани, лица с разрешение за пребиваване и лица, живеещи в Гърция, за влизане на лица с абсолютно необходими професионални или медицински причини за които имат необходимите документи, за камиони, както и за транзитно преминаване на линейки, които влизат в Гърция от Косово през Северна Македония, за да хоспитализират пациенти, принадлежащи към дипломатическия, военния или административния персонал на държавите-членки на ЕС и EULEX в Косово.

По отношение на камионите за превоз на товари са отворени седем гранични пункта, четири с България и по един с Турция, Северна Македония и Албания, а за водачите не важи задължителното потвърждение за отрицателен PCR тест.

Изключения от забраната за влизане, както и преди, са граждани на държавите-членки на Европейския съюз и Шенгенското пространство и жители на Австралия, Нова Зеландия, Руанда, Южна Корея, Тайланд, Сингапур, Обединеното кралство, Обединените арабски емирства, Русия и Израел. Изключение правят и определени категории граждани, като медицински персонал и здравни специалисти, тези, които имат разрешение за пребиваване в държава-членка на ЕС или Шенген, членове на правителствени мисии, дипломати, превозвачи, шофьори на камиони, които превозват стоки, транзитни пътници, студенти, болногледачи на възрастни хора и хора с увреждания, като сезонни земеделски работници.

За всички, които имат право да влязат в Гърция, в допълнение към отрицателния PCR тест е необходимо да са попълнили специалния формуляр PLF (Пътнически формуляр за локация), а седемдневна домашна карантина е задължителна.

Гръцката администрация за гражданска авиация (CAA) съобщи, че удължава въздушните ограничения за пътуване за вътрешни и международни полети съответно до 15 февруари и до 22 февруари. Ограниченията за пътуване се отнасят до задължителни PCR тестове и карантина, формуляр PLF, държави извън ЕС, с някои изключения, както и конкретни инструкции за някои страни като Великобритания и Русия.

Всички пътници, влизащи в Гърция от всяка чужда държава, включително държавите-членки на ЕС, подлежат на задължителни предпазни ограничения у дома или на мястото на временно пребиваване, посочено във формуляра PLF, за седем (7) дни , освен ако не останат в Гърция за по-кратък период, като в този случай временното ограничение е валидно за този период, т.е. до заминаването им.

В допълнение, чуждестранните пътници ще бъдат подложени на проверка при пристигане. В случай, че теста е положителен, ще се прилага карантина за 14 дни.

Израел стана първата държава в света, в която повече от половината от населението е ваксинирано срещу COVID-19, съобщи БГНЕС, като цитира изчисления на ТАСС. Данните сочат, че 5,54 милиона израелци, или 62,42% от населението, са имунизирани. Така Израел се превръща в световен лидер в дела на ваксинираните. Второто място по този показател е заето от ОАЕ (44,79%), третото място е заето от Сейшелите (40,49%). Великобритания, заедно с отвъдморските територии (18,95%), САЩ (12,84%) и Бахрейн (11,63%) са ваксинирали над 10% от жителите си.

По брой ваксинирани в света САЩ все още са начело с 42 милиона ваксинирани. На второ място е Китай (31,2 милиона ваксинирани). Великобритания затваря първите три (12,6 милиона). Около 131,9 милиона, или 1,7% от световното население е ваксинирано.

Повече от 12 милиона души в Обединеното кралство вече са получили поне една доза ваксина срещу коронавируса, след като в събота бяха поставени 550 000 първи дози, предаде БГНЕС, като цитира Би Би Си. Правителството се стреми да постави по една доза на 15 милиона души в четирите приоритетни за ваксиниране групи (хората над 70 години, здравни работници, хора от сферата на сигурността и социални работници) до 15 февруари. Новите случаи в Обединеното кралство продължават да намаляват, но остават високи – вчера бяха регистрирани нови 15 845 заразени. Други 373 души във Великобритания са починали в рамките на 28 дни след положителен тест за коронавирус, показват още данните.

Тестове за кронавирус на работното място се предлагат на повече компании в Англия за персонал, който не може да работи от вкъщи по време на заключване, казва правителството. Фирмите с над 50 служители вече имат достъп до бързи тестове. По-рано само фирми с над 250 служители бяха одобрени за такива тестове.

От пролетта правителството планира да започне да ваксинира останалата част от възрастното население, още 21 милиона души. Учителите, транспортните работници, работниците в супермаркетите и военните също са сред приоритетните за ваксиниране групи.

Администрацията на САЩ възнамерява да подкрепи предложението на Националната лига по американски футбол за използване на стадионите ѝ за ваксинация на населението срещу коронавирус. Това каза президентът Джо Байдън в интервю за телевизия Си Би Ес, цитирано от БНР. Байдън ще обяви пред екипа си, че съоръженията са достъпни за целта, тъй като в момента за имунизации се използват едва 7 от тях.

В края на януари президентът подписа редица укази във връзка с пандемията, сред които и насочени към разширяването на тестването и за създаване на регионални центрове за ваксинация.

По-рано директорът на Националния институт по алергични и заразни болести Антъни Фаучи каза, че колективен имунитет в Съединените щати ще има, когато 75% от населението се ваксинира. По думите му при сегашните темпове това може да отнеме почти година. Джо Байдън обаче заяви, че властите не могат да чакат толкова и затова ускоряват имунизациите. Въпреки това президентът е на мнение, че достигането на колективния имунитет до края на лятото е малко вероятно.

Здравните власти в Торонто обявиха, че са регистрирали първите два потвърдени случая на бразилския и южноафриканския вариант на коронавируса, съобщи БГНЕС. Пациентът, страдащ от бразилския вариант, е хоспитализиран, се казва в изявление на Toronto Public Health (TPH). Известно е, че той скоро е пътувал до Бразилия. Жителят с южноафрикански щам няма скорошна история на пътувания и не е контактувал с наскоро пътували в чужбина хора. Бразилският вариант се сочи като причина за катастрофалния скок на заразените в бразилския град Манаус. Вече е засечен в Европа, както и в Колумбия и САЩ. Понастоящем здравните власти в Торонто са открили 27 непотвърдени случая на вируса, "будещи безпокойство". Канада, която е с население над 38 милиона души, е регистрирала над 800 000 случая на заразени с коронавирус и над 20 000 смъртни случая.

Още по темата