Медия без
политическа реклама

Токът за бизнеса поскъпна шоково

Работодатели предупредиха, че увеличението може да е пагубно за потребителите. КЕВР започва разследване

Илияна Кирилова
Дали има спекула на пазара на ток, ще стане ясно до 4 месеца. По традиция обаче подобен род разследвания у нас най-често удрят на камък. На снимката: председателят на КЕВР Иван Иванов.

Поредно драстично увеличение на тока за бизнеса на свободния пазар стресна работодателите и търговци на електрическа енергия. Повишението засяга само един от сегментите на борсата - сделките от т.нар. "ден напред", при който заводи и други предприятия купуват ток. Бизнесът алармира за проблема още в началото на седмицата и предупреди, че това може да засегне и потребителите. Вчера от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обявиха, че започват разследване, което трябва да изясни има ли спекула на пазара в последните десетина дни.

Регулаторът ще проверява всички участници, които продават ток на свободния пазар. Целта е да се види дали има опити за манипулиране на пазара на ток на едро, съобщи председателят на комисията Иван Иванов.

В началото на седмицата от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и от Асоциация свободен енергиен пазар обявиха, че са сезирали КЕВР за завишените цени на борсата в сегмента "ден напред" в периода 17 - 21 септември, когато цените са били екстремно високи - около 200 лв. за мегаватчас.

Оказва се, че тарифни смущения е имало и вчера. Иванов даде пример за изтъргуваните количества за четвъртък, когато средната им цена е била почти 150 лв. за мегаватчас, което според него е "изключително много". Към днешна дата е ясно, че не работи единият блок на АЕЦ "Козлодуй", има спрени блокове в ТЕЦ "Марица-изток 2", на пълна мощност работят двете американски централи, уточни той.

Търговците на ток и бизнесът изтъкнаха, че това поскъпване се регистрира само на българската енергийна борса, но не и на останалите европейски платформи. Тъй като Електроенергийният системен оператор отчита нетен внос, явно е, че поскъпването се дължи изцяло на вътрешни фактори, посочват от двете организации и предупреждават, че повишението на цените може да се окаже пагубно и за потребителите. Според тях скокът на цените се дължи на това, че държавните АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2" не предлагат достатъчно количества енергия на борсата и големите участници на пазара се възползват от това и диктуват цените. И дават пример - в сегмента "ден напред" на 17 септември например са били постигнати цени за базова енергия от 179.96 лв. за мегаватчас. В същия ден, но на пазара "в рамките на деня", цените за базова енергия са били между 43 и 53 евро за мегаватчас, което е смущаващо голяма разлика. Това противоречи на пазарните принципи и остава съмнение за предварителни двустранни договорености и пазарни манипулации спрямо борсовите пазари, смятат от двете организации. 

По случая вече е създадена работна група към КЕВР, която ще трябва да проучи откъде идват колебанията в цените на борсата. За целта експертите ще съберат всички данни от Българската независима енергийна борса (БНЕБ) и ще изготвят доклад. Проверката трябва да приключи най-късно до 4 месеца.

Това е първото разследване, което енергийната комисия започва, след като получи такива правомощия с промени в Закона за енергетиката от януари. Проблеми с цените на свободния пазар имаше и тогава, когато електроенергията поскъпна между 40 и 60%. Тогава проблемът пак се оказа свързан с държавните производители.

"На собствените си платформи АЕЦ "Козлодуй" и държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" продават тока много по-евтино в сравнение с енергийната борса. По този начин се манипулира пазарът - къде отива разликата между ниската цена на собствената платформа и високата на борсата и тази, която ни се предлага на нас"?, възмути се тогава шефът на АИКБ Васил Велев. За спекула намекна и ресорният министър Теменужка Петкова.

"Цените на свободния пазар са резултат от споразумения между бизнеса и търговеца на ток, а държавата не може да се намеси. Ако се получават оферти с идентични цени от различни търговци, то тогава има индикации за наличие на изкуствено увеличаване на цената и всеки един тогава трябва да сезира компетентните органи", заяви тя пред БНТ.