Медия без
политическа реклама

Синдикат възрази срещу еднаквото поевтиняване на платеното висше

Рискува се пренареждане на цялата система, което може да доведе до напускане на млади преподаватели, смятат от ВОН

Днес, 12:21
Илияна Кирилова

Еднаквото третиране на различни по качество университети чрез намаляване на таксите им за платено обучение без оглед на техните вложения и ефективност уврежда престижа на българското висше образование. Това се казва в отворено писмо на синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ по повод задаващите се промени в закона висше образование, намаляващи с 40% таксите за платените студенти. То е адресирано до депутатите, шефа на парламента и на образователна комисия, като в него се изразява "дълбока загриженост и несъгласие с посоката, в която се движи реформата в закона за висше образование".

Припомняме, че миналата седмица депутатите одобриха на второ четене в просветна комисия таксите за студентите в платена форма да бъдат намалени с 40% за всички университети. Поправката бе внесена спешно от депутатите от управляващото мнозинство заради многократно вдигналите се такси в резултат и на увеличената държавна издръжка, който получават висшите училища (и от която зависят таките за платена форма).

От ВОН възразяват срещу някои публични изказвания на депутати и ректори, че "драстичният скок на таксите за платено обучение в държавните висши училища се дължи на увеличените заплати на преподавателите" и подчертават 

 

Заплатите на преподавателите не са причина за високите такси

"Твърдението, че повишението на възнагражденията на преподавателите е довело до ръст на таксите, не отговаря на действителността. Заплатите представляват само част от реалната издръжка за обучение, а нормативната уредба ясно посочва множество други елементи, които формират цената на обучението - технически средства, лаборатории, поддръжка, енергия, административни разходи и др.", посочват от синдиката. Оттам добавят, че таксите за обучение зависят от комплексната оценка на качеството и реализацията на кадри на пазара на труда, като практиката университетите с доказано качество да получават по-високо финансиране и да имат право на по-високи такси, защото добрата диплома се отплаща, е европейски и световен стандарт.

 

Смесването на платена форма и държавна поръчка руши качеството

"Въвеждането на платено обучение в държавните висши училища преди години беше антикризисна мярка, но днес смесването на публично и частно финансиране под една академична шапка застрашава качеството. Общите групи, съставени от студенти от държавна поръчка и от платена форма, създават рискове от разреждане на академичните стандарти и от непрозрачно разпределение на ресурси. Държавната политика трябва да бъде последователна - да се стимулират приоритетни и защитени специалности силно търсени от работодателите и значими за държавата, не да се прехвърлят публични средства в подкрепа на платено обучение в специалности, които нямат търсене на пазара на труда", смятат от ВОН.


Подмяна на посоката и отстъпление от договорените политики

"През последните 10 г. МОН, в диалог със социални партньори и академичната общност, провеждаше надграждаща политика, основана на: фокус върху качество и резултати; стимули чрез по-високи коефициенти за качество; стипендии и освобождаване от такси в приоритетни специалности; ограничен план-прием за недостатъчно ефективни програми. Днес сме свидетели на отказ от този модел, чрез предложения за еднакво третиране на различни по качество университети, и чрез намаляване на таксите без оглед на вложения, ефективност или реализация. Това не само демотивира университетите с високи постижения, но и уврежда престижа на българското висше образование", посочват от синдиката.


Прибързани законодателни решения с неясни последици

Оттам отбелязват, че комисията по образование е приела промени в закона за висшето образование на второ четене с необоснована спешност, без сериозна финансова и академична обосновка. "Промените предвиждат намаляване с 40% на таксите за платено обучение, като вероятно ще влязат в сила още за 2025/26 г. Това се случва в последните работни дни на парламента - без обществено обсъждане, без икономически анализи и без оценка на въздействието. Считаме, че се законодателства в сфера, в която държавата няма директно задължение, а именно - платеното обучение. Рискува се да се пренареди цялата система на вътрешно финансиране на университетите, без ясен модел за компенсиране, което може да доведе до дестабилизация на дейността на висши училища и напускане на млади преподаватели, включително в най-силните университети", предупреждават от синдиката.

От Синдиката призовават за устойчивост и предсказуемост на 140 000 студенти в държавна поръчка. "В тази обща група, делът на българските студенти в платена форма на обучение, представлява не повече от 0.1%", подчертават оттам и и призовават за защита на принципа на качество в образованието, отхвърляне на опростенчески обяснения, които превръщат преподавателите в изкупителна жертва; както и за спиране на прибързаното законодателстване, което застрашава стабилността на системата.

 

Последвайте ни и в google news бутон