Медия без
политическа реклама

Как да си "внесем" автомобилен завод

България още не се е научила да ухажва знакови инвеститори, затова големите проекти отиват другаде

Архив СЕГА
Георги Ангелов

В началото на декември правителството на Румъния отпусна 25 млн. евро на автомобилния производител "Дачия" (част от френската група "Рено"). С тези средства румънското правителство подкрепя голям инвестиционен план на компанията, целта на който е да увеличи автомобилното производство до над 400 хиляди автомобила годишно. Още няколко компании от автомобилния сектор получиха подкрепа, в общ размер от 77 млн. евро - като общият икономически ефект от техните инвестиции е над 1 млрд. евро, включително над 400 млн. евро допълнителни данъчни приходи и нови работни места.

Възниква въпросът защо Румъния дава такива средства на автомобилните компании? Оказва се, че това не е изключение, а широко разпространена практика.

 

Една от малките „мръсни“ тайни на автомобилния сектор

 

е, че заводи се строят основно в страни и региони, където автомобилните компании получават финансова подкрепа. Тези страни, които знаят как работи автомобилният бизнес, успяват да привлекат заводи. Другите - като България - нямат представа как се случват нещата и не могат да разберат защо автомобилните заводи ги заобикалят.

Американската компания за електрически автомобили "Тесла" преди около пет години търсеше къде да построи своята „Гигафабрика“ - имаше няколко щата, които кандидатстваха за инвестицията. "Тесла" избра Невада. Защо? Защото щатът Невада й даде безплатно голям парцел земя в пустинята, построи пътища и инфраструктура и предостави данъчни облекчения за над 1.3 млрд. долара до 2024 г. До момента "Тесла" заедно със своя партньор "Панасоник" са инвестирали в т.нар. „Гигафабрика“ до град Рено общо 6 млрд. долара, наели са 7 хиляди души персонал. И това е само началото, тъй като разширението на завода продължава. Покрай тези инвестиции се увеличават и данъчните приходи, които ще са много повече от облекченията, предоставени временно на "Тесла". Не само това, но покрай "Тесла" целият регион се ревитализира икономически и започва да привлича повече инвестиции, бизнес и хора, създавайки нов индустриален център.

Наскоро "Тесла" сключи споразумение с Шанхай, получи земя и подкрепа за построяване на автомобилен завод и в Китай - като почти цялото финансиране ще бъде осигурено от местни финансови институции. Заводът на "Тесла" в Китай ще бъде първият, който е 100% собственост на чужд инвеститор. До момента това не беше позволено, а винаги се изискваше и местен инвеститор. Сега правилата се либерализират, особено за електрическите автомобили, които са приоритет на местните власти, заради екологични и геополитически съображения (Китай е зависим от вноса на петрол, което не им харесва). Сега

 

"Тесла" планира да построи европейска „гигафабрика“

 

и както Холандия, така и няколко провинции в Германия активно лобират заводът да бъде при тях - като предлагат и щедра подкрепа. В Германия автомобилната индустрия е на почит и всяка провинция иска да има свой завод, особено ако се касае за електромобили. Ще кажете - това са изключения. Да, ама не. Ето още примери.

През октомври 2018 г. Словакия получи разрешение от Европейската комисия да отпусне 125 млн. евро помощ за изграждане на завод на "Ягуар" в град Нитра. В допълнение Словакия ще изгради инфраструктура и ще предостави земя. "Ягуар Ленд Роувър" (собственост на индийската "Тата Моторс") ще инвестира общо 1.4 млрд. евро, ще произвежда 150 хиляди автомобила годишно и директно ще създаде 3000 работни места (плюс още много индиректно в свързани производства). Според анализа на ЕК без държавната помощ заводът нямаше да бъде построен в Европа, а щеше да отиде в Мексико. Освен това проекти в региона на Нитра имат право да получават държавна помощ по европейските правила за регионално развитие.

Това не е първият автомобилен завод в Словакия - там има заводи на "Фолксваген", "Пежо Ситроен" и КИА, като всичките са получавали държавна помощ. Така например през 2008 г. КИА получи 32 млн. евро за разширение на завода. Общата инвестиция е за 200 млн. евро и увеличава производството от 200 на 300 хиляди автомобила годишно, създавайки 700 работни места. Целият завод е за 1 млрд. евро и има 2400 работници. За завода на "Пежо" в Словакия са отпуснати 105 млн. евро държавна помощ, а за "Фолксваген" - 14 млн. Всъщност

 

Словакия вече е номер 1 производител на автомобили на човек от населението

 

в света, следвана от Чехия.

През юли 2018 г. Унгария привлече BMW да изгради нов завод за 1 млрд. евро в Дебрецен. Това е първият нов завод на BMW в ЕС от 20 години насам и ще произвежда 150 хиляди автомобила годишно, създавайки директно 1000 нови работни места. Заводът ще произвежда както конвенционални, така и електрически автомобили. Унгарското правителство не е съобщило официално с колко пари ще подпомогне завода, но намеква, че средствата ще са подобни като подкрепата за друг завод през 2017 г. (около 100 млн. евро). Преди 2 години Унгария предостави 133 млн. евро на "Ауди", за да построят завод за 1.2 млрд. евро, създавайки 2100 работни места. Наскоро "Мерцедес" започна строителството на втори завод в Унгария на стойност 1 млрд. евро, отново с държавна подкрепа от правителството на Унгария - около 38 млн. евро. "Сузуки" пък е получила 62 млн. евро.

Европейската комисия през 2007 г. позволи на Чехия да предостави 111 млн. евро държавна помощ на "Хюндай" за нов завод в Северна Моравия, който създаде 4400 работни места (по-късно се отпускат още толкова средства). Чехия, разбира се, е помогнала и на "Шкода" - близо 200 млн. евро от 1999 г. до 2008 г. За завода на "Тойота" и "Пежо" Чехия е отпуснала 132 млн. евро.

Всъщност, ако се пусне търсене в системата за държавна помощ, излизат още десетки подобни одобрения (понякога и откази) от ЕК за автомобилни заводи - за Германия, Испания и редица други страни. Един анализ на ЕК изчислява, че за периода от 2007 до 2014 г. са нотифицирани общо 1 млрд. евро помощ за 20 проекта за автомобилни заводи на обща стойност 8 млрд. евро. По друга схема, с по-малки суми, са подпомогнати с 900 млн. евро 44 проекта, на обща стойност 7 млрд. евро.

Тези обобщени данни потвърждават примерите по-горе -

 

нови автомобилни заводи се привличат с държавна помощ

 

Дали ни харесва или не, тази индустрия работи така. За свое оправдание индустрията казва, че автомобилните заводи са капиталоемки, дългосрочни инвестиции, които носят големи ползи за съответните страни и ускоряват икономическото развитие, поради което държавната помощ се изплаща многократно в годините. Изглежда, че страни като Словакия, Унгария и Чехия са съгласни, защото продължават с агресивна политика да привличат нови заводи.

Сега се води борба къде да отиде планираният нов завод на "Фолксваген". Основните кандидати са Турция, Румъния и България. Съседните Румъния и Турция вече имат автомобилни заводи и ще предложат добър икономически пакет, за да привлекат още един (както и пълна подкрепа на най-високо политическо ниво). А защо да не е в България? Българският бюджет е пълен с пари - дори не може да ги похарчи. Само тези дни се отделиха над 1.3 милиарда лева за магистрала "Хемус" и пътища, да не говорим за милиарди други разходи, които дори не знаем къде отиват. Пари за автомобилен завод има, но има ли политическа воля?