Медия без
политическа реклама

Бъдещето на ГЕРБ се крепи на перките на петролни акули

В новия епизод на сериала "Борисов респектира" премиерът решително атакува контрабандата на горива

Бойко Борисов отправи "колегиален" съвет към сивите играчи от петролния бранш да излязат на светло. По каква линия премиерът им е колега, не стана ясно.

Преди дни видяхме поредния драматичен епизод от сериала "Борисов респектира". В него премиерът стовари справедливия си гняв връз онези петролни бизнесмени, които все успяват да финтират бюджета и да си спестяват ДДС и акцизи. И нажежи напрежението със заканата, че в някой от следващите епизоди ще има и арести на бензинови "акули" - както вече се случило на техни колеги от цигарения и алкохолния бранш. Освен ако не решат скоростно да се поправят...

Когато Бойко Борисов се заканва, обещава или хвали, винаги е добре да имаме пет, че и повече наум. Например миналия месец той се похвали, че цялата мощ на държавата вече е събрана в единен контролен център, в който данъчни, митничари, ГДБОП и други служби рамо до рамо дебнат с монитори, камери и радари криминалния и сивия контингент. И така зорко следят Черно море, Дунав и пристанищата, че не танкер или гемия, дете с пояс да влезе във водата, ще го спипат с шпионската си супертехника. 

"Контрабандният" (така го кръсти премиерът) център всъщност работи от години и все се подсилва и надгражда, но засега няма особени успехи в лова на петролна контрабанда. И, както се оказа, този висотехнологичен Биг брадър вижда хлапето с пояса, но още не може да проникне в "бастилията" на "ЛУКойл Нефтохим" - строго охраняваното пристанище Росенец, което приема и изпраща танкери с петрол и с нефтопродукти. Причината?

 

Властите пратили любезни писма до рафинериите

 

с питане може ли да монтират камери на петролните терминали, но засега нямали "разрешение" от собствениците. Звучи унизително за държавата, нали?

Но премиерът е неудържим: "Вече имаме 100% контрол върху пристанища, рафинерии. Убеден съм, че до няколко месеца резултатите при горивата ще бъдат същите като при цигарите, мога да ви обещая. Тези, които не се съобразиха в цигарения бизнес, са в арестите. Моят съвет към всички е по най-бързия начин да си приведат бизнеса в бяло“.

Трудно е да повярваме на тази решимост, защото и през 2015 г. Борисов говореше същото: "Най-ясният, най-точният, най-кристалният пример дали си вършим работата е като видите сайта на Министерство на финансите - милиардите, които са събрани в повече от контрабанда. Повярвайте ми, в горивата също ще има наказани хора. Ние сега сме набелязали мерки, денонощни. От камерите много добре се вижда и накрая ще им докажем, че някъде има и с умисъл вършене на такива неща. С всички мерки, които сме взели с прокуратурата, ДАНС, митниците, данъчните, ще има краен резултат. След като съм поел ангажимент, ще го докарам до края !"

Това бе преди 3 и повече години, а краят хич не се вижда. Министър-председателят все така се заканва да взема мерки и да наказва. В сезон 2019 на "Борисов респектира" главният герой отново надува перки - камери ЩЕ бъдат монтирани на всеки порт, дори на Росенец, на всеки склад с бензин и нафта, на всяка бензиностанция.  ЩЕ обаче си е чисто признание, че "Окото" на контрола съвсем не е всевиждащо.

А има и по-голям проблем - камерите и радарите са безпристрастни, но

 

няма гаранции, че контролните органи не мижат избирателно за някои нарушители,

 

които се радват на по-специални отношения с властта. Защото има разни категории фирми - например наши спонсори, вражески спонсори, "неуправляваеми снаряди" (които се опитват да са независими). Съмнения терзаят дори коалиционните партньори на ГЕРБ. Депутатът от ВМРО Емил Димитров-Ревизоро откри картечен приятелски огън в интервю за Нова тв: "Има вероятност на редица бензиностанции и вносители управляващите да опростят нарушения като внос и продажба на некачествено или контрабандно гориво, а причината ще са предстоящите европейски и местни избори. Обикновено при избори започват акции, целта на които е да бъдат утрепани спонсорите на опозицията или да се защитят тези на управляващите“.

Съмненията на Ревизоро донякъде  обясняват защо зачестиха епизодите, в които сюжетната нишка се върти и суче около петролния бранш. По принцип Борисов винаги се напряга, когато цените на бензина и дизела тръгнат нагоре (както стана напоследък). А сега е особено чувствителен, защото тази година партията му ще се явява пред електората на две "матури". Неслучайно оня ден заяви: "Времената са такива, че държавата се дисциплинира". Което може да се тълкува и така: премиерът е подразбрал, че някои бензинови играчи ще му създадат главоболия с вдигане на цените в разгара на предизборната кампания. Шофьорски протести, народно недоволство - само това му липсва. И сега казва на бранша - опичайте си акъла, няма да допусна да ми мътите водата точно когато трябва да печеля места за евродепутати, кметове и общински съветници, а подкрепата е добре дошла.

Дисциплиниращите изяви на премиера несъмнено разчитат на няколко ефекта. Търсеният ефект №1 е: Народът (по-лековерната част) си казва: ето, Борисов има воля за борба с лошия бизнес. Най-после някой тръгва на война с олигарсите. Я да гласуваме за ГЕРБ...

Ефект № 2: Респектирани от заканите на премиера, олигарсите стават по-отзивчиви и развързват кесии и други ресурси, за да подкрепят управляващите в съдбовния период. Който не е разбрал посланието - в ареста, нали така?

Ефект № 3: И по-дребни играчи се стряскат и търсят начини да оцелеят на пазара, включително и по горната схема.

Ефект №4: В резултат на дисциплинирането, но най-вече на икономическото развитие в бюджета влизат повече приходи от акцизи и ДДС. Борисов триумфално ще обяви, че е осигурил повече пари за обществото - за пенсии, заплати и "всичко останало".  Което отново налива вода в мелницата на ГЕРБ.

 

НИЩО НОВО ПОД СЛЪНЦЕТО

През последните години се работи безапелационно срещу контрабандата, това са стотици милиони повече в бюджета, твърди министър-председателят. Ерго преди това работата е била слабовата. Само ще припомним, че Борисов е начело на партията и държавата от 2009 г. насам - с малки изключения. Днес Бойко Борисов говори, обърнете внимание - за арести, не за присъди и затвори. Съвсем правилно - пътят до килията е много дълъг и големите хищници обикновено така и не го изминават. Това, че Миньо Стайков е в ареста, че Ветко Арабаджиев е издирван от Интерпол, не означава, че съдът ще ги изпрати зад решетките. Даже е по-вероятно след години същите да осъдят България за погазени права. Всъщност почти нищо не се е променило от времето, когато сегашният премиер бе главен секретар на МВР,  позираше пред камерите наконтен с черна тужурка с крак върху вратовете на лошите, а  после се гневеше: "Ние ги хващаме, те ги пускат". Но "респектирането" с арести винаги е от полза - адвокати, дела, медиен интерес, това е стресиращо за всеки човек и никой не би искал да попада в положението на фамилия Баневи, примерно.

 

РАЗКОЛ

От речта на премиера оня ден се разбра, че едни петролни играчи топят други. Асоциацията, в която членуват всички големи начело с "ЛУКойл", предала на властите списък на "съмнителни"  бензиностанции, които трябва да бъдат проверени. И Бойко Борисов веднага пратил инспектори. Начело в списъка се оказаха бензиностанциите на депутата Веселин Марешки, които продават най-евтино. Акцията със списъка сама по себе си е абсурд - значи "ЛУКойл" и другите големи виждат нарушителите, а контролните органи с камерите и сензорите - не. А и това "насочване" кои обекти да бъдат проверявани звучи сякаш едни фирми подсказват на държавата да притисне други фирми, които им мътят пазара с ниски цени. Смазването на бизнес не е трудно - когато стовариш армия инспектори по данъци, акцизи, пожарна безопасност, охрана на труда и прочее, винаги може да се намери пропуск като в оня виц за вълка и заека.