Медия без
политическа реклама

ИНТЕРВЮ

Прокуратурата поне от 4 г. знае за търговията с паспорти

Корупцията е най-вероятното обяснение за порочната практика в агенцията за българите в чужбина, казва Петко Петков, бивш зам.-министър на правосъдието

БГНЕС
Петко Петков

Петко Петков беше зам.-министър на правосъдието в служебния кабинет на Георги Близнашки, а след това и във второто правителство на Бойко Борисов. Подаде оставка от поста си заедно с правосъдния министър Христо Иванов, който се оттегли заради отказа на управляващите да подкрепят провежданата от екипа му реформа.
Българското гражданство беше в ресора на Петков като заместник-министър. По негово време прокуратурата беше сигнализирана за злоупотреби в Държавната агенция за българите в чужбина. От това обаче не последва нищо.
Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски" през 2003 г. В съдебната система е от 2005 г., където влиза с конкурс като младши съдия. Преди да стане зам.-министър, беше наказателен съдия в Софийския районен съд. Опита да стане преподавател в Националния институт на правосъдието през 2016 г., но Висшият съдебен съвет отказа назначението му въпреки отличната му атестация и резултатите от конкурса. 
---

- Г-н Петков, докато бяхте правосъден зам.-министър, българското гражданство беше в ресора ви. Изненадаха ли ви сегашните разкрития на прокуратурата за корупция в Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ)?

- Фактите за разкритията в ДАБЧ, изнесени в медиите, са публична тайна от години. В този ред на мисли изненадата за мен не е, че прокуратурата провежда разследване, а че това се случва чак сега. Фактите, които в последната седмица се появиха в публичното пространство, би трябвало да са известни на прокуратурата поне от четири години, тъй като нашият екип в Министерството на правосъдието ги е описал в сигнал до главния прокурор още през 2014 г. Пак тогава имаше и редица журналистически публикации по същата тема. Ако си направим труда да проверим какво е писано за нередностите в ДАБЧ тогава, ще установим, че то е идентично по съдържание с изнесените в последните дни факти.

- Какви нередности описваха сигналите ви и какво се случи с тях?

- Нередностите бяха свързани с една от основните функции на ДАБЧ - издаването на удостоверения за български произход. Според конституцията лицата с български корени могат да придобият българско гражданство по облекчен ред. Ето защо този документ е ключов, когато чужд гражданин иска да се сдобие с български паспорт. Имаше обаче редица случаи - може би хиляди, в които агенцията беше издала такива удостоверения, без те да са подкрепени с никакви доказателства. Много често такова удостоверение е издавано единствено срещу изходящ от молителите документ, с който те декларират, че са от български произход и имат българско самосъзнание. Подобен подход към проблема отваря широко вратата за злоупотреби, тъй като теоретично всеки, който подпише подобна декларация, може да придобие и гражданство.

Самият г-н Красимир Каракачанов преди дни даде пример за човек с имена Исмет Халили, който е получил удостоверение за български произход по този начин. В същото време получавахме сигнали за случаи, в които лица, представили писмени доказателства за корените на предците си, които са пазили с години или са издирили в Държавния или Военния архив, бяха получили отказ от агенцията. Именно затова няколко пъти съм заявявал, че корупцията остава най-вероятното обяснение за проблемите в ДАБЧ.

- Тоест прокуратурата през цялото време досега е бездействала? Ами ДАНС?

- Не ми е известно нито прокуратурата, нито ДАНС да са извършили каквито и да било действия през този период. Дори и да са - това не говори добре за тези институции, при положение че за неособено сложно разследване са необходими четири години от подаване на сигнала до образуване на досъдебното производство.

- Разследващите твърдят, че са работили по нов сигнал отпреди няколко месеца, а за старите не знаят. Как според вас да се минимализира корупционният риск при издаването на удостоверения за българско гражданство? Има ли начин да се разбие монополът на ДАБЧ? 

- В никакъв случай. Мисля, че са необходими нормативно закрепени правила как точно следва да се издава удостоверението и Съветът по гражданството в рамките на процедурата да извършва проверка за всеки отделен случай дали тези правила са спазени. Подобна практика в съвета имаше установена и по времето, когато съм бил негов председател, и винаги когато сме констатирали, че удостоверението от ДАБЧ не е издадено въз основа на реални доказателства за произхода, сме оставяли преписките без движение, с указание до молителите да представят такива.

- Как се кадрува в ДАБЧ, или поне как се кадруваше по времето, когато бяхте зам.-министър? Докъде стига политическата протекция и може ли да се говори, че някоя партия печели от българското гражданство?

- Председателят на агенцията се назначава от министър-председателя, поради което назначенията са, били са и вероятно винаги ще бъдат политически. Както вече казах, корупцията е най-вероятното обяснение за порочната практика през годините, а дали от нея печели конкретна партия, физическо лице или група от хора - това трябва да установи прокуратурата.

- Познавате ли Катя Матева, твърденията в сигналите й, кариерната й съдба? Как ще ги коментирате?

- Познавам я като държавен експерт и директор на дирекцията по гражданството, за която отговарях като заместник-министър. Запознат съм и с твърденията, които тя е излагала, като една голяма част от тях са послужили за основа на нашите сигнали до прокуратурата, ресорния вицепремиер и Инспектората към Министерския съвет. Не съм изненадан, че е освободена от Министерството на правосъдието, тъй като още докато работех там, имаше силен натиск от отделни народни представители и членове на политически партии от управляващата коалиция за нейното уволнение. Причината за това е, че те свързваха въведената от Съвета по гражданство практика внимателно да се следи за нарушенията в ДАБЧ именно с нейното име. В този ред на мисли отчайващото състояние на държавната администрация се дължи до голяма степен и на това, че служителите често не разполагат с никаква защита в подобни ситуации и първи падат в жертва на политическите пазарлъци, дори и да не ги касаят пряко.

- Имало ли е някога натиск върху вас, свързан с гражданството? 

- Личен натиск никога не е имало, но Народното събрание създаде временна парламентарна комисия, която имаше за цел да установи причините за забавянето в процедурата по получаване на гражданство. Тук става въпрос именно за преписките, които бяха оставени без движение заради липса на доказателства за произход, с указания да бъдат представени такива. По този начин, освен че се оказваше натиск върху целия екип на министерството, се измести и фокусът встрани от нарушенията в ДАБЧ.

- Правите ли връзка между завоя в политиката по затягане на режима в Съвета по гражданството, тоест разхлабването на контрола, и получената от правосъдния министър Екатерина Захариева подкрепа от ВМРО, за да бъдат прокарани промените в Закона за съдебната власт, които уж трябваше да са част от правосъдната реформа?

- Запознат съм с тази интерпретация и тя не е лишена от логика. Не съм бил в екипа на Екатерина Захариева обаче и не мога с категоричност да потвърдя или опровергая наличието на подобна връзка.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?