Медия без
политическа реклама

Спряната АЕЦ "Белене" стовари нови разходи на НЕК

"Уорли Парсънс" осъди държавната компания заради едностранното прекратяване на договора й

18 Септ. 2018РУМЯНА ГОЧЕВА
Снимка: Архив
Преди 5 г. при управлението на тогавашния икономически министър Драгомир Стойнев договорът с "Уорли Парсънс" бе прекратен. Това даде основание на компанията да съди България.

Проектът АЕЦ "Белене" може да е с неясно бъдеще, но продължава да трупа на държавата и на всички български граждани разходи за милиони. Това стана ясно след информацията, че "Уорли Парсънс" е осъдила в арбитраж Националната електрическа компания (НЕК), тъй като договорът им за инженеринг е бил прекратен едностранно преди пет години. В резултат електрическата компания ще трябва да плати на "Уорли Парсънс нюклиър сървисис" още 32 млн. евро и лихви заради решението за спиране на проекта за АЕЦ "Белене" от октомври 2013 г. Решението на арбитража може да се обжалва в тримесечен срок и вероятно държавата ще се възползва от това.

Делото е от 2014 г. През октомври 2013 г. държавната НЕК прекрати договора си с консултантите, чийто партньор бе "Риск инженеринг", собственост по това време на енергийния бизнесмен Богомил Манчев. Контрактът бе прекъснат повече от година след като бе спрян и проектът за изграждане на АЕЦ "Белене“, но за това време "Уорли Парсънс“ бе получила от НЕК над 8.6 млн. лв. Преди това - до края на 2011 г., на фирмата бяха платени почти 180 млн. евро за услугите й по проекта, съобщи "Капитал".

Въпреки че проектът за АЕЦ "Белене" бе замразен от правителството през 2012 г., договорът с консултантите от "Уорли Парсънс" не бе прекратен. По разпореждане на тогавашния енергиен министър Делян Добрев НЕК започва преговори с компанията за намаляване на плащанията от 4.5 млн. евро на 1 млн. евро месечно. Идването на власт на кабинета "Орешарски" и назначаването на икономическия министър Драгомир Стойнев обаче променят ситуацията - ръководството на НЕК е сменено, а договорът с "Уорли Парсънс" - едностранно прекратен, припомня "Капитал".

Това е поредната крупна сума, която България трябва да плати за проекта, който ту се размразява, ту се прекратява. Преди две години България бе осъдена да плати 550 млн. евро на "Атомстройекспорт" заради поръчано, но неплатено оборудване за спрения по това време проект. Първоначално Русия претендираше за 1.2 млрд. евро, но България заведе контраиск и стойността на иска бе редуцирана. И докато парите за арбитража с "Атомстройекспорт" бяха осигурени чрез безлихвен заем от бюджета, то сега не е ясно откъде НЕК ще намери средства, за да се разплати. Към средата на годината дружеството отчете загуба от 74 млн. лв. На въпрос как НЕК ще плати сумата, шефът на компанията Петър Илиев заяви пред БНР, че се надява да получи помощ от принципала Български енергиен холдинг. Вариант било и НЕК  "да се лиши от печалбата си, да свие коланите и да си плати сметката".

 

УСЛУГА

"Уорли Парсънс" бяха избрани за консултант по проекта "Белене" в началото на 2005 г. след търг на НЕК. Според подписания договор проектът за Втора атомна централа ще се реализира в две фази - на развитие и договаряне на проекта, включваща избор на изпълнител, какъвто стана руската "Атомстройекспорт", и на изпълнение на самия строеж и въвеждането на централата в експлоатация. Дали и кога изобщо проектът, погълнал досега над 4 милиарда лева, ще бъде реализиран, не е ясно. Според експерти само за довършването на ненужната за българската енергетика централа ще отидат над 20 милиарда лева.