До 8 години лишаване от свобода и драстични глоби се въвеждат за предоставяне на социални услуги, резидентна грижа и др. без лиценз. Промените в Наказателния кодекс вече са изготвени и публикувани за обществено обсъждане. Те бяха обещани след разкритията за потресаващите условия, при които в нелегални старчески домове берат душа десетки възрастни.
В момента предоставянето на социални услуги без лиценз се наказва само с глоба от 3000 до 5000 лв. или имуществена санкция от 5000 до 7000 лв. – при първо нарушение, и глоба от 5000 до 7000 лв. или имуществена санкция от 7000 до 10 000 лв. – при повторно нарушение. Предвидените санкции явно нямат нужния превантивен ефект, отбелязват авторите на промените в мотивите към законопроекта. Затова сега редица нарушения се квалифицират в престъпление и за тях ще има наказание лишаване от свобода. Глобите пък се завишават значително, включително и тези, налагани по административен ред.
Няколко са по-сериозните промени в Кодекса. В нов член се дописва, че който организира, ръководи или предоставя социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа, осигуряване на подслон и асистентска подкрепа без лиценз, се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от 1000 до 5000 лв. Тези наказания ще се налагат в едногодишен срок от административните.
Въвежда се затвор и за нарушаване на стандартите за качество на услугата, когато с това се изложи на опасност животът или здравето на потребител на тази услуга. Тук предвиденото наказание е лишаване от свобода до три години или пробация.
Предлага се престъплението да е по-тежко наказуемо в случай че е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително; чрез използване на документ с невярно съдържание, неистински или преправен документ; с цел имотна облага; от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група или представлява опасен рецидив. Тогава може да бъде наложено лишаване от свобода до осем години и глоба от 10 до 50 хил. лв.
В закона за социалните услуги се добавя текст, който би следвало да е отдавна съществуваща практика, но всъщност не е. Занапред държавните и общински органи и ръководителите на ведомствата, организациите, физическите и юридическите лица се задължават да оказват необходимата помощ и съдействие на служителите на Агенцията за качеството на социалните услуги при изпълнение на техните функции. Сега често от агенцията се оплакват, че не ги допускат на проверка в обекти, за които има сигнали за нарушения. Покрай голямата кампания след разкритията в Ягода стана ясно, че понякога достъпът се отказва даже в присъствие на полиция. Сега поне се очаква с новия текст институциите да започнат по-често да си сътрудничат.
Лица, които са предоставяли услуги без лиценз или са работили за такива услуги няма да имат право да получават лиценз. Тук това наказание ще се налага в масовия случай до пет години, но в най-драстичните нарушителят изобщо ще губи право да предоставя социални услуги. Тези хора обаче по правило не търсят лицензиране, а действат като стаи под наем, за които обитателят сам е подписал съгласие да ползва (или пък то идва от неговите близки).
Междувременно кметове са посочили 111 сгради с отпаднала необходимост, които може да бъдат пригодени за нови старчески домове, за да се покрие огромният дефицит в тези услуги. Това стана ясно на среща на социалния министър Борислав Гуцанов с кметовете днес. Всяка една от тези сгради ще
бъде оценена според потребностите на региона, възможностите за реализация – с най-малко ресурс да бъдат подкрепени повече хора, необходимостта от работни места, които ще бъдат разкрити“, обясни министърът.