Медия без
политическа реклама

След като се самообгази, МВР подпука и децата

Лошата подготовка и показността започнаха да стават опасни за живота

стоп кадър видео
Протестиращи и минувачи помагаха на пострадалите полицаи с мокри кърпички и вода.

Когато наскоро се появи видео, на което ясно се виждаше, че група полицаи се самообгазяват от използван от самите тях лютив спрей при мижав протест в центъра на София, българското МВР стана обект на подигравки в социалните мрежи и дори в чуждите медии.

И как иначе, след като на кадрите ясно се виждаше, че протестиращите са малко, полицаите - много повече, и на практика нищо не налагаше използването на спрея. 

Нещата се задълбочиха, след като от вътрешното министерство обясниха, че основната

 

причина за комедията на абсурда

 

било местоположението на сградата на правителството, както и течението и бързо променящите се атмосферни условия в района. Освен това с използването на спрея МВР искало да спаси живота на няколко протестиращи, които били притиснати към огражденията от другите участници. Накрая бе лансирано "успокоението", че полицаите били обучени как се работи със спрея и дори го тествали върху себе си, преди да го приложат срещу гражданите.

Още тогава и медиите, и експертите натъртиха, че има нещо гнило в МВР - особено що се отнася до кадрите, мотивацията, подготовката. 

И за съжаление, трябваше да се стигне

 

до още по-абсурдната и драматична история в Силистра,

 

в която три деца бяха обгорени на полицейска демонстрация.

Всъщност изначално не може да оставим настрана въпроса коя образователна глава е решила по случай 1 юни да заведе над 300 деца от детски градини и училища  на стадион "Доростол", за да гледат как полицията залавя престъпник. Нещо повече. Проявата била

 

заключителна в програмата „Ваканция, здравей! Да играем безопасно!"

 

Осколки от демонстрационна светлинно-звукова граната обгориха 3 деца, едното от които - 6-годишно момиченце, сериозно. Децата са били на повече от 50 метра от полицаите. Какво би станало, ако учителка не бе загасила бързо дрехите на детето? Като че ли много фактори, включително от образованието и МВР, продължават да не осъзнават за каква безумна ситуация става дума, на каква опасност са изложили толкова много деца, какъв е ужасът на пострадалите. 

Отгоре на всичко това безумство - и полицейско, и педагогическо, било част от националната програма „Работа на полицията в училищата“, в която децата усвоявали модели на безопасно поведение. Сега децата какво точно научиха? От кого да се пазят - от престъпниците или от самата полиция? 

 

Като оставим настрана черния хумор, 

 

историята в Силистра повдига тежки въпроси. Защото очевидно управляващите и МВР си мислят, може би не без основание, че пак ще им се размине. Всичко ще се размие в някакво досъдебно производство, ще бъде наказан директорът на силистренската дирекция на МВР, ще се обяви, че гранатата била дефектна - и готово. Или че е достатъчно вътрешният министър да забрани употребата на взривни вещества и пиротехнически изделия по време на провеждане на демонстрации на обществени места пред граждани.

Майката на най-пострадалото дете с пълно основание поиска имената на виновните и възмездие. Родителите ще заведат дело за обезщетение. Сигурно прокуратурата ще повдигне някое и друго обвинение.

Все неща, които не могат да възстановят по никакъв начин страданието на децата.

В същото време за пореден път през последните години ясно се видяха няколко неща. Едно от тях е, че така и никой от високите етажи на МВР не се научи да носи и да поема отговорност. Освен това определено липсва коментарът на премиера Борисов, който е генерал от средите на МВР, а сега си трае за случилото се в Силистра. 

Именно по време на управлението на ГЕРБ протече демотивацията и влошаваща се подготвеност на фона на показността от "МВР пикчърс". Защото в този период на няколко пъти бяха сгрешени адреси при операции срещу организираната престъпност, при които обаче, вместо да бъдат хващани бандити, полицаи се оказваха в домовете на нищо неподозиращи възрастни хора. Пак в тези времена се случи превземането на села и малки градове от големи, по-малки и дребни престъпници, време, в което възрастни хора всекидневно са ограбвани, пребивани, насилвани. Време, в което за МВР е по-важно да прави демонстрации пред децата, отколкото пред бандитите. В което полицията се оплаква от това, че я бият, че и чупят патрулките.