Екипи на Изпълнителната агенция по горите и РДГ Шумен денонощно ще патрулират в двата състезателни дни на автомобилното планинско изкачване "Шумен", съобщи местното издание shumenonline.bg. Целта е да се осигури по-висока степен на сигурност на организаторите и зрителите на мероприятието, обясни директорът на РДГ Шумен инж. Емил Гелов. Автомобилната надпревара ще се проведе тази събота и неделя на ПП "Шуменско плато".
Допълнителните мерки се налагат след получения на 16 юли сигнал за голямата котка. На този етап платото няма да бъде затваряно за посещения, тъй като няма законово основание да се обяви бедствено положение. Пак поради тази причина няма да бъде задействана и системата за ранно известяване BG Alert, съобщиха на брифинг днес от Кризисния щаб. Сигналът е постъпил от двама граждани, които са забелязали животното през нощта в добре осветен участък на стъпалата в подножието на паметника "Създатели на българската държава" и "са се почувствали застрашени", припомня bTV.
Заради сигнала са отменени и планирани летни занимания, организирани от Центъра за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс (ЦПЛР-ОДК) "Анастас Стоянов" в базата на "Зелено училище" в природния парк, съобщиха от общинската администраци. Заниманията трябваше да се проведат от 21 юли до 1 август.
Областният управител Катя Иванова увери, че щабът продължава да търси експертна помощ както от министерствата, така и чрез специалисти. "Шуменското плато не е затворено. Всеки гражданин, който реши да отиде на платото, трябва да знае, че отива на свой риск. Системата Bg Alert я използвахме първоначално, всички граждани са уведомени, оттук нататък работим вече само през медиите. Ако има някакво нападение над хора, гражданите ще бъдат уведомени", отбеляза тя.
За последно голямата черна котка е била забелязана снощи на територията на област Варна, което е наложило свикване на кризисния щаб. Заседанието, ръководено от зам. областния управител Айрие Ибрямова, се проведе днес следобед в Областна администрация по настояване на директора на ОД на МВР – Варна старши комисар Кр. Торимацов. Той информира, че на 10 юли тази година ловна камера, поставена в землището на с. Снежина, община Провадия, е заснела животно, което по външни белези наподобява черната пантера, която вече е обект на общественото внимание.
Шест дни по-късно, на 16 и на 17-ти юли, жители на с. Караманите, община Вълчи дол са наблюдавали от голяма разстояние черно животно, което наподобявало на пантера. Те са предоставили и снимки, направени с мобилен телефон. 12 са ловните камери, които наблюдават ловните полета на територията на община Провадия. Представителите на МВР в Провадия и Вълчи дол информираха днес временния кризисен щаб, че са извършили наблюдение на посочените райони. Провели са разговори с ловци от местните ловни дружини, със животновъди и дори с гъбари, които редовно обхождат гористи местности. При тези наблюдения не са били забелязани следи, оставени от предполагаемия животински вид. Такива не са открити дори и в близост до реки и водни площи.
Кметовете на Провадия и Вълчи дол намират, че данните, предоставени от жителите на техните общини, трябва да бъдат анализирани от експерти, които да потвърдят за вида на наблюдавания звяр. Представителят на РИОСВ припомни, че животното, което е обект на засилено наблюдение през последния месец не е защитено по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, но като дива котка е с ограничение за ловуване и по смисъла на чл.21 от Закона за защита на дивите животни.
За да се подобри координацията и информираността на всички институции, ангажирани с издирването, инж. Десислава Димитрова – началник на РЦ 112 – Варна, предложи на Временния кризисен щаб да разшири кръга от институции, които ще бъдат информирани за подобни сигнали, постъпили на тел 112. Информацията ще достига до ОД на МВР – Варна, общините от област Варна, Изпълнителна агенция по горите, РИОСВ – Варна и Областна администрация Варна.
Междувременно на територията на парк "Шуменско плато" продължават да работят фотокапаните, които експертите от "Централни Балкани" оставиха. Друго мерки за локализирането на неизвестния звяр не са предприети. Властите са поканили в Шумен експерт, който се очаква да дойде другата седмица. "Ще търсим и външни експерти. Оказа се, че в България почти няма такъв специалист, който да може на такъв терен да ловува такова животно. Има такива, които са били в Африка, но там условията са съвсем други", отбеляза зам.-областният управител Диян Димитров.
Издирването на дивата котка продължава вече близо месец, като се разпространяват всякакви слухове и догадки.