Медия без
политическа реклама

Вече 20 години жертвите в Беслан не получават справедливост

В двора на училището в града бе открито копие на скулптурата "Ням вик", която изобразява едно от децата-заложници

01 Септ. 2024
Скулптурата "Ням вик", чийто първообраз е 9-годишният Георгий Илин
Скулптурата "Ням вик", чийто първообраз е 9-годишният Георгий Илин

В двора на училище N1 в Беслан бе открито копие на скулптурата "Ням вик", която изобразява едно от децата-заложници - Георгий Илин, който е на 9 години по време на най-кървавия терористичен акт в новата история на Русия, който се случи на 1 септември преди 20 години. 

Премиерът на Северна Осетия предаде икона от Путин, но самият той не се появи на траурните церемонии. Както и предишните 19 пъти. 

Поддержите выход следующего фильма — о Норд-Осте:из России — на Boosty: https://boosty.to/pominutnoиз-за границы — на Patreon: https://www.patreon.com/join/p...

В церемонията по откриването на скулптурата участва и италиански скулптор Ренцо Ванди, който създава оригиналната фигура през 2006 г. в Сан Марино.  

На 1 септември 2004 г. терористи взеха 1128 заложници в училище N1 в град Беслан. Трагедията доведе до смъртта на 334 души, от които 186 деца. Жертви на терористичния акт и техни близки нееднократно се обръщаха към властите с критики как се води разследването, отбеляза "Мемориал". Пострадалите се опитваха да получат справедливост от 127 руски съдебни инстанции в протежение на 8 години. Когато не успяха, те се обърнаха към Европейския съд по правата на човека. 

На 13 април 2017 г. Европейският съд се произнесе по делото "Тагаева и други срещу Русия". То обединява 7 жалби от името на 409 ищци срещу действията на руските силови структури по време на операцията за освобождаването на заложниците. ЕСПЧ отсъди, че действията на силоваците нарушава правото на живот на ищците и техните роднини и присъди 2 955 00 евро обезщетение. 

ЕСПЧ прецени, че руските власти не са предприели достатъчно превантивни мерки за защита на правата на заложниците и техния живот. Властите са знаели няколко дни преди 1 септември, че в региона се готви терористичен акт. Операцията по спасяването на заложниците не е планирана на нужното ниво. Планът по освободителната операция не е бил изработен адекватно. Руските власти не провеждат ефективно разследване на събитията. Следствието не разследва колко пропорционално силоваците употребяват сила. Не е направена пълна съдебно-медицинска експертиза на телата на жертвите. На една трета от тях не е установена точно причина за смъртта. Не са събрани нужните доказателства от местпроизшествието, припомня решението на ЕСПЧ "Мемориал". 

 Европейският съд отбелязва като нарушение използването от органите на тежко въоръжение - танкове, гранотамети и огнехвъргачки. Съдът указва на руските власти да разследват терористичния акт и да предотвратят бъдещи такива произшествия. 

Тогава прессекретарят на Путин Дмитрий Песков заяви, че формулировките на ЕСПЧ са неприемливи. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Беслан