Медия без
политическа реклама

Тръгна брожение и срещу конкурса за площад "Св. Неделя"

Не е редно един и същи екип да прави концепция и работен проект, твърдят от Камарата на архитектите

Илияна Кирилова

Конкурсът за нова визия на площад "Света Неделя" да бъде прекратен поиска Камарата на архитектите в България. От писмо на председателя на КАБ арх. Борислав Игнатов до кмета на София Йорданка Фандъкова и главния архитект Здравко Здравков става ясно, че архитектите искат да бъде спряна обществената поръчка за разработване на концептуален архитектурно-градоустройствен проект за площада и да бъде обявена наново в две отделни процедури - една за открит международен архитектурен конкурс за концепция и последваща процедура за възлагане на изпълнение на технически и инвестиционен проект. Това би позволило конкурсът да бъде спечелен от един екип, а работният вариант да бъде изготвен от друг.

Столичната община обяви конкурса за визия на пл. "Св. Неделя" на 17 септември, разделяйки го на два етапа, като победителят по презумпция ще получи договор за разработване на технически проект. "Обявената в момента процедура не отговаря на принципите за организиране на концептуални архитектурни конкурси на Архитектурния съвет на Европа", посочва арх. Игнатов. Според него наличието на тези две процедури ще гарантира анонимност на авторите на проектите до произнасянето на журито, ще има еднакво и равноправно третиране на всички участници, а изборът на победител ще става въз основа на представената концепция, а не според големината на фирмата, оборота или броя на персонала в нея. Той критикува и разделянето на конкурса на два етапа - в първия ще бъдат оценявани опитът и финансовото състояние на кандидатите, а във втория от журито се очаква да разгледа само проектите, издържали заложените за тях параметри. "Предварителното определяне на само 7 участника лишава журито от избор на много по-богата палитра от идеи, каквато ще даде един открит международен архитектурен конкурс", смята той. Условията на конкурса вече бяха преработени веднъж след забележки от камарата, че изискванията към участниците са твърде високи.

"Ангажирал съм за работата в оценката перфектно и международно жури с доказани авторитети, от които много малко са българските експерти, единият от които е председателят на камарата. Искам да поканя екип, който може да свърши задачата от идеята до крайната плочка, а не да се упражнява върху центъра на София всяко бюро с неясен капацитет. Вече има един провален открит конкурс, така че аз не искам да повтарям грешките на колегите преди мен. Искам да дам тази награда на този, който може да свърши работа. Този площад не заслужава студентски проекти", заяви главният архитект на София Здравко Здравков пред Нова тв.

Здравков отхвърли и искането да се раздели поръчката така, че един екип да прави концепцията, а друг - техническия проект, като в подкрепа даде пример с грозните плочи в градинката при църквата "Св. Седмочисленици". "Искам отговорност от стартирането до последния момент. Избираме концепция, приемаме гражданите и този човек работи по работния проект", каза той. Именно това обаче е част от проблема при "Св. Седмочисленици" - проектантът арх. Иво Пантелеев много си харесва проекта и смята да го реализира, без да иска разрешения отникъде, защото веднъж вече е получил зелена светлина със спечелването на конкурса.

ОТ АРХИВА

Скандалите с ремонта на "Граф Игнатиев" извадиха на дневен ред и стари съмнения около конкурса за преобразяване на центъра на София. Разследване на "Биволъ" от 2015 г. проследява участието на арх. Иво Пантелеев в екипа, който е изработил заданието за конкурса. "А.Д.А." - архитектурното бюро на Пантелеев, спечели две от четирите зони, на които бе разделен центърът за целите на конкурса. Така излиза, че той е писал параметрите на заданието, което впоследствие печели. Отделно в журналистическото разследване беше направена връзка между Пантелеев и брата на тогавашния главен архитект на София Петър Диков - Калин. Двамата членуват в сдружението Societas Urbanum. От Столичната община обясниха вчера пред "Сега", че архитектурното бюро не е участвало в изготвянето на заданието, а това е направено служебно от отдел "Общ устройствен план" в Направление "Архитектура и градоустройство".  Според общинския съветник от БСП Борис Цветков обаче "не е редно да си в кухнята и да знаеш какви параметри да заложиш".

 

СЛЕД ДЪЖД КАЧУЛКА

Пост фактум - след скандали почти на всеки метър от най-ключовите ремонти в София главният архитект Здравко Здравков пое ангажимент в бъдеще гражданите да могат да виждат предварително детайлите на проектите за ремонти в София. Не е ясно дали това ще помогне - визията на "Граф Игнатиев" беше обширно обсъждана, но никъде във визуализациите не се виждаха плочите и другите детайли, които предизвикаха всеобщо възмущение.