В България няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в две валути - лева и евро. Това обяви председателят на Националния таксиметров синдикат Красимир Цветков. В бранша били разтревожени, че от 8 август, когато стане задължигелно обозначаването на цените и в евро, всяко такси ще се окаже в нарушение. А глобите хич не са малки", изтъкна Цветков.
"Тези апарати не се регистрират абсолютно никъде в целия космос, никъде няма разписано изискване за нашите апарати. Брояха се за фискални устройства, с промяна в закона вече са електронни таксиметрови апарати. НАП в работната група казва: "Ние много-много не искаме да се занимаваме с такситата", разкри синдикалистът пред БНР.
В Закона за въвеждане на еврото специално таксиметровите апарати и бензиновите колонки са изключени от общото задължение за показване на цените и в лева, и в евро, но това се отнася само за визуализацията. Според закона във всеки фискален бон трябва да се виждат и двете валути, а при такситата това няма как да се случи", коментира още председателят на таксиметровия синдикат.
Тревогите се оказаха "буря в чаша вода". Министерствотото на транспорта и съобщенията излезе със специална позиция, в която опровергава паникьорските твърдения на профсъюза. Никой няма да глобява таксиметрови компании и шофьори в преходния период след 8 август и да ги кара да си сменят фискалните апарати. Но трябва да се е подготвят от 1 януари да работят в евро, обясняват от МТС.
"Твърдението на председателя на Националния таксиметров синдикат, че таксиметровият сектор ще стане незаконен след 8 август 2025 г. поради невъзможност да отговори на новите изисквания за двойно обозначаване на цените в лева и евро, е неточно". Съгласно чл. 15, ал. 3 и ал. 4 от Закона за въвеждане на еврото изискването за двойно обозначаване на цените в лева и евро от 8 август 2025 г. не се прилага за цените на услуги за превоз, визуализирани на таксиметрови апарати с дисплеи. Следователно, не е необходимо таксиметровите апарати да бъдат подменяни и няма основание за притеснения относно законосъобразността на работата на таксиметровите превозвачи след 8 август 2025 г.", се казва в позицията на МТ.
Съмнения
Шефът на таксиметровия синдикат обвини държавата в "петгодишно бездействие" и намекна, че това е в интерес на определен производител на фискални устройства. Критиките са адресирани към НАП, защото приходната агенция "спуска" изискванията за касовите апарати.
"Не бяха дадени никакви инструкции към производителите какво да направят. Всеки апарат в ЕС трябва да може едни и същи неща. Имаме три български производителя на таксиметровите апарати, единият се изтегли. Един от останалите е съобразил своята линия на производство с евродирективата. Има много сериозен натиск от другия производител на апарати да не се прави нищо, за да остане неговият апарат на терен. Бутаме нещата натам да остане апарат, който няма функционалността, която Европа иска от нас. Този апарат е проектиран 90-те години", посочи Красимир Цветков.