Медия без
политическа реклама

Всичко е точно: ЕС даде пари за граждани, взеха ги граждани от ГЕРБ

Дявол, скрит в много детайли, прави сега и занапред финансиране да отива съвсем законно при хора, близки до властта

Снимка: Архив
От отворени данни се интересува и Румяна Бъчварова, и хора от нейното обкръжение.

На 26 юни 2015 г. в Гранитната зала на Министерския съвет се състоя важно с оглед на участниците заседание. Там са вицепремиерите Томислав Дончев и Румяна Бъчварова, Аурелио Сесилио, шеф на дирекция в Европейската комисия, и др. Сбирката носи название “Първо заседание на Комитета за наблюдение по оперативна програма “Добро управление 2014-2020 г.”.  Това е програма, по която се разпределят милиони евро. Според официалните документи тя представлява “основният инструмент на България за реализиране на административната и съдебната реформа, включително въвеждането на електронното управление”. Комитетът по наблюдение пък е органът, който контролира процеса. Получател на парите са структури на държавата, общините и граждански сдружения. Сред главните идеи на програмата е да приобщи гражданския сектор в управлението, към нея има и финансираща процедура, насочена специално към неправителствените организации. По тази процедура отпускането на пари става чрез кандидатстване с проекти, а гражданските сдружения могат да вземат за партньори властови структури.

Както си му е редът, присъстващите в Гранитната зала произнасят патетични речи – за значението на програмата, на гражданите, за взаимното доверие, прозрачността като гаранция и т.н.  “Благодарение на заложените приоритети може да се промени качеството на управлението… Откритостта няма аналог”, казва Румяна Бъчварова (видно от протокола). 

Три години по-късно 82 450 лв. по горепосочената гражданска процедура 

 

печелят… граждани от нейното обкръжение

 

Този факт изглежда и нереден, и ирония, но всъщност е напълно законен и до голяма степен прозрачен (не е крит в документи и регистри). Други лица и сдружения, свързани с властта, също се оказват бенефициенти. Всичко това е процес, отдавна превърнал се в рутинен, и прави впечатление само на хора, встрани от финансовите потоци.

Процедурата, насочена към неправителствените организации, носи тежкото име “Повишаване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство”. Конкурсът по нея приключи в края на миналата година, раздадени бяха 10 млн. лв. Процедурата е пример за това как най-официално бенефициенти може да се окажат неслучайни хора, а и

 

ефектът от инвестираните пари да е силно съмнителен

 

Имената на печелившите хора и сдружения са интересни, но по-интересен е дяволът, заровен в нормативи и правила, който прави неморалното напълно изрядно. Този дявол, мултиплициран из програми и процедури и касаещ не само европейското финансиране (но и държавно, общинско), е фактическата основа за доста нередности да бъдат облечени законово. Ето базовия конкретен пример - за целия процес на европейско финансиране важи правилото, че колкото повече едно сдружение или фирма работи с институции, толкова повече получава предимство в конкурси; това обаче затваря парите в кръг, много близък до властта.

 

Най-важен все пак е добрият ефект за гражданите

 

Някои проекти със сигурност ще доведат до такъв, други – не. Рано е за оценка, но по отношение на ползата може да се споменат няколко факта сега.

В оценяването на проекти няма как да липсва субективизъм, един почтен конкурс би трябвало да го намалява. В случая обаче е сложен критерий “диверсификация на дейностите”, който много трудно може да е обективен. Той носи цели 11 точки срещу 3 за правилно формулирана цел в съответствие със самата процедура . На пръв поглед тия точки изглеждат дребнотемие (общо са 100), но разликата между първия и последния от класираните кандидатите не е голяма (20 точки). Всяка оценка е важна, ей такива “незначителни подробности” технически движат напред или назад кандидатите.

При условията за кандидатстване като терен за изпълнение на проектите (според изискването на европейския регламент) са посочени райони над 50 000 жители. Практически са допуснати обаче във всякакви селища. В интернет секцията “Въпроси и отговори” по процедурата  е обяснено, че указанието за 50 000 жители означавало единствено… че “болшинството” от проектите и разходите щели да се извършват там. Освен това  в критериите за оценка няма графа за устойчивост, макар да фигурира в базовата рамка, гласувана от Комитета по наблюдение. Така ползата дори формално не може да се измери. Всичко това прави критериите съмнителни,

 

в година на местни избори – още повече

 

Но дяволът отново се е погрижил. Помните, че Света Троица определя правилата, нали? Отговорността е размита.

В крайна сметка дейностите по т.нар. гражданска процедура вече текат. Или поне би трябвало. Процедурата бе първият от много години инструмент, при който обществени сдружения получиха право да правят мониторинг и предлагат идеи за управленския процес. Получиха ли го? Но стига грижи, нищо в природата не се губи – европейски пари, предназначени за гражданите, отидоха при граждани за европейско развитие на България.

 

 

-------------------------------------------------------------

КОЙТО КОНСУЛТИРА, ТОЙ И ОЦЕНЯВА

---------------------------------------------------------------

На 4 октомври 2017 г. правителството взема решение за възлагане на обществена поръчка - търси се консултант, който да окаже подкрепа за предоставяне на средства чрез подбор на проекти. Касае се именно за “гражданската процедура”. Изискване на ЕС е с процеса да се занимае външна за властта структура, затова се стартира поръчка.

Консултантът е много важен в цялата процедура. Част от предмета в договора му звучи така: “Разработване на пакет документи (условия за кандидатстване и условия за изпълнение на одобрените проекти) по процедурата на база изготвените от УО на ОПДУ и одобрени от КН на ОПДУ критерии”; “осигуряване на необходимите оценители за участието им в оценка на подадените проектни предложения”. На прост език текстът и съкращенията означават, че консултантът изготвя критерии за оценка, предоставя оценители,

 

а преди това разработва и правилата

 

за кандидатстване - следвайки зададена рамка от Управляващия орган на оперативната програма. Тя пък е одобрена от Комитета по наблюдение. Предложените оценители се назначават от председателя на Управляващия орган. Накратко - своеобразна Света Троица движи нещата. В нея консултантът се занимава със същинския процес, Управляващият орган разписва решенията, комитетът надзирава. Тук обаче възниква въпрос – редно ли е този, който стои на входа на процеса (определя условията), да е и на изхода (оценява)? Явно да, според замисъла.

След състезание с трима участници за победител в поръчката е избрано обединението "БИ-ЕКО ОПДУ"  (288 000 лв. с ДДС). В него влизат фирмите “Бим консултинг и “Екорис саут ийст юроп”. Втората фирма е част от международна група, чиито клиенти са били почти всички министерства. Но първата е по-мощна. “Бим консултинг” е сред водещите консултантски компании у нас, активно работеща с общини и държавни институции – при управление на европейски проекти, програми, прилагане на държавни помощи, оценка на административен капацитет и т.н. На фирмения сайт информация от края на 2017 г. сочи, че към този период компанията е изпълнила успешно над 160 договора. Общините Бургас, Поморие, Банско, Варна, Пловдив, Самоков, Малко Търново, Министерският съвет, МРРБ, МФ са

 

само част от структурите на местната и централната власт,

 

с които е работила. “Компанията е създадена в края на 2008 г.”, пише още на фирмения сайт. Така става ясно, че целият този устрем съвпада по време с идването на власт на партията, които управлява почти неизменно оттогава.

Изрядността на конкурса обаче поражда съмнения в един от участниците – обединение на дружества, представлявано от бившия социален министър Иван Нейков. То всъщност е отстранено след отваряне на офертите, защото не посочило задължителни в изискванията мерки при възникване на риск. В отговор обединението на Нейков сезира Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). В жалбата твърди, че правилно е формулирало мерки за рискове. В нея се посочени още нарушения, сред тях  - че “БИ-ЕКО ОПДУ” е класирано незаконосъбразно и неправилно на първо място. Според обединението на Нейков офертата на победителя не предвижда изпълнение в пълен обем на предмета и не отговаря на изискванията.

 

КЗК обаче не вижда нередности

 

Самото твърдение, че офертата на "БИ-ЕКО ОПДУ"  не отговаря на изискванията, е оставено без разглеждане по същество – с мотив, че не са представени конкретни аргументи.

Договорът с "БИ-ЕКО ОПДУ" е сключен на 25 юни 2018 г. Всичко по "гражданската процедура" след това се случва скоростно. За шест месеца е извървян целият път от определяне на конкретните условия за кандидатстване, одобряването им, обществени обсъждания, два етапа оценка и т.н. Договорите със спечелилите организации са сключени около новогодишните празници. Бързането винаги предизвиква съмнения относно честност и качество, в случая официално е свързано с опит да не се изтърват сроковете по програмата “Добро управление”. Но

 

процесът е съчетан с проблем в публичността

 

Участници в процедурата се оплакаха пред “Сега”, че програмата няма свой сайт, информация следвало да се търси в общия портал eufunds. Съобщенията не излизали в секция “Новини”, а на други места, изисквало се упорито търсене.

 

-----------------------------------------------------------------

МОРСКАТА СТРАТЕГИЯ… ЩЕ Я СГОТВИ  УТИ

--------------------------------------------------------------

211 организации кандидатстваха в крайна сметка по "гражданската процедура". 118 спечелиха финансиране, някои доста любопитни.

Телевизионният водещ и продуцент Андрей Арнаудов е познат на мнозинството българи. Не всички обаче са наясно, че той е и активен гражданин. През последните 2 години например сдружения с негово участие работят тясно по проекти със спортното министерство - борейки зависимости и други пороци сред младите. Е, невинаги всичко е гладко. През 2017 г. вестник “Дневник” алармира, че две негови организации изпълняват фиктивно проектите – трябвало да създадат сайтове, но те не функционирали.

Сега същите сдружения - “Огън и море” и “Право на избор”, печелят по 89.9 хиляди лева по "гражданската процедура". Първото дружество ще изпълнява дейности в Царево, където от няколко години се провежда идентичен с името на дружеството фестивал.

 

Общинската управа, ръководена от кмета на ГЕРБ Георги Лапчев,

 

е официален партньор в проекта – ще се изследват взаимодействието между гражданското общество и органите на местната власт при конкурентоспособността и предприемачеството. Сдружение “Право на избор” пък, в чиято управа по данни на портала ngobg.info  членува и председателят на СЕМ София Владимирова, се е насочило към децата бежанци в най-голямата община на ГЕРБ – Столичната. Проектът е за образователна интеграция. В рамките му се предвижда кръгла маса с представители на местната власт.

Не е забравена и физическата култура. Сдружението “Спортен клуб Приорити спорт”, където участват Арнаудов и друг телевизионен ас - Нико Тупарев, също печели финансиране - за мониторинг върху държавни политики за младежта. Тандемът взема средства и чрез “Българско сдружение за личностна алтернатива” – за проект “Политиката за нас, чрез нас!”, чрез който ще приобщава младежи. Интересно е и сдружение “Чисто Черно море”. И то прибира 89.9 хил. лв. – за насърчаване гражданското участие относно Морската стратегия на България. В него членуват Петър Петров Бъчваров, познат като готвача Ути, и певицата Белослава. Ути е член и на една от горепосочените организации – “Огън и море”.

Така целият този кръг взема над 400 000 лв. Но и тук има дявол. Няма правило на този свят, което да забрани на Ути Бъчваров и Белослава да са любознателни към морската стратегия – да не би някой да е тръгнал да ги изпитва?  Отделно от това

 

самият конкурс позволява да се явяват свързани

 

чрез физически лица сдружения. Тема единствено на морала пък е дали една художествено-творческа интелигенция се отблагодарява от телевизора на партии и институции, които я финансират.

Сдружението, свързано с Румяна Бъчварова, е  “НПО ЛИНКС”. То ще насърчава взаимодействие между администрация, граждани и бизнес чрез отворени данни. Двама от членовете на общото му събрание – Теодора Гандова и Милена Недева, са в дружеството “Бизнес ЛИНКС” . Там и е Боряна, сестра на настоящия шеф на кабинета на премиера. Регистрите сочат злополучния бивш шеф на НДК Мирослав Боршош също като член на дружеството. Самата Румяна Бъчварова преди години бе част от структурата “ЛИНКС”, оглавявайки социологическа агенция. Като вицепремиер във второто правителство на ГЕРБ тя отговаряше за отворените данни, каквато е темата на проекта сега. Но и тук всичко е точно - Румяна Бъчварова не е членувала в Комитета по наблюдение (в Гранитната зала е гост), де юре не е разпределяла пари; няма конфликт на интереси.

87.5 хил. лв. отиват при сдружение “Образование България 2030” -  във връзка с развиването на ключови компетентности сред учениците. Темата за детските компетентности широко е засегната във виртуалното пространство от един евродепутат – на ГЕРБ, разбира се. “Това беше и причината в началото на 2015 г.

 

с група съмишленици Ева Майдел да основе

 

сдружението "Образование България 2030”, разказва публикация на личния й сайт.  86.2 хил. лв. печели бургаското сдружение “Спортен клуб Европул”. През 2016 г. покрай скандалите с атлетката Силвия Дънекова като негов президент в медиите дефилираше Румен Ангелов, бивш депутат (БНС). Синът му е общински съветник от ГЕРБ-Бургас. Следва да се отчете, че в бургаските медии има доста информации за нежелание клубът да ползва общински субсидии.

Като цяло преглед на одобрените проекти показва, че една голяма част от тях ще се реализират в общини, управлявани от партията на Бойко Борисов. Доста от сдруженията работят със Столичната община (“Кажи еко”, “Форум за наблюдение и анализ на публични политики”…). Но разбира се, няма забрана всичко това да се случва дори в година на местен вот.

Сред печелившите има и други известни имена с прелюбопитни проекти. Така например 89.9 хил. лв. отиват във фондация “Интерактивна България”, чийто председател е зам.-шефът на Столичния общински съвет Иван Велков (“Зелените”). В основната цел на проекта е записано, че ще прави “интерактивен дискусионен форум” - между представители на “местна власт и общинска администрация, частен бизнес, наука и гражданско общество”.

 

Как обаче ще се случи, без общината да е записана като партньор,

 

не е ясно (за да е партньор, следва да има решение на съвета, което само ще породи грижи).

Има и доста забавно звучащи проекти – относно законодателството в металдетектинга (ония люде, дето търсят злато по плажовете), също за интеграция на бежанци и роми чрез карате. На линия е Асоциация на щастливите и силни жени. Тя пък срещу 88.5 хил. лв. ще ратува за повече дами в социалното предприемачество. С пари се уреждат Националният борд по туризъм (председател Красимир Гергов), Асоциацията на парковете в България, Българското ядрено дружество и т.н.