Медия без
политическа реклама

НАП се отказа засега от авансовото деклариране на доставки на храни

Предварително обявяване ще има само при внос и износ

03 Яну. 2019МИЛА КИСЬОВА
СНИМКА ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Плодове и зеленчуци, брашно, олио, месо и риба са в списъка на стоките с висок фискален риск.

Финансовото министерство и НАП се отказаха засега от намерението си да задължат търговците да декларират в аванс всяка доставка на хранителни продукти и други "рискови" за бюджета стоки. Предварително обявяване ще има само при внос и износ, но за доставки в рамките на страната няма да се правят промени през тази година.

Това обявиха от НАП, след като през отминалия декември са провели редица срещи със засегнати от мярката браншови организации. Промяната бе предложена с изменение на  Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и предизвика остри критики от страна на бизнеса. Според първоначалния вариант всеки производител или търговец трябваше не по-рано от 7 дни да обяви по електронен път пред данъчните служби всеки превоз на над 110 вида стоки с висок фискален риск. Основно това са хранителни суровини и продукти, плодове и зеленчуци, но също така и течни горива. За всяка доставка НАП ще издава уникален номер, който да бъде представен при проверка както от получателя при разтоварване на стоката, така и от шофьора при проверка на пътя. Според финансовото министерство по този начин ще се ограничат опитите за укриване на обороти и плащане на данъци. Предвиждаше се мярката да влезе в сила от средата на 2019 г.

Различни браншови съюзи, които произвеждат и търгуват с "рисковите" стоки, обаче обявиха, че това е поредната бюрократична спънка, която се кани да наложи държавата. Според фирми от хранителната индустрия авансовото деклариране ще затрудни производствения процес, особено когато има извънредни доставки на храни в търговската мрежа или на определени суровини за производството им. Това може да доведе до забавяне или неизпълнение на поръчки и до загуба на търговски партньори и клиенти. Освен това фирмите за пореден път ще трябва да обновяват своя хардуер и компютърните програми и да назначават допълнителен персонал. Като се има предвид, че доста често товаренето на стоки се отклонява поради недостиг на даден асортимент или опаковки или пък има грешки в товаренето, то всички продавачи и купувачи стават потенциални нарушители, посочиха неотдавна от БСК.

В същото време промените в ДОПК предвиждаха доста солени глоби. Според проекта, ако при проверка на пътя или при разтоварване в търговски обект се установи, че стоката няма идентификационен номер или че е различна по вид и количество от декларираното, тя ще бъде иззета, а на фирмата ще бъде наложена глоба в размер 40% от стойността на товара, но не по-малко от 5000 лв.

УПОРСТВО
Все пак държавата не се е отказала напълно от своето намерение да затегне контрола върху търговията с тези "рискови" за бюджета стоки вътре в страната. "Ние така или иначе ще искаме въвеждането на подобно деклариране, но на по-късен етап - след година или друг период. Кога, под каква форма и има ли други технически решения за деклариране, сме готови да обсъдим със съответните бизнес организации", заяви за в. "Сега" говорителят на НАП Росен Бъчваров.