Медия без
политическа реклама

Честито на народа! Подариха му болница във фалит

Нагла демагогия е твърдението, че отнемат Правителствената от привилегированите. Те отдавна ходят в чужбина

Снимка: Архив
Болница "Лозенец" е затънала в огромни дългове. Неслучайно правителството не иска повече да я наричат Правителствена.

"Като член на правителството, аз подкрепям неговото решение да няма болница, която да създава специални привилегии, по-особени условия за лечение на политическата класа и на някои държавни служители, които заемат високи длъжности в държавната администрация. Държавата е инвестирала стотици милиони левове за техника, апаратура, материална база и ремонти в болница „Лозенец“ и всичко това трябва да бъде ползвано от целия български народ", каза здравният министър Кирил Ананиев наскоро от трибуната на Народното събрание, когато парламентът гласува промяната в статута на болница "Лозенец". От Правителствена, т.е. управлявана от Министерския съвет, тя вече ще е Университетска - под шапката на Софийския университет. Иначе си остава 100% държавна собственост.

Откакто се появи публично идеята болницата да смени статута си, и Ананиев, и премиерът Борисов не спират да се упражняват на тема "да върнем на народа болницата на привилегированите". В първата си версия жестът беше по-подобаващ - от Правителствена болницата трябваше да стане Детска, но поради несъгласието на Софийския университет, чиято клинична база е лечебното заведение, символиката рязко увяхна и "Лозенец" ще е просто на СУ. Е, и на народа. Борисов даде ясно да се разбере, че основното, което го вълнува по темата, е да спрат да й викат Правителствена, защото се ползва и от президентството, парламента и съдебната система. А също и да му се маха от главата - Министерският съвет не е компетентен да управлява болница.

 

Ако годината беше 1991,

 

популисткото упражнение на кабинета и управляващите можеше и да е приемливо. Обаче отдавна не е. Да "дадеш на народа" Правителствена болница през 2019 г., е като да се биеш в гърдите, че сваляш данъците, а в същото време да вдигнеш осигуровките двойно. Или като да се откажеш от 13-а заплата, платена със същите данъци, но да си раздадеш 14-а. 

И е демагогия, и е глупава. Елитът вече почти не ползва Правителствената болница. Когато се разболее сериозно, в голям процент от случаите, ползва болниците във Франция, Германия, Австрия и дори Турция, но не и в България. Защото същият този управленски елит вече 20 години съсипва здравната система на България и когато му се наложи, прибягва до привилегия, която се осигурява с пари - спасението в уредените държави. Не че тук медицината и лекарите се лоши - напротив, но как да им се довериш напълно, като знаеш каква кочина са родните болници. Така че безочливите приказки за отказа от специални привилегии са неудачни. 

Още повече, че Правителствената отдавна се ползва от народа - стига народът да пожелае да се лекува именно там, и мина времето, когато тя беше наистина недостъпна за обикновени граждани. Самият факт, че е клинична база на Медицинския факултет на СУ, е достатъчен - студентите със сигурност не се обучават върху депутати, министри и съдии. Там човек може да бъде хоспитализиран по клинична пътека по същия начин, по който и във всяка друга клиника. Но пациентите не избират тези болница. И заради старата й слава на привилегирована, и заради липсата на агресивен маркетинг, но и защото тя просто не е нищо особено. Има няколко по-силни специалности, добра апаратура и толкова. Извън и без това спорната заради поредица скандали дейност по трансплантации тази болница не блести с нищо. При наличието на още десетки в София, за пациентите не е от съществено значение могат или не могат да я ползват. 

От съществено значение е обаче фактът, че пациентите са и данъкоплатци, а също плащат и здравни осигуровки. Те са тези, които издържат болницата, независимо дали я ползват, или не, и тя си е тяхна така или иначе. И затова е важно как се управлява "Лозенец". Борисов е прав за едно - не е работа на Министерския съвет да управлява болница. Ефектът понастоящем се изразява в над 30 милиона лева дългове. С което стигаме до отговора на въпроса с какво заслужихме благоволението да ни дадат болницата на елита:

 

Защото не я искат. Повече не им трябва

 

Решението болницата първо да стане детска, а после да мине съм Софийския университет беше неочаквано и дойде изневиделица, без дори да има план за промяната. С половин уста Кирил Ананиев обясни защо е тази паника - болницата фалира. И едва тези дни се разбра, че това е именно заради изключително лошо управление - в болницата е започнала огромна модернизация за над 100 млн. лв., но неясно защо в един момент МС спира да плаща нужните субсидии. Резултатът са бързо растящи дългове и главоломно затъване. Единственото, което може да се направи, е да се смени управлението - тя да мине към здравното министерство, от което се очаква уж да се справи по-добре и да я закрепи. А за пред електората решението се опакова в целофана "да дадем за най-милото - децата". Бурната реакция на СУ обаче наложи спешна смяна на и без това недомисления план. МС отпусна 23 млн. лв. за дълговете (при над 33 млн. лв. просрочени) и ще връчи болницата на университета, а лечебното заведение ще стане търговско дружество. Което за разлика от досегашния статут на държавна болница, ще й позволи наистина да обяви несъстоятелност, ако се стигне дотам. А "дотам" пътят е доста пряк - държавата няма право да покрива дълговете на болниците си - търговски дружества.

И така "Лозенец" ще се махне от главите на всички ни. Министерският съвет не може да се справи с управлението й, Министерството на здравеопазването не може да се справи с управлението на десетките държавни болници, и би било чудо СУ да се справи с Правителствената и дълговете й. Честито, народе, халал да ти е!