Медия без
политическа реклама

Полша е подала жалба срещу ЕК заради "Газпром"

 

Полската държавна компания ПГНиГ (PGNiG) е подала жалба в Съда на Европейския съюз срещу споразумението на Европейската комисия (ЕК) с "Газпром", който бе заподозрян в злоупотреба с господстващо положение, съобщи Еурактив. Брюксел заплаши с многомилионна глоба руския гигант, в резултат на което той склони да преразгледа ценовата си политика спрямо осем държави, сред които и България. Споразумението между "Газпром" и ЕК бе сключено в края на май тази година.

"Въпреки че споразумението влезе в сила преди шест месеца, "Газпром" продължава да нарушава общностното право и да увеличава цените на газа за страните от Централна и Източна Европа", заявяват от ПГНиГ. Полската компания смята, че тези ангажименти са недостатъчни спрямо щетите, понесени от компаниите от Централна и Източна Европа.

Макар България да е една от страните, пряко засегнати от ценовата политика на "Газпром", конкретни преговори за промяна няма. Българският държавен монополист "Булгаргаз" и Министерството на енергетиката засега стигнаха само до анекси към вече съществуващия договор за евентуална промяна на точките на доставка на природен газ. Разговори за цените по същество все още не са започнали.

Междувременно стана ясно, че Полша ще внася сериозни количества втечнен природен газ от САЩ. PGNiG и американската Venture Global LNG са парафирали 20-годишен договор за доставка на 2 милиона тона втечнен природен газ годишно, което е равнозначно на 2.7 милиарда кубични метра. Полското дружество ще отговаря за транспорта на газа, информираха руски медии. Количеството е приблизително равностойно на цялата годишна консумация на природен газ в България през последните години.

Според полския премиер Матеуш Моравецки доставките на американски втечнен газ ще "засилят суверенитета" на страната и Полша ще стане по-конкурентоспособна. "Нашите предшественици искаха да подпишат договор с "Газпром" до 2037 г. Това би означавало "газови белезници", изтъкна той. Полската PGNiG работи по дългогодишен договор с "Газпром" и всяка година внася по 10 милиарда кубични метра газ. Контрактът изтича през 2020 година.