Медия без
политическа реклама

България ще догонва Европа, но със ситни стъпки

Правителството пусна за обсъждане Национална програма за развитие, която ни обрича на допълнително изоставане

01 Окт. 2019НИКОЛА КОЛЕВ
Илияна Кирилова
И в момента България изостава в навлизането на цифровите технологии, но и заявените цели на правителството не са особено амбициозни. В момента за това отговаря Марияна Николова.

България ще догонва средните нива в Европейския съюз (ЕС) в икономиката, екологията, иновациите, образованието, социалните грижи и т.н., но с бавни, ситни стъпки. Това става ясно от Националната програма за развитие 2030, публикувана за обществено обсъждане от Министерския съвет. 

Според помпозните общи фрази, с които е изпъстрен целият документ, "тази програма е рамков стратегически документ от най-висок порядък в йерархията на националните програмни документи, детерминиращ визията и общите цели на политиките за развитие във всички сектори на държавното управление, включително техните териториални измерения". 

В проекта се определят три стратегически цели, а правителството групира намеренията си в пет области (оси) на развитие и издига 13 национални приоритета. Основните три цели в програмата са технологична трансформация, демографски подем и намаляване на неравенствата. Те обаче биха могли да се постигнат само ако останалите страни в съюза стоят на едно място, а уверенията за изпреварващ растеж изглеждат по-скоро игра на думи.

В намеренията за индекса за навлизане на цифровите технологии например е записано, че целта е до 2030 г. да достигнем средното ниво в ЕС. В момента текущата стойност на индекса е 36.2, докато средното ниво в общността е 52.5. Делът на иновативните предприятия у нас през 2016 г. е бил 27.2%, докато в ЕС същата година е 50.6%. На този фон целта на България е да достигне дял от 35%.

Намеренията за смекчаване на отрицателните демографски тенденции и обръщането им в подем също не изглеждат особено амбициозни. В момента в България коефициентът на естествен прираст е отрицателен - минус 6.6. Целта е след 11 години да достигнем минус 5. Средното ниво в ЕС в момента е минус 0.7.

Почти същото важи и за намаляването на неравенствата, измерени чрез т. нар. коефициент на Джини. Той варира от 0 до 100, като колкото по-ниска е стойността му, толкова по-малко е неравенството. В България коефициентът по данни на Евростат сега е 39.6 при средно ниво в ЕС  30.7. Амбицията на правителството е да стигнем до коефициент 33. Отчайващи са и намеренията за намаляване на населението в риск от бедност. В момента у нас става дума за 22%, които през 2030 г. трябва да бъдат сведени до 18% при 16.9% средно за европейската общност в момента. Все пак в програмата се отбелязва, че относителният дял на населението в риск от бедност е сред най-високите в ЕС.

Това са част от общите намерения, които обаче бързо издишат, ако се види какви са обявените цели. Така например за 11 г. България трябва да се изкачи от 25-о на 20-о място в ЕС по конкурентоспособност на икономиката. Делът на високотехнологичния износ трябва да стигне 15% от 5.9% през 2017 г. Средното ниво на този износ в EC сега е 17.9%. Така програмата се оказва далеч от думите на премиера Бойко Борисов в последно време как ще търсим развитие на икономиката именно с високите технологии. 

Един от най-стряскащите показатели е процентът от населението, което живее при нива на фини прахови частици над допустимите норми - през 2017 г. това са 78.6% от българите при 17% средно в ЕС. Записаната цел е да стигнем 0% през 2030 г.  В тази посока обаче също са записани общи понятия от типа: "Ще бъдат осъществени практически структурни мерки за справяне със замърсяването на въздуха и за хармонизиране на целите за качеството на въздуха със специфични ключови секторни политики като енергетика и транспорт".

България всъщност упорито отстоява намерението си да пази цапащите държавни и частни въглищни централи за още десетилетия. Освен това тецове, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки, получиха разрешения да горят отпадъци, макар да нямат съответните пречистващи инсталации. От своя страна министърът на екологията Нено Димов заяви, че страната ни изостава с изгарянето на битовите отпадъци. На този фон заявлението в програмата, че ще се работи за "кръгова нисковъглеродна икономика", звучат направо иронично.

Това би могло да се отнесе и към дела на площите в селското стопанство, заети с биологично производство. У нас през 2017 г. те са били 2.72% при 7.03% в ЕС. Намеренията са да достигнем средното ниво, без да се конкретизира как ще стане това. Няма и дума, че това е един от най-бързо развиващите се отрасли в земеделието в световен мащаб и че заради нашите скромни цели в скоро време може да се окажем встрани от непрекъснато нарастващия пазар.

 

ПО ПЪТЯ

Една от гордостите на трите последователни правителства на премиера Бойко Борисов - строежа на пътища и магистрали, също не е достатъчно защитена в програмата. Вярно, предвижда се завършване на основната трансевропейска пътна мрежа. През 2016 г. нейната завършеност у нас е била 50%, докато в ЕС е 72.9%. Индексът за качеството на железопътната инфраструктура обаче е трагичен - от 3.32 той трябва да стигне до 3.7 през 2030 г. при средно 4.16 за ЕС през същата 2016 г. Броят на смъртните случаи при произшествия на пътя у нас е над два пъти по-висок от средния - 9.6 на 1 милион жители през 2017 г. при средно 4.9 за общността.

Още по темата