Медия без
политическа реклама

Метастазите на лъжата

Битката за истината засяга всички

20 Окт. 2018ПЕТЬО ЦЕКОВ
Социалните мрежи са мястото, в което виреят метастазите на лъжите.

Преди седмица Патрик Синсян - най-богатият доктор в света, нарече социалните медии "рака на нашето време". Когато става дума за такава сериозна болест като рак, би трябвало да се вярва на Синсян, тъй като той е най-добрият онколог в света. Когато става дума за медии, също би трябвало да му се вярва, тъй като от това лято той вече е горд собственик не на какво да е вестник, а на "Лос Анджелис таймс". 

Но какво има предвид този южноафриканец от китайски произход? Той има предвид един прост факт, с който всеки безпристрастен потребител на социалните мрежи е наясно - информационният поток в социалните мрежи често изкривява действителността. Леко и бързо се създава паралелна реалност, която се възприема като единствената възможна от публиката. Разбира се - от тази публика, която е склонна да се потопи във фалшивата реалност. Да не се връщаме много назад - около войната в Сирия, около последвалата я бежанска вълна, около напрежението в европейските страни, отношенията САЩ - Русия и ЕС - Русия - покрай всички тези процеси в общественото пространство се създаваше целенасочено паралелна действителност. Няма значение кой я създаваше - важното е, че

 

тя намираше благодатна почва в затворените за фактите умове

 

Само през последните две седмици се появиха сигурно десетки "неистински" новини в чуждата преса. Handelsblatt написа, че Deutsche Bank купува швейцарската UBS. Ами не, не купува. The Sun съобщи, че вместо да лишава феновете расисти от посещение на стадиона, "Челси" ще ги праща в Освиенцим да понаучат история. Разбира се, че не е вярно. Sabah написа, че посолството на Иран в Анкара е натъпкано с бомби и служителите са евакуирани. Не е. Helsingin Sanomat анонсира, че Тръмп и Путин ще имат скоро "Арктическа среща". Ми, няма да имат. В руската преса се въртеше отново "информацията" за приближаващата планета Нибиру, която идва към нас, за да ни погуби в първата седмица на октомври. Е, още сме живи. Самолет C-130J Super Hercules с 11 души на борда е свален в Афганистан, предаде CBS News преди дни. Така е, но беше свален през 2015 г. Три научни сайта - IOSR Journal of Pharmacy and Biological Sciences, ARC Journal of Pharmaceutical Sciences и Clinical Biotechnology and Microbiology - пуснаха научен труд за новите методи за борба с... междугалактическите паразити. Разбира се, оказа се фейк научна публикация. А, да - Порошенко показа на Борисов проект за мост над Дунав. Всъщност му показа картинка на мост над Амур. 

Но да погледнем собствения си двор. Видяхте какво стана в Русе - заради ниското доверие в правителството, в МВР и т.н, няма факт, който да обори фалшивата реалност, създадена около жестокото убийство на Виктория Маринова. 

Контентът се изкривява и това е обществен рак, казва Синсян и уточнява - социалната мрежа е 

 

механизмът за разпространение на метастазите 

 

Просто и ясно, нали? И вярно. 

След навлизането на социалните мрежи човечеството на практика се върна в епохата преди Гутенберг, преди печатната преса - когато новините се разпространявали от глашатаи. Сега "Фейсбук" и "Туитър" не са просто социални медии, те са площади, на които по-кресливите тролове глашатаи правят това - разпространяват новини, написани им от друг. Истински или не. Бързо и достъпно. С малко повече желание днес всеки би могъл да играе тази роля - да доставя новини. 

Така стана - първо хората станаха форумци, после станаха блогъри, а сега всеки е one-man медия. Всеки си направи сайт, нарича го "информационен", а самият пишещ се представя като журналист. 

Тази лекота при разпространението роди многообразието на информационните канали. Днес социално ангажираният гражданин А. смята не само че е приносител на новини, но и на истини от последна инстанция за случващото се в гражданския сектор. Българката В. решава, че е тесен специалист по живота в Западна Европа, тъй като преди пет години се е омъжила щастливо в Холандия и вече всичко й е ясно - и  за вятърните мелници, и за лалетата, и за настилките по площадите в София, за чумата по свинете в Странджа и за какво ли още не. Тя е спец и по история, и по футурология. Червената А. вярва на всяка новина, която идва от Русия, независимо дали в нея има факти. Г-н М. вярва на ЕС дори когато ЕС греши - той прави това с лекота, тъй като преди това е имал същото отношение към единый, могучий Советский союз. Екологът В. е учил в горското, но сега е толкова "зелен", че е наясно не само с флората, но и с фауната, глобалното затопляне и отбира от ядрена физика. 

Имаме многомилионна армия от самостоятелни бойни единици, които разпространяват различни по недостоверност новини. Те правят това в социалните мрежи. Правят го целенасочено, не само от глупост.

 

Те са метастазите на лъжата

 

Сериозни уж хора цитират измислен сайт, който пък цитира измислен патоанатом, който бил казал, че Виктория Маринова не е изнасилена, а е убита с два куршума. "Приятел" разправя на всички фейсбук стени, че беден циганин не може да стигне за 30 часа до Германия, лъжат. Служебен защитник в Германия бил показал паспорта на убиеца, от който се виждало, че той е влязъл в Германия два дни преди убийството.  
Хората предпочитат да вярват на това, вместо да потърсят някакъв достъпен източник на информация, от който да се информират къде в ЕС бият печати в паспортите, има ли такъв патоанатом в Русе и за колко време се пътува от Русе до Хамбург, примерно.

Да разпространяваш всичко това е чиста липса на информационна хигиена. Както казваше един колега - перете се, миете се, ами по същия начин не се цапайте с лъжливи "новини". 

Кои новини са лъжливи ли? Просто се проверява - вижте кой е източникът, вижте дали материалът има ясен автор, проверете дали новината се среща и в други авторитетни медии. И ако усетите нещо гнило, бъдете наясно - не само новината е фалшива, цялата медия е такава. А, да - и правете разлика между грешка и фалш.

Че нали традиционните медии правят същото - разпространяват фалшиви новини, ще каже вирусът. Не, не правят същото. Традиционните медии събират, анализират и разпространяват новини - всички новини, които знаете, ги знаете от традиционните медии - видели сте ги по телевизията, чу ли сте ги от радиото, прочели сте ги във вестника или в информационен сайт, в който работят истински журналисти. Медии, които имат ясни собственици, застават с името си и са готови да отидат пред съда. Истинските медии работят с факти. Вие не вярвате? Вие имате друго мнение по този въпроса? Ок. Стойте си там, където сте - въпрос на избор. 

 

Може ли да има новини извън традиционните медии? 

 

Може, разбира се... Може съседката ви да е казала нещо много важно за престъпността в апартамент Х или за икономиката на горния етаж, но дори и тези факти трябва да се проверят, преди да се разпространяват из етажната собственост. 

Голямата разлика между метастазите на Синсян и истинските медии е в достоверността. Всеки може да вика на площада, но лошо сте се подредили, ако вярвате на този с по-силния глас. 

Традиционните медии имат шанс да оцелеят, ако заложат на истината. Тя е техният спасителен пояс в информационното море. Ако знаете, че този вестник или онази телевизия няма да ви спести истината нито за БСП, нито ГЕРБ, нито за никой - ще имате доверие в тази медия. И тя ще оцелее. Е, ако смятате вашата партия за безгрешна, на вас друга истина освен партийната не ви трябва - трябва ви партиен вестник и една телевизия - всички други са лъжци и мошеници. 

 

В битката за истината са важни всички

 

Защото тази битка би трябвало да засяга всички.

Традиционните медии няма да оцелеят, ако не заложат на истината. Така ли правят те? Не, за съжаление те се самоубиват в момента. Когато видите еднакво по съдържание неподписано дадзибао да се появява в различни български медии, трябва да сте наясно, че 111-ото място за свободата на словото ни е в реда на нещата. Когато политиката се слее с икономиката и медиите - истината умира. Когато разпространението и рекламата са затворени за теб - определено имаш проблем да доставиш истината до читателя. Когато се водят скъпи кампании срещу истината - тя има малък шанс. Когато държавата воюва с теб, трудно може да спечелиш каквато и да е битка. А ако една медия има проблеми с разпространението на истината, то тогава тя ще загуби доверие и ще си отиде кротко в историята.

Тогава какво ни остава? Може би да оставим метастазите да погълнат смисъла? Сериозно?