Медия без
политическа реклама

10-те най-издирвани световни бандити в битка за мястото на Ал Багдади

Най-известните списъци на международни престъпници са на "Форбс" и ФБР

16 Дек. 2019Гардиън
Indiatoday
Ибрахим Дауд

Той никога не е докосвал мобилни телефони, нито пък е имал постоянен дом. Бельото му бе откраднато от информатор, а последните моменти от живота му са разказани от Доналд Тръмп. Такъв беше животът на най-издирвания човек в света. Тази „титла“ обаче вече не съществува. До съвсем скоро тя беше за Абу Бакр ал Багдади, лидера на „Ислямска държава“, който ръководеше империя с размерите на Обединеното кралство, участваща в поробване, мъчения, зловещи видеозаписи на екзекуции и тероризъм в около 40 държави. Смъртта му остави поста ид - временно - без лидер, а списъка на най-издирваните престъпници в света - без абсолютен номер 1. За съжаление обаче няма недостиг на хора, които да застанат начело на списъка, а предизвикателството е в подреждането му. По-лош ли е извършител на геноцид в Шри Ланка от местен терорист? Френски стрелец по-ужасен ли е от китайски дон?

Сп. „Форбс“ правеше подобно подреждане съвместно с правораздавателните служби, но се отказа през 2011 г. Начело на списъка тогава беше мексиканският наркобос Хоакин Гусман. Известният и като Ел Чапо беше арестуван три години по-късно, успя да избяга и отново беше заловен през 2016 г.  Друг задраскан от списъка е ирландско-американският мафиот Джеймс - Уитни - Бълджър. Той е арестуван в края на 2011 г., след като съседка го разпознала от тв екрана и се обадила на полицията. Жената взима наградата от 2 млн. долара. Миналата година Бълджър беше пребит до смърт зад решетките.  Останалите от прекратения преди 8 години списък на „Форбс“ все още са на свобода, като сред тях е и военният лидер от Уганда Джоузеф Кони, чиито милиции вече са толкова маловажни през 2017 г., че властите просто прекратиха издирването му.

Най-известният списък на 10-те най-издирвани престъпници се изготвя от ФБР и тази година навърши 70 години. От бюрото твърдят, че 93% от включените в него лица накрая са арестувани. Наскоро в списъка беше добавен и най-възрастният заподозрян - Юджийн Палмър (83 г.), който е обвинен в убийството на снаха си.  Осама бин Ладен беше в списъка до септември 2001 г., след което беше прехвърлен в новосъздаден списък на най-издирваните терористи с 28 имена и предлагащ привлекателни парични награди. Лидерът на „Ал Кайда“ Айман ал Зауахири е оценен на 25 млн. долара.

Промени претърпя и списъкът на ФБР за най-издирваните киберпрестъпници. В списъка от 2010 г. имаше 5-ма души, като сред тях фигурираше и човек, продаващ нелегални сателитни тв връзки. Днес вече списъкът се състои от почти 70 души, като сред тях има десетки руски и китайски военни, както и организации с имена като „Руска намеса в изборите в САЩ през 2016“.

Какво е значението на „най-издриван“, се определя от гледната точка на авторите на документа. Агенцията за борба с тероризма в Индия пусна своя списък през окотомври м.г. В списъка има 258 имена, а най-голямата награда (1.5 млн. рупии) е предложена за Ганапати - военното име на бивш лидер на маоистки бунт, който продължава повече от пет десетилетия. Китай също пусна списък със 100-те най-издирвани бандити, като огромна част от изброените хора в него са обвинени в измами, кражба или подкупи. Списъкът е част от по-мащабната борба с корупцията, която се превърна в знакова кампания за президента Си Цзинпин.

И в. „Гардиън“ състави свой списък на най-издирваните престъпници.

1. Абубакар Шекау

Нигериецът става лидер на организацията „Боко Харам“ през 2009 г. при жестоката „свещена война“ не само срещу армията или полицията, но и срещу цивилни. Организацията стои зад отвличането на 276 момичета от гимназия в град Чибок, щата Борно.

2. Абу Ибрахим ал Хашими ал Кураши

Наследникът на Ал Багдади начело на „Ислямска държава“ веднага намери място в списъците на най-издирваните лица, изготвени от правителствата по света.

3. Айман ал Зауахири

Роден през 1950 г. в заможно египетско семейство, Зауахири първоначално учи за хирург, преди да се присъедини към местния клон на радикално ислямистко движение. Той често е арестуван и измъчван, бяга в Пакистан, където помага на муджихидините да отблъскват съветските нашественици и се среща с младия саудитски финансист Осама бин Ладен. Двамата сливат организациите си, за да създадат „Ал Кайда“, като Зауахири я оглави след смъртта на Бин Ладен през 2011 г.

4. Ибрахим Дауд

Дауд (63 г.) изгражда многомилионна империя чрез мъчения, уредени мачове и наркотрафик. Той е смятан за „мозъка“ на няколко взрива в Мумбай през 1993 г., при които загиват над 250 души. Това, че е в списъка на ООН за глобалните терористи, не е проблем за луксозния начин на живот, който индиецът води: смята се, че той все още има интереси в недвижими собствености във Великобритания и дори се твърди, че е присъствал на сватбата на свой племенник през 2016 г. чрез скайп.

5. Овидио Гусман

Овидио Гусман, наричан също Малкия Чапо, или Чапито, следва баща си Хоакин в семейния бизнес, като става един от най-известните наркотрафиканти в мексиканския град Кулиакан. Десетки тежковъоръжени мексикански полицаи успяха да го заловят преди няколко седмици, но се оказаха безсилни, когато привържениците на Овидио се задействаха в кварталите на града, палиха огньове и блокираха пътища, докато властите не се съгласиха да го освободят. Малкия Чапо не е смятан за бос на организацията на баща си, но след скорошното му бягство мексиканските власти силно ще искат да го изправят пред правосъдието.

6.  Це Чъ Лоп

Китаецът с канадско гражданство, наричан Най-издирвания мъж в Азия, е обвинен, че ръководи международен наркокартел, създаден от обединението на пет организации. Според полицията неговият синдикат разпределя огромни количества наркотици, сред които хероин и метамфетамини от Япония до Нова Зеландия. Смята се, че е пазен от отряд от тайландски кикбоксьори, според разследване на Ройтерс.

7. Василис Палеокостас

Най-голямата награда в Европа се предлага за крадеца и специалист по отвличанията Василис Палеокостас. Наричан е Недосегаемия, след като гъркът през 2006 г. успя да избяга от затвора с хеликоптер, отвлечен от брат му. Той беше арестуван две години по-късно, но избяга от същия затвор, при това отново с хеликоптер, през февруари 2009 г. Гърция ще плати 1 млн. евро на всеки, който помогне за залавянето на Палеокостас.

8. Матео Месина Денаро

Описван като „последния мохикан на старата мафия“, сицилианският бандит е един от най-издирваните престъпници, тъй като се крие от 1993 г. Денаро (57 г.) е известен с изказването си: „Съвсем сам напълних моргата.“ Смята се, че е запазил луксозния си начин на живот благодарение на хората, които го финансират, като според прокуратурата сред тях има политици и бизнесмени.

9. Gucciofer 2.0

Зад името се крият един или няколко хакери, за които се смята, че стоят зад нападенията срещу сървърите на Националния комитет на Демократическата партия през 2016 г. След това имаше изтичане на документи и електронни писма, които хакерите са открили в базите данни. Министерството на правосъдието на САЩ миналата година обвини 12 руснаци за хакерското нападение, като всички от тях са от ГРУ - руската служба за военно разузнаване. Кремъл едва ли ще предаде някого от обвинените на американските правоприлагащи органи.

10. Фелисиен Кабуга

Кабуга е издирван от международния наказателен съд за Руанда заради предполагаемата си роля в подпомагането на геноцида от 1994 г. в страната. Тогава над 800 000 мъже, жени и деца бяха убити. Кабуга, който сега трябва да е на 84 г., използва радиостанцията си, за да насажда образа срещу малцинството тутси. Той е обвинен, че е доставял оръжията, използвани при убийствата.

 

 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?