От този месец Националният осигурителен институт ще включва в разпорежданията си размера на пенсиите в евро. Това ще важи за разпорежданията за осъвременяването на пенсиите от 1 юли, а също и за всички последващи документи за отпускане и изменение на пенсиите до датата на приемане на еврото. Крайната месечна сума за изплащане ще се посочва в лева, а евровата равностойност ще е на отделен ред. Това обясняват експерти от НОИ в новия информационен бюлетин на института. В него е публикувана подробна информация как ще стане превалутирането на пенсиите от следващата година.
Не всички пенсионери ще могат да видят още сега сумата си в евро. Осъвременяването от 1 юли не важи за пенсиите, отпуснати през тази година. Затова тези пенсионери няма да получат разпореждания този месец и ще могат да видят сумата си в евро само ако до края на годината имат издадено ново разпореждане за изменение на пенсията.
Разпорежданията за отпускане, изменение и осъвременяване на пенсиите могат да се видят на сайта на НОИ с ПИК на НОИ. Достъпни са по доста лесен начин и с ПИК на НАП през Единния портал за електронни услуги на държавната администрация. Пенсионерите, които не работят с интернет, могат да поискат от териториалното си поделение да им изпрати разпореждането, като това е възможно и по пощата.
Превалутирането на пенсиите и обезщетенията ще се извърши чрез прилагането на официалния фиксиран валутен курс на българския лев към еврото, обявен от БНБ, от 1,95583 лева за 1 евро, обясняват от НОИ. Според разпоредбите на закона за еврото, при превалутирането на заплати, пенсиите по Част Първа на КСО (държавното обществено осигуряване) и добавките към тях, обезщетения, парични и социални помощи закръглянето ще се прави при по-благоприятен режим, като винаги ще е в полза на лицето. Това означава, че първо числовата стойност в левове се разделя на пълната числова стойност на официалния валутен курс (изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая), а след това полученото число се закръглява така, че когато третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, то вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.
Важно е да се отбележи, че когато едно лице получава повече от една пенсия или пенсия и добавка/добавки към нея, размерът на всяка една от пенсиите и/или добавките се превалутира поотделно, след което получените стойности в евро се сумират и се получава общата месечна сума за изплащане на лицето в евро, обясняват още експертите на НОИ.
По този начин ще бъдат превалутирани и гарантираните вземания по Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите.
ВТОРА И ТРЕТА ПЕНСИЯ
За пенсиите от втория и третия стълб обаче ще важи общият режим, който се подчинява на обичайния начин на закръгляне. Тази седмица Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) публикува подробни разяснения за превалутирането при тях. Няма да има загуба на стойност, такси или удръжки. Всичко ще бъде извършено автоматично и безплатно, уверяват от дружествата.
Стойността на един дял в евро, валидна за първия работен ден от датата на въвеждане на еврото се определя, като нетната стойност на активите на фонда в левове към края на предходния работен се превалутира в съответствие с общите правила за превалутиране и закръгляване, приети в Закона за въвеждане на еврото и се раздели на общия брой дялове на фонда към края на същия ден. Така получената стойност се закръглява с точност до петия знак след десетичната запетая, пише в обясненията.
Броят на дяловете по индивидуалната партида във фонда за допълнително пенсионно осигуряване към датата на въвеждане на еврото се умножава по стойността на един дял в евро. Получената сума се закръглява до втория знак след десетичната запетая. От 1 януари стойността на дяловете на пенсионните фондове ще продължи да се изчислява и оповестява в евро.
Всички вноски след 1 януари 2026 г. ще постъпват в евро. Вноските, които се отнасят за периоди преди тази дата, ще бъдат преизчислени от НАП в евро и тогава ще се превеждат към съответния пенсионен фонд. Размерът на таксите ще бъде представян в лева и евро до 12 месеца след въвеждането на еврото на интернет страниците на пенсионноосигурителните дружества, в офисите на дружествата и при поискване. Всеки ще може да поиска справка, вкл. исторически справки в левове, след въвеждането на еврото, в срок до една година от датата на прехода. Справката ще бъде предоставена безплатно.
Годишните извлечения за 2025 г., които ще бъдат изпратени до 31 май 2026 г., ще съдържат информация за салдата по индивидуалните партиди и аналитичните сметки във фондовете за разсрочени плащания към 31.12.2025 г. – в лева и евро.
Договорите с пенсионното дружество остават в сила. Няма нужда да се сключват нови споразумения, анекси или допълнения. Всички суми в левове се считат за суми в евро, преобразувани по фиксирания курс, без загуба или промяна в условията.