Медия без
политическа реклама

Несбъднатият нов национален стадион

"Васил Левски" вече е демоде, но за ново подобно съоръжение има само желание и нищо друго

Пловдив24
Христо Стоичков прави оглед на стадион "Пловдив", който искаше да превърне в "Арена Олимпийски съкровища", а компания му правят тогавашният областен управител Иван Тотев (вдясно), сега кмет на града, и Георги Титюков, който и по онова време, и днес е зам.-кмет по младежка политика и спорт в града.

България няма скоро да има нов национален стадион. Поне не в София. Това стана ясно от скорошни думи на главния архитект на столицата Здравко Здравков.

През октомври 2017 г. се появи вероятност, граничеща почти с фантастиката – да имаме такъв стадион, без държавата да дава нищо освен терен. Идеята бе да го изградят американски инвеститори, които са харесали район между кварталите "Обеля" и "Люлин", за да направят нов жилищен комплекс. В добавка те предлагаха да построят за своя сметка училище, болница, църква и… общината предложи там да има и стадион. Плюс чисто нова спирка на метрото, която да улеснява бъдещите жители там, а и евентуалните посетители на стадиона. След преговори обаче се разбра, че на това пространство вероятно ще има всичко, но не и стадион. Просто инвеститорът не е планирал и това.

От думите на Здравков се разбра още, че има желание мачовете да бъдат изместени от ст. "Васил Левски", понеже при всяко дерби или мач на националите движението там и респективно в целия център се блокира. Имало и удобен парцел, на който да се строи – в квартал "Връбница". Само че там

 

мястото не е осигурено с удобен транспорт.

 

А последното е от ключово значение – за справка може да се погледне зала "Арена Армеец", която първо бе построена, а едва след това се помисли за инфраструктурата наоколо. И в момента тези, които отиват там с колите си, попадат в капан след края на концертите или останалите събития. Капан, от който не може да се излезе близо час. А пък преди това са принудени да паркират по тревни пространства наоколо. Които пък се доверят на градския транспорт, може да разчитат на него само за идването до залата – с тролейбус или трамвай, а после да гонят в блъсканицата "на косъм" последните им курсове на връщане или пък да се надяват на такси в цялата лудница.

Така че явно за стадиона е в сила приказката, че желание има, но намерение няма. За нов стадион настоя и собственикът на "Лудогорец" Кирил Домусчиев, чийто тим е принуден да играе мачовете си от плейофите и груповата фаза в Шампионската лига и Лига Европа на "Васил Левски". За тези срещи Националният стадион сякаш по чудо взема лиценз. Макар че явно не отговаря на доста критерии. Домусчиев дори имаше среща с кмета на столицата Йорданка Фандъкова, на която обясни, че единствено авторитетът на президента на БФС Борислав Михайлов в УЕФА ни помага "Васил Левски" да продължава да получава разрешение за големи мачове. Тогава Фандъкова заяви: "Направихме голяма спортна зала в София, може би трябва да се помисли и за нов национален стадион." След което възложи на Здравко Здравков да мисли по въпроса. За резултата от това стана вече дума.

Това

 

не е единственият напън в посока за нов голям стадион.

 

Можем да си припомним как през 2011 г. Христо Стоичков заведе при премиера Бойко Борисов испански инвеститори от строителната компани Abelcir, които искаха да направят на мястото на ст. "Септември“ в квартал "Красна поляна" ново съоръжение, наречено "Септемврийска корона". А в Пловдив на мястото на запуснатия ст. "Пловдив" да издигнат ултрамодерния "Арена Олимпийски съкровища", който да включва още лекоатлетиче­ски комплекс, плувен ба­сейн, 21 тенис корта, 12 игрища и музей на спорта.

Испанците даже направиха огледи заедно с тогавашния спортен министър Свилен Нейков, кмета на Пловдив Иван Тотев. "Длъжник съм на Пловдив и поради тази причина искам да дадем нещо на града", обясни тогава Стоичков и пресметна, че строежът ще даде над 1200 нови работни места на града за срок от 2 години. Но… отново не се получи. Публично причините не бяха обявени, но се предполага, че е заради (естественото) желание на строителната компания да направи и търговски комплекс, който да им върне вложените инвестиции, тогава изчислени на 158 млн. евро.

Хронологически следва намерението на германската инвестиционна компания IFS (International Football Stadiums). През октомври 2013 г. представители на фирмата обявиха, че смятат да издигнат за сума между 32 и 40 млн. евро чисто ново съоръжение на мястото на стадион "Славия" в "Овча купел", което да е готово до лятото на 2016 г. Представени бяха за пореден път красиви макети, всъщност копия на стадиона на "Майнц 05". С проекта за него

 

дори България кандидатства за домакин

 

на мачове от европейското първенство по футбол през 2020 г., което ще се играе в 12 града из цяла Европа. Получи се малко като приказката за нероден Петко. Кандидатурата на България не бе одобрена. И това сякаш бе началото на края на идеята за чисто нов стадион "Славия". От IFS явно сметнаха, че дори и да организират концерти там, няма да са на сметка, предвид футболната част от концепцията – там да играят "Славия" и националният отбор. Каквото и да си говорим, включително и заради преобладаващо неудовлетворителните игри на националите в последните години, при подобен план не се очертаваше голям наплив от зрители.

Затова и бе направен опит да бъде привлечен да играе домакинствата си на този стадион и ЦСКА (б. a. - автентичният клуб, който по-късно през 2016 г. фалира). Но тогавашният началник на "армейците" Александър Томов си призна, че ще бъде обесен от феновете, ако премести отбора от "Българска армия". Пред инвеститорите излезе да възрази и популярният фен Росен Петров-Животното, сегашният тартор на агитката на „ЦСКА-София“, който по онова време бе тартор в сектор Г на мачовете на автентичния ЦСКА.

Отказът на "червените" допълнително наклони везните, заедно с пропадналата кандидатура пред УЕФА, към отказ на инвеститорите. Появиха се и съмнения, че идеята е била да се получат за строежа средства по европрограми, но начинанието не е сполучило и е последвал минорен завършек. От цялата работа потърпевш се оказа "Славия". Окриленият тогава от надежди президент на клуба Венцеслав Стефанов пръсна пари за геодезически проучвания и документации. Той бе окуражен и от обещание, че от IFS ще дават солидни средства и за бюджета на клуба, за да го направят атрактивен за зрителите. Накрая всичко приключи със закани за съд, отправени от Стефанов. И дотам…

Сега съвсем наскоро, през декември 2017 г., министърът на спорта Красен Кралев подхвърли, че е обсъждал с премиера наново темата за нов национален стадион. Развитие не последва. И

 

разковничето май се крие в предишни думи на Кралев,

 

казани през 2017-а пред БНТ: "Тези средства, които бихме дали за построяването на нов стадион, аз предпочитам да ги инвестираме в терените на клубовете от А група. Един нов стадион няма да промени генерално подготовката на нашите спортисти, няма да даде качеството на спорта. Един нов стадион би струвал 100 милиона лева - струва ли си тази инвестиция точно в този момент, вместо да се инвестира в спортни зали, физкултурни салони... Такъв стадион е нужен, ако домакинстваме на финал на Лига Европа например - рано ни е засега", обясни Кралев.

От ситуацията има елегантен изход, при който държавата отново няма да има нужда да инвестира. А именно БФС да вземе окончателно решение националите да домакинстват из различни градове в България. Бе направен успешен опит с "Лудогорец Арена" в Разград, който бе добре посетен през март в контролата срещу Босна и Херцеговина въпреки минусовите температури. Още повече че от този месец там ще могат да се похвалят с три модерни трибуни и четвърта в близка перспектива. Стара Загора и сега е опция, тъй като стадионът на "Берое" получава всеки път лиценз за квалификациите за Лига Европа. А и още се помнят онези 30 000 зрители в последния мач на мъжкия национален отбор в града – спечелената с 2:0 контрола срещу Словакия на 3 март 1999 г.

В добавка има вече реални очаквания през 2020 г. във Варна да има нов стадион на "Черно море", а в Пловдив – на "Ботев". Което също е отлична перспектива, докато продължаваме да чакаме новия национален стадион.