Медия без
политическа реклама

Китай намрази "Хюстън Рокетс" заради туит в защита на Хонконг

09 Окт. 2019
ЕПА/БГНЕС
Яо Мин бе звезда на "Хюстън" и заради него тимът извънредно популярен в Китай, но това не му попречи да прекрати връзките на СВА с "ракетите" заради Хонконг.

Китайската баскетболна асоциация (CBA) прекрати връзките си с "Хюстън Рокетс", след като генералният мениджър на клуба от НБА се изказа като привърженик на протестиращите в Хонконг. Дарил Мори публикува в Туитър снимка, в която е вграден изразът "Бий се за свобода, бий се за Хонконг", което разгневи Китай. Освен СВА основни спонсори и телевизии също прекратиха взаимоотношенията си с "Хюстън".

Антиправителствените демонстрации в Хонконг, бивша британска територия, а сега специален административен регион на Китай, продължават вече няколко месеца, като протестиращите влизат в остри сблъсъци с полицията.

НБА се видя принудена да определи туита на Мори като "достоен за съжаление" и "дълбоко нараняващ много хора в Китай". Но реакциите в Китай си останаха екстремни. Председател на СВА е най-големият баскетболист в историята на Китай - Яо Мин, който игра за "ракетите" между 2002 и 2011 г. Именно заради него "Хюстън" е най-популярният отбор от НБА в азиатската държава. Но това не попречи на СВА да прекрати връзките с него заради туита на Мори.

Същото направи и компанията за спортна екипировка Li-Ning, последвана от телекомуникационната компания Tencent, която стриймва мачовете на тима онлайн. След това и телевизия CCTV5 обяви, че повече няма да излъчва срещите на отбора. Китайският спонсор на "ракетите" - Shanghai Pudong Development Bank", също прекрати договора си с клуба.

Дарил Мори заяви от Токио, където тимът е за предсезонно турне: "Не съм искал моят туит да обиди феновете на "Рокетс" и моите приятели в Китай. Само изказах своя мисъл въз основа на интерпретация на една сложна ситуация. Оттогава имах възможност да чуя и да обмисля различни нейни аспекти".

През 2008 г. НБА основа клон в Китай. Зам.-комисионерът на асоциацията Марк Тейтъм разкри миналата година, че приходите от това начинание са за повече от $4 млрд. А един от основните клубове в съвместното предприятие е именно "Хюстън". Само сделката с Tencent е за $1.5 млрд., което обяснява извинителната реакция на НБА.

За която сенаторът републиканец от Флорида Рик Скот написа, също в Туитър: "Ясно е, че НБА се интересува повече от парите, отколкото от човешките  права. Срамота!".

Губернаторът на Тексас - демократът Бето О`Рурк, който опитва да получи номинация за кандидат-президент през 2020 г., пък заяви, че реакцията на НБА е "смущаваща". "Единственото, за което НБА трябва да се извинява, е за очевидното приоритизиране на печалбите пред човешките права", добави той.

Ключови думи:

баскетбол, НБА

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?