Медия без
политическа реклама

"Конвоят на свободата" натовари в камионите си десни популисти

Протестът на шофьорите в Канада срещу санитарните мерки е острие на консервативните сили, но печели симпатизанти по света

ЕПА/БГНЕС
"Конвоят на свободата" е карнавално пъстър, но не забавлява канадските столичани, защото блокира продължително улиците на Отава.

"Конвоят на свободата", който разтърси канадската столица Отава и я принуди да въведе извънредно положение, показа, че един граждански протест може да отприщи настъпление на политически сили с други намерения. Шофьорите нахлуха с камионите си по улиците на града, разгневени от задължителната ваксинация, но скоро протестът им прерасна в гражданско движение против всички антиковидни ограничения. Когато видяха, че недоволството се масовизира, политиците решиха, че удря техният час.

"Протестите и дълбокият разрив в консервативното движение на Канада отприщиха десните популистки движения в страната", писа британското либерално издание "Гардиън". Изтъкнати канадски консерватори аплодираха патриотизма на движението срещу санитарните мерки въпреки тревожните сигнали, че крайнодесни групи бързо се присламчват към конвоя.

„Те са ентусиазирани да правят това, което смятат за демокрация,

дори ако техните искания са противоконституционни, неработоспособни, нереалистични и огромна опасност за общественото здраве. Но те пускат нещо, което е различно - и това е привлекателно за хората", каза Стефани Карвин, професор по международни въпроси в Университета Карлтън и бивш анализатор по националната сигурност във федералното правителство.

Последните допитвания показаха, че повечето гласоподаватели са били до голяма степен апатични към партийните лозунги на последните избори. Карвин сравнява нарастващото популистко движение в Канада с политиката на Чаеното парти в Съединените щати, която в края на 2000-ата използва популистката енергия около въпросите на данъчното облагане, за да промени драматично пейзажа на американския Конгрес.

"На пръв поглед протестът им изглежда твърде американски",

съгласи се базираната в САЩ световна телевизионна мрежа Си Ен Ен. Някои плакати с надписи „Направете Канада отново велика“, „F--k Trudeau“ (Майната му на премиера Джъстин Трюдо - б.р.) или „Тръмп 2024“ сякаш бяха доставени направо от американски партийни складове. Други носеха бойно знаме на Конфедеративните американски щати (Югът от времето на Гражданската война в САЩ - б.р.). 

Протестът бе приветстван от някои влиятелни лица в САЩ може би с надеждата, че революцията цъфти в замръзналата Канада. Сред гласовитите бяха главният изпълнителен директор на "Тесла" Илон Мъск и бившият президент Доналд Тръмп. Твърди се, че американските шофьори на камиони се били вдъхновили да направят собствен поход до Вашингтон.

"Възбудата на американските консерватори от протеста в Канада - че дори забелязват Канада - вероятно окуражава канадските шофьори на камиони. 

Тръмп и Мъск виждат нещо монументално там. Но грешат.

Каквито и да са лесните сравнения, познатите символи и силните думи, този канадски протест не е бунт на обикновените хора. Повече прилича на зимен карнавал, ефимерен, пламнал от гняв - и такъв, който е много, много канадски", смята коментаторът Андрю Коен.

Забравете сравненията с 6 януари 2021 г. Хилядите протестиращи канадци не са само бели, мъже и християни. Те са от смесен етнически произход, отражение на хетерогенна Канада. Американска репортерка, обикаляща из тълпата на Парламентарния хълм, описа „фестивално“ настроение, а не просто настръхнали стари канадци, които сипят оплаквания. Тя отбеляза задъхано, че сред лидерите на протеста има евреин и кореняк от някогашните племена по днешните канадски земи. Обединява ги недоволството от задължителните предпазни маски и ваксини. Някои се дистанцират от по-войнствените шофьори на камиони, които категорично отричат ваксинацията, разпространяват дезинформация и сеят омраза. Всъщност около 

90% от канадските шофьори на камиони обаче са ваксинирани

и техният синдикат не подкрепи протеста.

Факт е, че шофьорите на камиони живеят в страна, която е сред най-добре ваксинираните в индустриалния свят. Канадците приеха ограничителни мерки - носене на маски, затваряне на училища, магазини, фитнес зали, офиси. Причината, поради която канадците обикновено се подчиняват на правителството си, не е, че са „по-добри хора“. "Правим го, защото сме благоразумни, предпазливи и умерени, склонни сме към компромис и приспособяване", отговаря на репортерката гражданин от улицата. Канада е място на малки социални сътресения, където се уреждат без голямо напрежение въпроси, които остават спорни в САЩ - абортите, еднополовите бракове, избирателните права, имиграцията. Като общество Канада е по-малко склонна да приеме зашеметяващия брой смъртни случаи от вируса.

Сред протестиращите в Отава със сигурност има лоши хора, както би казал Тръмп. Някои носеха свастика. Някои танцуваха във военното гробище. Мнозина уринираха навсякъде. 

Но няма оръжия, няма бронежилетки.

Имаше вулгарност, имаше какофония, имаше залп от подигравки и заплахи от множеството трибуни на крайната десница, която се включи в парада.

Ако досега не е имало кръвопролитие, това може би е защото хората с противоположно мнение останаха настрана (контрадемонстрация на активисти за ваксинация бе отменена), а и властите стояха пасивно. „Моля, напуснете“, умоляват политиците учтиво. 

Стратегията "карай да върви" може да позволи на протестиращите да окупират Отава с месеци, както заплашват. Но те ще убедят малцина в своята правота. Всъщност, ако свободата беше толкова липсваща, канадците щяха да изберат дясната Народна партия, която я въздигаше в лозунгите си миналата година. Вместо това те преизбраха Джъстин Трюдо и либералите.

Разбира се, протестиращите имат симпатизанти и последователи не само в Канада

От Аляска до Нова Зеландия се надигат техни съмишленици. Джейми Алард, която е член на Съвета на Анкъридж в Аляска, организира конвой в подкрепа на канадския "Конвой на свободата". Ето нейното обяснение, публикувано в местното издание "Анкъридж дейли нюз": "Когато пандемията ни удари за първи път, шофьорите на камиони не спряха. Докато останалата част от света прекара седмици затворена и не напускаше домовете си, шофьорите на камиони продължиха да превозват стоки. Преди ваксините, преди терапиите, преди лечението, преди да знаят рисковете, те продължаваха да шофират, за да донесат всички неща, които сте поръчали от комфортната и безопасна среда на вашия дом. Те напълниха хранителните ви магазини и аптеки. Докараха дезинфектанти за ръце и маски, витамини и храна. Сега заемат позиция срещу безсмислените федерални забрани, които ги лишават от това, което вярвам, че е основно човешко право. На стотици хиляди канадци им е дошло до гуша. Размахът на движението е неизмерим и вдъхновява демонстрации на солидарност по целия свят, от Австралия до Европа, от Африка до Аляска."

Още по темата