Медия без
политическа реклама

Каже ли спецпрокуратурата "Добър ден", виж дали е изгряло слънцето

Раздувките от тв екрана често се разминават драстично с действителността

Илияна Кирилова
Прокурорът Гешев обича микрофоните и медийното внимание, но не и неудобни журналистически въпроси

Публичните изяви на спецпрокуратурата през последните месеци приличат на мегаломански пиар проект, в който често фактите се разминават с хвалбите с километри и милиони, а една теза може да се преобърне на 180 градуса за секунди. 

При международна операция например бяха арестувани десетки хора за престъпления срещу републиката и финансиране на тероризма. Спецпрокуратурата гръмко обяви, че става дума за едва ли не най-мащабната операция срещу тероризма в Европа. Нахвърляни бяха някакви бомбастични числа - че са арестувани 43-ма души, че са атакувани адреси в София, Плевен, Благоевград, Разград, Хасково, Пловдив и Ловеч, че спецсъдът бил издал 126 разрешения за претърсване и изземване на жилища, офиси и автомобили, че всички замесени били следени от година (без обяснение поради каква причина са оставени да действат толкова време). През бандитите били минали поне 25 млн. евро като нерегламентирани плащания по системата "хавала", финансирано било купуването и изпращането на терористични организации в Сирия на 100 автомобила, върху които може да се монтира картечница...

 

Часове по-късно всичко спихна

 

- стана ясно, че само 6 от арестуваните 43-ма души са получили обвинение, като задържаните са петима - шестият бил някъде из Западна Европа. Сред тях има сирийци, пребиваващи временно или постоянно у нас, и една българка за цвят. И това е групата, която цяла година е следена, за да бъде хваната. В арестуваните бяха намерени само 32 000 евро, които лесно могат да бъдат обяснени, като се има предвид, че част от групата има чейндж бюра. 

По подобен начин се развива и мегаразследването за далаверите с ТЕЛК. За тях се говори от години, при това от правителството и премиера, но прокуратурата едва миналата седмица разбра, че има проблем. И веднага проведе "страховита и мащабна операция", имаща за цел да спаси "стотици милиони, изтичащи в пясъка“, както се изрази зам. главният прокурор Иван Гешев. Той оставал с усещането, че цели села са с инвалидни пенсии, а щетите били огромни. Накрая се оказа, че става дума само за мониторинг и проверка, която била направена от прокуратурата, МВР и НОИ. Разпитани са 200 души от стотиците хиляди, получаващи инвалидни пенсии. Разследванията тепърва ще започват, като работата е концентрирана основно в Силистра, тъй като там има най-много хора с такива пенсии. От всичко това се стига до прокурорския извод, че "усещането на колегите е, че от тези стотици хора поне 70% не знаят от какво са болни, не знаят дали са ходили на ТЕЛК".

В първия ден от кампанията прокуратурата обясняваше, че хората плащали до 2500 лв. под масата. На следващия ден вече твърдеше, че тези, които са давали подкупи,

 

няма да бъдат закачани, независимо че това е престъпление

 

Така и не стана ясно от "прокурорските усещания" дали изобщо ще се предприеме нещо срещу хората, които напълно неправомерно получават такива плащания. Като митничарите, които играят футбол, включително и с премиера, но се водят инвалиди, за да не могат да ги уволнят. 

И историята с Николай Банев придоби трагикомичен характер. Зам. главният прокурор Иван Гешев разкри, че в килията му в кутия от сок е намерен телефон, по който се организирала хибридна война и получаване на убежище в Русия. Извадена е експертиза и се вижда комуникация с руски лобисти, посочи обвинителят. Банев предлагал сформиране на евразийска народна партия в България, която да защитава чужди интереси, срещу което искал политическо убежище в Русия на жена си и на децата си. "Това е предателство срещу собствената държава", обобщи Гешев. 

Арестантът отговори с писмо от килията, че прокурорът много лъжел, защото телефонът не бил намерен в кутия от сок, а се зареждал в телевизора. Но и прокуратурата не се предаде - зам. главният прокурор обяви, че във въпросния телефон имало текст от майката на Банев, която му пише 

 

да погледне "по-внимателно в буркана с ошава"

 

И при този случай сумите драстично се смалиха. Бомбастичният един милиард по сметки на Баневи в швейцарска банка се стопи. Прокуратурата призна, че може би в сметката били останали много по-малко, но не уточни колко точно. Самият Банев обяви сумата за фантасмагория.

Долу-горе така се разви и делото срещу отстранения кмет на "Младост" Десислава Иванчева. Първо се твърдеше, че тя е поискала 500 000 евро подкуп, после 250 000, след това 225 000, после по 20 евро на квадрат... Накрая прокуратурата внесе обвинение за 75 000 евро общо за тримата обвиняеми. 

Бисери роди и историята със заснемането на бившия кмет на с. Галиче Ценко Чоков в ресторант. Тъй като той бе пуснат под домашен арест, снимките доведоха до връщането му в килията. Чоков обяви, че снимките са направени от охраната на Гешев. Зам. главният прокурор не отрече, но и не потвърди обвинението. Задоволи се с нравоучителна лекция за това, че в Германия правилният въпрос щял да бъде не кой е направил снимки, а защо Чоков "не е с носилка, с бастун, при зъболекаря", а си "пробва пломбите в ресторанта". "Напоследък и аз не ходя по ресторанти, защото могат да ме снимат. Браво на този, който го е снимал, защото си е изпълнил гражданския дълг", заключи прокурорът, който не обича да отговаря на неудобни въпроси на журналисти и даже често ги предупреждава, че изобщо няма да могат да задават уточняващи въпроси. Вероятно за да не развалят красотата на раздувките.