Марио Рангелов стана поредният депутат, който напусна АПС - парламентарната група на поддръжниците на Ахмед Доган. Това стана ясно от съобщение, което беше направено по време на днешното пленарно заседание на Народното събрание. Ударът върху АПС се утежнява от факта, че Рангелов е зам.-председател на групата и една от водещите фигури на Доган.
Той е вторият депутат за 2 дни, който си тръгва от лагера на доганистите. Вчера беше обявено, че същата стъпка е направил Мюмюн Мюмюн.
Във Фейсбук Рангелов обясни мотивите си така: "Натрупаното напрежение, отговорността към хората, с които работя, и нестабилността в ръководството, на което разчитах, ме накараха да преосмисля своето място и посока. Когато лидерството отсъства или се колебае, последствията се усещат надолу по веригата - и аз усетих това най-силно през загубата на доверие от хората, които винаги са били до мен." Това звучи като косвен упрек към Доган, както и към другите водачи на неговата фракция. Той не казва нищо конкретно за бъдещите си намерения, освен че "взех решението да продължа професионалния си път самостоятелно - без да следвам или да бъда ограничаван от решения, с които не съм съгласен. Това не е акт на отричане, а на отговорност - към себе си и към вас".
Рангелов е депутат в пети пореден парламент. В миналото оглавяваше областната структура на ДПС в Плевен и е водил местната депутатска листа. Когато започна разцеплението в ДПС, Рангелов беше член на Централното оперативно бюро на партията. През юли 2024 г. Делян Пеевски го изключи от парламентарната група на ДПС, заедно с още 16 други депутати, които стояха на страната на Ахмед Доган. Рангелов беше един от първите депутати, към които почетният лидер се обърна, за да събере сили срещу съперника си Делян Пеевски. На изборите през октомври м.г. водеше листата на АПС в Плевенско и впоследствие стана депутат от групата на ДПС-ДПС (наскоро служебно преименувана на АПС - бел.а.).
"Без Ахмед Доган тази партия не може да бъде Движение за права и свободи. Преди 34 години той имаше смелостта да създаде политически проект, за да защити една определена общност. Този проект сега устойчиво защитава спокойствието и сигурността на цялата ни държава", казваше Рангелов по адрес на почетния лидер.
През април т.г. Сарафов внесе искане за сваляне на имунитета му във връзка с досъдебно производство, свързано с нарушения при обществени поръчки. Той беше внасял подобно искане и преди това, в края на миналата година. Самият Рангелов не се отказа от имунитета сам, както направиха редица други негови колеги депутати.
От ДПС-НН многократно и остро поставяха въпроса за имунитета, но при всяко гласуване Рангелов успяваше да го запази. Това стана главно благодарение на отказа на ГЕРБ-СДС да свалят каквито и да било депутатски имунитети, включително на хората на Доган.
С напускането на Рангелов АПС остава с 15 депутати и е седма по големина политическа сила в Народното събрание. Също така, той беше зам.-шеф на парламентарната комисия по образование - пост, който сега трябва да напусне, тъй като няма право да го заема, след като не членува в група. Така АПС също губи тази позиция.