Медия без
политическа реклама

Петролната асоциация се обяви против държавни акцизни складове

18 Март 2019МИЛА КИСЬОВА
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Българската газова и петролна асоциация вече е член на БСК, след като напусна КРИБ, когато шефът на конфедерацията Кирил Домусчиев разкритикува новия закон за горивата, защитаващ големите компании от бранша.

Петролната и газова асоциация, чийто председател е шефът на "Лукойл България" Валентин Златев, се обяви против идеята на Комисията за защита на конкуренцията да се изградят държавни данъчни складове. Според антимонополната комисия по този начин ще се премахнат бариерите пред навлизането на пазара, ще паднат разходите на търговците, което пък ще се отрази положително на цената на горивата у нас. 

"Ако държавата построи складове за горива, няма как да избие инвестицията за десетки милиони", коментира през миналата седмица пред Би Ти Ви изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. Според него по-евтина мярка е да се позволи на фирмите, които внасят бензин, дизел и други горива, да ги съхраняват в друга държава до реализирането им на пазара у нас. 
Министърът на икономиката Емил Караниколов също коментира по-рано, че не е убеден в нуждата от държавни данъчни складове. Според него трябва да се направи анализ дали има интерес към подобна услуга. От петролната и газова асоциация твърдят, че съществуващите складови наличности на горива са напълно достатъчни.

Това обаче противоречи на последния секторен анализ на КЗК. За пореден път комисията излиза с констатации, че липсата на свободни вместимости в акцизните складове в страната създава бариери за производство и най-вече за вноса на автомобилни горива. Разтоварването в тези складове е задължително за всяка сделка по внос, включително и от страна от ЕС. Едва след това горивото може да бъде продадено на търговец на едро или дребно, който трябва да заплати акциза и ДДС.
Тъй като изграждането и лицензирането на собствен акцизен склад за гориво е изключително скъпа и тромава инвестиция, по-голямата част от търговците предпочитат да ползват свободните капацитети в данъчни складове на вече лицензирани складодържатели. Част от търговците се оплакват пред КЗК, че им е отказан достъп заради липса на свободни вместимости, което прави вноса невъзможен. От години е констатирано, че у нас има свръхконцентрация при собствеността на акцизните складове за горива. По данни на финансовото министерство, предоставени преди две години, две дружества от групата на "Лукойл" - "Лукойл България" и "Лукойл Нефтохим Бургас", са държали над 80% от капацитета на акцизните складове през периода 2014-2015 г. В последния си секторен анализ КЗК също анализира този сегмент от петролния пазар, макар и да не разкрива конкретни данни за фирми и капацитети. Става ясно обаче, че лидери са две дружества - вероятно отново "Лукойл България" и "Лукойл Нефтохим Бургас", които и през 2016-2018 г. продължават да държат между 80 и 90% от капацитета на акцизните складове в страната за бензин и дизелово гориво. 
Свръхконцентрация има и в собствеността на базите за задължително съхраняване на горива като държавен резерв. Според КЗК това също е бариера пред вноса.