Медия без
политическа реклама

Инцидентите с туристи възкресиха темата за Гаранционен фонд

17 Септ. 2018РУМЯНА ГОЧЕВА
Илияна Кирилова
Ако Гаранционен фонд замени туристическите застраховки, броят на изоставените туристи ще се стопи, смятат експертите.

Случаите на изоставени туристи или на хора, които са си платили самолетните билети, но поради фалит на туроператора не могат да се приберат у дома, напоследък зачестяват. Затова експерти възродиха идеята за създаването на Гаранционен фонд, който да замени сегашните застраховки на туроператорите. Според директора на звеното "Анализи и оценки в туризма" към УНИБИТ Румен Драганов така интересите на туристите ще бъдат защитени, независимо от това дали става въпрос за българи или за чужденци.

"Туроператор, който иска да извършва тази дейност, заявява нейния обем - например 10 млн. лева. Тогава 10% от тази сума трябва да остава по сметката на фирмата, така че ако настъпи някакво непредвидено събитие, парите да могат да се ползват за нуждата на туристите, пък после кой когото иска да съди", обясни той.

Според Драганов идеята се приемала със смесени чувства от бранша просто защото никой не я обяснявал коректно. "Не става дума за това някой да внася пари някъде и те да се харчат за съмнителни цели. Идеята е фирмите да оставят по сметките си определена сума пари, която може да се ползва в случай на нужда", обясни той.

Драганов остро разкритикува схемата за застраховане на туроператорите, която според него не работи. "Ако вие сте от Видин, имате фирма и решите да изпратите четири баби в Троянския манастир, вашата застраховка ще гарантира, че ако междувременно фалирате и няма кой да ги върне, те ще си получат парите обратно. Това е безсмислено", коментира той. По-добра би била системата на Гаранционния фонд, при който хората нямало да си развалят почивките дори при банкрут на туроператора. "Ако има добре работещ фонд, хората ще се приберат доволни и дори няма да разберат, че е имало проблем", подчерта той.

ЕВЪРГРИЙН

Идеята за Гаранционен фонд е от няколко години, като за последно Министерството на туризма предложи той да се пълни с такси, които се определят от ведомството на Николина Ангелкова. От Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти оспориха предложението и обявиха, че то ще доведе до поскъпване на услугите. Немислимо е да има държавна структура, която да определя такси към туроператорите, които натоварват крайния клиент, обобщи шефът на АБТТА Байко Байков.