Народното събрание ще закрива с решение висши училища, в които трайно не се провеждат учебни занятия. "Трайно" означава срок от 6 месеца от ежегодния график на учебния процес. Това решиха днес депутатите с промени на второ четене в Закона за висшето образование.
Като мотив за поправките, внесени от ИТН, се посочва, че с приемането им ще се запази и повиши качеството на висшето образование. "Закритото училище ще освободи ресурси, които могат да бъдат използвани за укрепване на други висши училища и научни организации, които активно и ефективно да допринасят за развитие на образованието и научната дейност", смятат вносителите.
Депутатите одобриха и друго предложение, засягащо ограничението, според което държавна издръжка не се полага на студенти и докторанти, които се обучават за придобиване на същата или по-ниска образователно-квалификационна степен. Това ограничение няма да важи за младежи, които се обучават в приоритетни професионални направления или защитени специалности. А също и за такива студенти, които са сключили договор с работодател, който им осигурява стаж по време на обучението, както и работно място след завършването му. Тази поправка влиза в сила от 1 януари 2026 г.
Нов университет и факултети
Висшето училище по застраховане и финанси – частно учебно заведение в София, беше издигнато до ранга на университет с решение на Народното събрание. То беше гласувано тази сутрин в пленарната зала и получи подкрепата на 168 депутати от всички парламентарни групи. Само двама бяха против – по един от ПП-ДБ и "Възраждане", но без да обяснят мотивите си.
Предложението беше направено от Министерския съвет. Това е станало, след като Националната агенция по оценяване и акредитация е дала положителна оценка на проекта на висшето училище да се преобразува в университет. Както се обяснява в мотивите към решението, училището е осигурено с хабилитирани преподаватели за най-малко 70% от лекционните курсове. В новопроизведения университет се обучават над 800 студенти в 8 програми за образователна степен бакалавър и 15 програми за степен магистър.
Днес депутатите приеха още две решения, засягащи учебни заведения. С първото се позволи откриването на Факултет по ветеринарна медицина в Медицинския университет в Плевен, а с второто – на Факултет по фармация в Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров". Мотивите са нуждата да се обучават дефицитни кадри в тези специалности.