Само за една година българската столица се изкачи рязко нагоре в класацията за най-скъпите за живеене градове в света и зае второ място по ръст на цените. София се придвижва с 29 позиции нагоре и стига до 90-о място от общо 133 града, включени в проучването. Това показва годишният анализ на "Икономист Интелиджънс Юнит", оповестен вчера. По-голям растеж на цените отбелязва само още един град - Нумеа в Нова Каледония, който се изкачва с 33 места до 20-а позиция. Високата инфлация е основният фактор, който се отразява на средните цени за живот тази година, се твърди в доклада.
Животът в София поскъпва заради по-високите цени на хранителните стоки, комуналните услуги (електроенергия, газ, централно отопление и вода), както и на услугите за отдих и култура. Според доклада България е икономически стабилна източноевропейска страна, която е обвързала лева с еврото, но все още не е в еврозоната. Както други градове в региона София предлага добро съотношение цена-качество. Цените на хранителните стоки обаче все повече се доближават до тези на западноевропейските страни. Поскъпването на хранителните стоки е 2.6% на годишна база през декември. Цените на тока, водата, газа, парното и др. също нарастват значително - с 4%, се казва още в анализа. Скорошни данни на Националния статистически институт (НСИ) потвърждават изводите от доклада. При това тенденцията за поскъпване на храните продължава. Те заемат около една трета от разходите на българските домакинствата и са поскъпнали с 1.7% само през февруари тази година.
Хонконг, Париж и Сингапур са определени като най-скъпите градове. За пръв път през тази година три града оглавяват заедно класацията. На четвърто място е Цюрих (Швейцария). Петата позиция си поделят Женева (Швейцария) и Осака (Япония). Животът излиза доста скъп и в Сеул (Южна Корея), Копенхаген (Дания), Ню Йорк (САЩ). Тел Авив (Израел) и Лос Анджелис (САЩ) са заедно на десето място.
Столицата на Венецуела Каракас е най-евтиният град за живеене според доклада. Предпоследен е Дамаск в Сирия.
МЕТОДИКА
Докладът е базиран на изследване на цените измежду 160 продукта и услуги във всеки град от класацията. Това включва храна, напитки, облекло, домакински консумативи, жилищни наеми, транспорт, сметки за ток, парно, газ, вода, такси за частни училища, разходи за кино, театър и други.